Constructie casa cu firma neserioasa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • velicud
    Incepator
    • 15.nov.2015
    • 5

    Constructie casa cu firma neserioasa

    Buna ziua,

    Am contractat o lucrare de constructie locuinta(casa la rosu Sp+P+Et plus acoperis) cu firma SC RAMCO GROUP CONSTRUCT EXPERT S.R.L. reprezentata de Theodor Joian(in calitate de director general) si Ovidiu Xenopol Marin(in calitate de administrator).
    Lucrarea de constructie a inceput pe data de 20.04.2015 urmand a fi finalizata in termen de 3 luni. Pentru constructia locuintei am contractat un credit ipotecar conform caruia platile catre firma de constructii erau impartite in 4 etape. In data de 26.06.2015 am efectuat plata pentru Etapa 3, desi in acel moment inca nu erau efectuate toate achizitionarile de materiale care erau stipulate in devizul aferent acestei etape(o mare parte din materialele pentru acoperis erau incluse in plata acestei etape), si din acel moment a inceput sa isi arate adevarata fata aceasta firma.
    Pana in data de 30.09.2015 aceasta firma, prin cei doi reprezentanti mentionati mai sus, nu au facut altceva decat sa ma amane de la o saptamana la alta spunandu-mi de fiecare data ca vor primi niste bani de la celelalte lucrari, pe care le mai au, pentru a putea continua lucrul la constructia casei(mai exact am de recuperat materiale in valoare de 5000 EUR, conform devizului, pe care aceasta firma nu a mai binevoit sa le aduca la santier). In data de 30.09.2015 m-am vazut nevoit sa inchei un proces de receptie partiala, cu aceasta firma, in care sa se mentioneze exact ceea ce a fost facut la casa si tot ce a ramas nefinalizat(am fost nevoit sa fac acest proces verbal pentru a putea continua lucrarile cu o alta firma de constructie deoarece trebuia sa reusesc sa construiesc si acoperisul casei pana venea iarna sau incepeau ploile; bineinteles ca a fost nevoie sa contractez si un alt credit pentru a acoperi paguba adusa de aceasta firma ...). In acest moment ma judec cu aceasta firma pentru a incerca sa recuperez cei 5000 EUR.
    Am scris aceste randuri pentru a veni in ajutorul tuturor oamenilor de buna credinta care incearca sa isi ridice o casa (cu toate sacrificiile care presupune acest lucru), respectand toate regulile impuse de autoritati (folosirea unei firme autorizate, toate autorizatiile la zi, toate taxele aferente la zi...) si care au de a face cu astfel de firme de 'TEPARI' care nu fac altceva decat sa isi bata joc de munca oamenilor cinstiti. Incerc sa adaug acest mesaj in cat mai multe site-uri de profil pentru a putea fi vazut de cat mai multe persoane.
    Am facut si reclamatie la Protectia Consumatorului(cu numar de inregistrare care poate fi verificat - 18920 / BUCURESTI din 19.09.2015), urmare careia tot ce a putut face PC a fost sa le dea o amenda modica. Urmeaza sa se finalizeze procesul pe care l-am demarat impotriva acestei firme in incercarea de a-mi recupera paguba produsa de aceasta firma(nu se stie insa peste cati ani ...).
    Ma puteti contact pe mail-ul velicud@gmail.com pentru a va oferi detalii referitoare la aceasta firma, pentru a evita sa ajungeti intr-o situatie similara.

    Dragos Velicu
  • ixus
    Membru
    • 05.feb.2012
    • 136

    #2
    Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

    ai facut prin programul Prima Casa ?

    Comentariu

    • smeagle
      Membru Marcant
      • 15.ian.2013
      • 550

      #3
      Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

      pentru ca multa lume cauta firme , firme care te pot lasa balta foarte bine , la fel de bine cum te pot lasa balta si niste meseriasi oarecare .... poate ca daca lucrezi cu o echipa de meseriasi ai un control mai bun asupra situatiei si cum toti sunt oameni , nu lucreaza mai bine unii fata de altii ...

      Comentariu

      • velicud
        Incepator
        • 15.nov.2015
        • 5

        #4
        Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

        Postat în original de ixus
        ai facut prin programul Prima Casa ?
        Nu, am facut cu credit ipotecar dar fara sa fie prin programul Prima Casa.

        Comentariu

        • velicud
          Incepator
          • 15.nov.2015
          • 5

          #5
          Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

          Postat în original de smeagle
          pentru ca multa lume cauta firme , firme care te pot lasa balta foarte bine , la fel de bine cum te pot lasa balta si niste meseriasi oarecare .... poate ca daca lucrezi cu o echipa de meseriasi ai un control mai bun asupra situatiei si cum toti sunt oameni , nu lucreaza mai bine unii fata de altii ...
          Facand casa cu credit ipotecar nu a existat varianta in regie proprie pentru ca banca nu era de acord. Am fost nevoit sa fac lucrarea printr-o firma de constructii.

