Casă de vis!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tymotyman
    Membru Marcant
    • 01.nov.2009
    • 570

    #31
    Daca si ar permite sa faca toate solutiile ar fi ideal .Si as preciza dublu cordon . Daca te intereseaza ceva imagini gasesti la mine pe jurnal aici. https://forum.softpedia.com/topic/10...urnal-casa-pm/

    Comentariu

    • mariusRO
      Incepator
      • 04.sep.2018
      • 39

      #32
      Postat în original de tymotyman
      Daca si ar permite sa faca toate solutiile ar fi ideal .Si as preciza dublu cordon . Daca te intereseaza ceva imagini gasesti la mine pe jurnal aici. https://forum.softpedia.com/topic/10...urnal-casa-pm/
      Mulțumesc de sfat!
      Eu nu doresc să fac radier pentru subsol. Vor fi tot fundații continue racordate la restul fundațiilor. Încă mă gândesc cum să fac hidroizolația pentru placa de la subsol. Pentru pereți am înțeles în mare cum se va face, cordon bentonitic peste talpa fundației, iar pe exteriorul pereților, de la talpă în sus, bitum lichid+carton bituminos+polistiren extrudat+membrană protecție.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • mariusRO
        Incepator
        • 04.sep.2018
        • 39

        #33
        Atașez și planurile casei.
        Ferestrele doresc să le fac cu rulouri, iar casetele acestora vor fi înglobate în perete.
        Parterul va avea încălzire în pardoseală, iar la etaj cu radiatoare.
        Sub scări, baie, hol, vestibul va fi subsolul cu o înălțime utilă de 2.15 m
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • mariusRO
          Incepator
          • 04.sep.2018
          • 39

          #34
          Bună ziua stimați colegi!
          Revin cu ultima formă agreată și de soția mea. Totul este schițat de mine și, sper, până la vară, să treacă prin mâini profesioniste ale arhitecților și instalatorilor (de structură mă ocup eu).
          Mă documentez despre ventilarea subsolului...aș dori să fie cât mai naturală. În acest sens vă rog să mă sfătuiți în următoarele probleme:
          -stratigrafie sub placa subsol/parter (de jos în sus m-am gândit la următoarele: umplutură de pământ compactat 15-20 cm, strat de pietriș mărgăritar 10 cm, polistiren extrudat 10 cm, folie PVC, placă de beton 13 cm)
          -stratigrafie și mod de aplicare pentru termo și hidro izolație subsol (mă gândeam, cum am zis mai devreme, cordon bentonitic la turnarea pereților, bitum lichid, carton bituminos, termoizolație 10 cm polistiren extrudat, membrană de protecție cu crampoane)
          -la terase păstrez stratigrafia de sub placă, doar fără polistiren?
          -ventilarea subsolului
          -înălțimea utilă a parterului 2.45-2.50 m este de ajuns? (2.67 m placă-tavan la care am scăzut 2 cm finisaj tavan și 15 cm pardoseala încălzită)
          -material scară spre subsol și scară spre mansardă
          -15 cm vată bazaltică izolația exterioară
          -25 cm vată bazaltică izolația acoperișului (parțial acoperiș+tavan deasupra mansardei)
          -învelitoare acoperiș (țiglă metalică?)
          -tip trotuar (pavele/beton/altele)
          -parcarea intenționez să o pavez cu pavele ”verzi”
          -gard din lemn pe laterale
          -gard zidit la stradă
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • tymotyman
            Membru Marcant
            • 01.nov.2009
            • 570

            #35
            Cand ziceam de radier la subsol din motivul hidroizolarii ziceam. Eu la subsol am turnat beton egalizare peste care am pus 2 straturi de membrana bituminoasa,am lasat marginile mai lungi apoi am turnat radierul ,am pus dublu cordon,am turnat zidurile apoi izolatia de jos am indoit o si lipit o de cea de pe ziduri. Primavara este beciul in apa 1 m si nici o infiltratie.