          Comentariu

          • ixus
            Membru
            • 05.feb.2012
            • 136

            #6
            Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

            ciudat,
            eu am facut tot cu banca , cu 4 etape de executie , firma lua banii dupa fiecare etapa finalizata conform unei evaluari si la inceput a fost obligata sa depuna in banca o Garantie de Buna Executie in valoare de 10% din valoarea casei, bani ce a putut sa i ridice dupa semnarea procesului verbal de Predare - Primire.

            Comentariu

            • spik1
              Living Legend
              • 20.apr.2012
              • 2343

              #7
              Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

              Nu ma pricep, dar intreb si eu daca nu ar trebui sa se achite banii numai la finalizarea fiecarei etape?!
              Eu asa as face, astfel firmele serioase platesc muncitorii din resurse proprii pana la incasarea banilor.

              Comentariu

              • velicud
                Incepator
                • 15.nov.2015
                • 5

                #8
                Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

                Asa a fost si la mine, banii se dadeau la sfarsitul etapei. Greseala mea a fost ca in momentul in care am dat banii pentru Etapa 3, care a constat in turnarea planseului pentru Etajul 1 si achizitionarea unei parti din materialele de acoperis, nu am asteptat sa se aduca si materialele pentru acoperis inainte de a face plata.

                Comentariu

                • georgeflorin
                  Membru Marcant
                  • 15.sep.2009
                  • 304

                  #9
                  Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

                  Postat în original de spik1
                  Nu ma pricep, dar intreb si eu daca nu ar trebui sa se achite banii numai la finalizarea fiecarei etape?!
                  Eu asa as face, astfel firmele serioase platesc muncitorii din resurse proprii pana la incasarea banilor.
                  ce resurse propii sa aiba firma "serioasa" cand se construieste la pretul de 25 -50 euro/mp la rossu , ii vreo gluma si asta .

                  Comentariu

                  • georgeflorin
                    Membru Marcant
                    • 15.sep.2009
                    • 304

                    #10
                    Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

                    faceti-va case cu firme serioase contractate din afara , gasiti firme foarte bune in Ungaria , aici aproape ,....si mai serioase in Austria , calitatea ii calitate si seriozitatea ii seriozitate .

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3526

                      #11
                      Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

                      Postat în original de georgeflorin
                      faceti-va case cu firme serioase contractate din afara , gasiti firme foarte bune in Ungaria , aici aproape ,....si mai serioase in Austria , calitatea ii calitate si seriozitatea ii seriozitate .
                      de curiozitate, ce preturi practica o firma din Austria sa-si permita sa plateasca salariatilor diurna si salariile de acolo?

                      Comentariu

                      • georgeflorin
                        Membru Marcant
                        • 15.sep.2009
                        • 304

                        #12
                        Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

                        tencuiala mecanizata stiu ca este intre 12-15 euro/mp 1 cm grosime , materiale si manopera

                        Comentariu

                        • velicud
                          Incepator
                          • 15.nov.2015
                          • 5

                          #13
                          Răspuns la: Constructie casa cu firma neserioasa

                          PS: RAMCO GROUP BUSINESS SOLUTIONS este reprezentata de aceeasi oameni de mai sus: Theodor Joian si Ovidiu Xenopol Marin
                          Site-uri de prezentare: ideal-constructii .ro, constructii-idealcm .ro ( se poate observa ca este aceeasi adresa si anume Str. Heliade intre Vii, Nr.8 )

                          Comentariu

                          • Alin.baicu
                            Incepator
                            • 02.iun.2020
                            • 1

                            #14
                            Salut,

                            Am fost aproape de a lua o teapa de la un constructor din Voluntari, asa ca vreau sa il facem public sa il stie lumea.

                            Daca va cautati case prin Voluntari sa va feriti de un asa zis constructor Marian Petre zis Carbunaru. Pacaleste lumea cum fac multi alti constructori.
                            Iti cere banii in avans si nu mai termina lucrarea cum trebuie.

                            Are oameni pregatiti sa minta lumea, sa prinda incredere in el.
                            Mare grija. Are case pe strada Ion Brezoianu si pe strada Leonte Filipescu din Voluntari.
                            Chiar daca faceti contract cu el nu se tine de angajamentele luate.
                            Sper ca aceasta postare sa devina vizibila si sa ii ajute pe oameni.

                            Comentariu

                            Procesare...