            Comentariu

            • mariusRO
              Incepator
              • 04.sep.2018
              • 39

              #36
              Postat în original de tymotyman
              Cand ziceam de radier la subsol din motivul hidroizolarii ziceam. Eu la subsol am turnat beton egalizare peste care am pus 2 straturi de membrana bituminoasa,am lasat marginile mai lungi apoi am turnat radierul ,am pus dublu cordon,am turnat zidurile apoi izolatia de jos am indoit o si lipit o de cea de pe ziduri. Primavara este beciul in apa 1 m si nici o infiltratie.
              Am înțeles la ce te referi. Din ce știu nu sunt probleme cu apa în zonă, voi ști exact când voi face studiul geotehnic. Ce fel ventilezi subsolul?
              Se poate face și radier, dar pentru soluția cu grinzi continue cum ar trebui făcut?
              De curiozitate tymotyman , ai făcut un calcul la metru pătrat pentru construcția la roșu?

              Comentariu

              • tymotyman
                Membru Marcant
                • 01.nov.2009
                • 570

                #37
                Postat în original de mariusRO

                Am înțeles la ce te referi. Din ce știu nu sunt probleme cu apa în zonă, voi ști exact când voi face studiul geotehnic. Ce fel ventilezi subsolul?
                Se poate face și radier, dar pentru soluția cu grinzi continue cum ar trebui făcut?
                De curiozitate tymotyman , ai făcut un calcul la metru pătrat pentru construcția la roșu?
                Parterul e un pic mai inalt si am ferestre ,inguste si mai lungi.
                Cred ca ar trebui turnata placa odata cu talpa fundatiei ,sa nu fie separatie si posibilitate de infiltrari. E complicat de izolat cu membrana bituminoasa cu fundatii continue,se merge pe aditiv si cordon .
                In regie proprie cu echipa cred ca a iesit pe la 110 -120 e.

                Comentariu

                • mariusRO
                  Incepator
                  • 04.sep.2018
                  • 39

                  #38
                  Poate să-mi spună cineva dacă merită investiția într-o ventilare cu recuperare de căldură și cât ar ajunge pentru proiecțelul meu?

                  Comentariu

                  • tymotyman
                    Membru Marcant
                    • 01.nov.2009
                    • 570

                    #39
                    NU cred ca poti sa pui un cuantum pe beneficiile acestei ventilatii, singurul plus ar fi ca nu se mai deschid ferestrele si nu se mai pierde caldura.

                    Comentariu

                    • aurick86
                      Membru
                      • 05.iun.2012
                      • 168

                      #40
                      Postat în original de emp
                      "Am căutat pe web și am găsit ca soluții mai multe tipuri de hidroizolații pentru subsol, însă cea mai bună mi se pare cea cu bitum lichid + carton bituminos + polistiren extrudat 10 cm + membrana de protecție (cu crampoane)"

                      Dupa mine cea mai buna hidroizolatie este din beton impermeabilizat cu Hyseal, xypex, penetron, etc. Se poate face din statie, te costa cu 10-15% mai mult fata de metrul cub de beton clasic.
                      Mai ai nevoie de un cordon bentonitic la imbinarea dintre ziduri si placa. Asa elimini total costul manoperei si al materialelor din solutia propusa de tine. Plus ca durata de viata a unei hidroizolatii cu membrana bituminoasa este de 10-15 ani.

                      Problema la solutia asta e ca in timp betonul crapa.
                      Un inginer cu care am lucrat m-a invatat asta: "Exista 2 tipuri de beton: care a crapat, si care nu a crapat inca".
                      La betonul impermeabilizat tot va patrunde apa prin crapaturi minuscule.
                      Cordonul bentonitic tot va fi necesar, indiferent daca betonul e imprermeabilizat sau nu..... poate doar daca se face o turnare monolit (sanse mici de asa ceva)

                      Solutia cu bitum, membrana, izolatie si drenaj va fi mult superioara in timp (trebuie si niste geotextil acolo sa nu se amestece sortul cu pamant)
                      Nu am idee de zona in care se construieste casa... dar eu as face si sistem de drenare cu 1-2 pompe pentru perioadele de urgenta(cum a fost in vara 2018 in Bucuresti cand multe subsoluri si parcari subterane au fost inundate)

                      Pentru 10-20% le-as combina pe amandoua.


                      Intr-un beci apa poate impinge si prin placa. (depinde de zona, de teren, de nivelul apei etc etc)
                      Asta e partea cea mai greu de hidroizolat;
                      E posibil sa fie nevoie de dren perimetral si in interior, sub placa (+Pompa)
                      Pentru placa as folosi neaparat beton impermeabilizat. (si nici la armarea placii nu m-as juca prea tare ...+/-200-300 kg fier)



                      Parerea me personala, ca nu merita atati bani pentru o camara.

                      Comentariu

                      • emp
                        Membru Marcant
                        • 29.mai.2009
                        • 547

                        #41
                        Postat în original de mariusRO
                        Bună ziua stimați colegi!
                        Revin cu ultima formă agreată și de soția mea. Totul este schițat de mine și, sper, până la vară, să treacă prin mâini profesioniste ale arhitecților și instalatorilor (de structură mă ocup eu).
                        Mă documentez despre ventilarea subsolului...aș dori să fie cât mai naturală. În acest sens vă rog să mă sfătuiți în următoarele probleme:
                        -stratigrafie sub placa subsol/parter (de jos în sus m-am gândit la următoarele: umplutură de pământ compactat 15-20 cm, strat de pietriș mărgăritar 10 cm, polistiren extrudat 10 cm, folie PVC, placă de beton 13 cm)
                        -stratigrafie și mod de aplicare pentru termo și hidro izolație subsol (mă gândeam, cum am zis mai devreme, cordon bentonitic la turnarea pereților, bitum lichid, carton bituminos, termoizolație 10 cm polistiren extrudat, membrană de protecție cu crampoane)
                        -la terase păstrez stratigrafia de sub placă, doar fără polistiren?
                        -ventilarea subsolului
                        -înălțimea utilă a parterului 2.45-2.50 m este de ajuns? (2.67 m placă-tavan la care am scăzut 2 cm finisaj tavan și 15 cm pardoseala încălzită)
                        -material scară spre subsol și scară spre mansardă
                        -15 cm vată bazaltică izolația exterioară
                        -25 cm vată bazaltică izolația acoperișului (parțial acoperiș+tavan deasupra mansardei)
                        -învelitoare acoperiș (țiglă metalică?)
                        -tip trotuar (pavele/beton/altele)
                        -parcarea intenționez să o pavez cu pavele ”verzi”
                        -gard din lemn pe laterale
                        -gard zidit la stradă
                        - Inlocuieste pietrisul margaritar cu piatra concasata. Pietrisul margaritar nu-l poti compacta si o sa ai intru-un an goluri sub placa
                        -Elimina folia PVC. Daca folosesti polistiren extrudat acesta este nut-feder si nu lasa sa se scurga "laptele de ciment", in plus se lipeste si polistirenul de placa.
                        -Gatiti? Daca daca renunta la open-space-ul ala. Nici o hota nu-ti scoate mirosul de ceapa prajita din casa complet.
                        -Schimba pozitia unui dormitor cu dresingul. Nu vrei sa ai intre dormitorul matrimonial si dormitorul copiilor "decat" un zid.

                        Comentariu

                        • emp
                          Membru Marcant
                          • 29.mai.2009
                          • 547

                          #42
                          Postat în original de aurick86


                          Problema la solutia asta e ca in timp betonul crapa.
                          Un inginer cu care am lucrat m-a invatat asta: "Exista 2 tipuri de beton: care a crapat, si care nu a crapat inca".
                          Exista mai multe tipuri de inginer ...

                          Postat în original de aurick86
                          La betonul impermeabilizat tot va patrunde apa prin crapaturi minuscule.
                          Cordonul bentonitic tot va fi necesar, indiferent daca betonul e imprermeabilizat sau nu..... poate doar daca se face o turnare monolit (sanse mici de asa ceva)

                          Solutia cu bitum, membrana, izolatie si drenaj va fi mult superioara in timp (trebuie si niste geotextil acolo sa nu se amestece sortul cu pamant)
                          Nu am idee de zona in care se construieste casa... dar eu as face si sistem de drenare cu 1-2 pompe pentru perioadele de urgenta(cum a fost in vara 2018 in Bucuresti cand multe subsoluri si parcari subterane au fost inundate)

                          Pentru 10-20% le-as combina pe amandoua.


                          Intr-un beci apa poate impinge si prin placa. (depinde de zona, de teren, de nivelul apei etc etc)
                          Asta e partea cea mai greu de hidroizolat;
                          E posibil sa fie nevoie de dren perimetral si in interior, sub placa (+Pompa)
                          Pentru placa as folosi neaparat beton impermeabilizat. (si nici la armarea placii nu m-as juca prea tare ...+/-200-300 kg fier)
                          De-aia au aparut solutiile de impermeabilizare pentru ca foliile bituminoase si toate alea "n" straturi se degradeaza in timp.
                          Elimini si factorul "Dorel".

                          Postat în original de aurick86
                          Parerea me personala, ca nu merita atati bani pentru o camara.
                          Daca putem sa am acces la beton cu cifa, faceam subsol fara discutie.

                          Comentariu

                          • mariusRO
                            Incepator
                            • 04.sep.2018
                            • 39

                            #43
                            Postat în original de emp

                            - Inlocuieste pietrisul margaritar cu piatra concasata. Pietrisul margaritar nu-l poti compacta si o sa ai intru-un an goluri sub placa
                            -Elimina folia PVC. Daca folosesti polistiren extrudat acesta este nut-feder si nu lasa sa se scurga "laptele de ciment", in plus se lipeste si polistirenul de placa.
                            -Gatiti? Daca daca renunta la open-space-ul ala. Nici o hota nu-ti scoate mirosul de ceapa prajita din casa complet.
                            -Schimba pozitia unui dormitor cu dresingul. Nu vrei sa ai intre dormitorul matrimonial si dormitorul copiilor "decat" un zid.
                            Mulțumesc de sfaturi.
                            Am să studiez mai bine tipul sortului și denumirea exactă a acestuia.
                            Având în vedere încălzirea prin pardoseală la parter, este în regulă polistiren extrudat de 10 cm sub placă și de 5 cm sub tavanul de la subsol?
                            Bucătăria nu e open space, am gândit o ușă culisantă pentru moment.
                            Dormitorul copilului este puțin mai mare decât dressing-ul, am să discut și cu soția să vedem ce putem face (oricum plănuim doi copii, dar nu avem nici unul, și astfel dressing-ul va deveni la un moment dat, dormitor)
                            Ultima editare de mariusRO; 08.feb.2019, 10:44.

                            Comentariu

                            • mariusRO
                              Incepator
                              • 04.sep.2018
                              • 39

                              #44
                              Revin la postarea anterioară:

                              -ventilarea subsolului...aș dori să fie cât mai naturală - nu am posibilitatea să fac ferestre, va trebui făcută prin canale/țevi cred, aveți vreo idee?
                              -la terase păstrez stratigrafia de sub placă, doar fără polistiren?
                              -înălțimea utilă a parterului 2.45-2.50 m este de ajuns? (2.67 m placă-tavan la care am scăzut 2 cm finisaj tavan și 15 cm pardoseala încălzită)
                              -material scară spre subsol și scară spre mansardă - beton/metal/lemn ce recomandați?
                              -15 cm vată bazaltică izolația exterioară este prea mult și prea costisitor? ar ajunge doar 10 cm?
                              -20 sau 25 cm vată bazaltică izolația acoperișului (parțial acoperiș+tavan deasupra mansardei)?
                              -învelitoare acoperiș (țiglă metalică?) - aici aș dori ceva recomandări - nu cred că optez pentru ceramică, este de durată dar este grea și scumpă și totul se rezumă (și) la bani
                              -tip trotuar (pavele/beton/altele) - aici ce recomandați?
                              -parcarea intenționez să o pavez cu pavele ”verzi” - ceva păreri cu privire la acest lucru?
                              -gard din lemn pe laterale - mă gândesc la modelul acesta
                              -gard zidit la stradă

                              Comentariu

                              • tymotyman
                                Membru Marcant
                                • 01.nov.2009
                                • 570

                                #45
                                [QUOTE=mariusRO;n671913]Revin la postarea anterioară:
                                -la terase păstrez stratigrafia de sub placă, doar fără polistiren?
                                -material scară spre subsol și scară spre mansardă - beton/metal/lemn ce recomandați?

                                Era cineva pe forum care avea probleme cu umeazeala la un colt al zidului datorita conductiei cimentului de la terasa,ganditi terasa astfel incat sa nu transmita stalpului de beton sau la placa din casa.
                                Scara subsol se poate face din 2 tevi rectangulare pe care asezati ca trepte dulapi de 25x110 cm. Spre mansarda daca aveti mester bun sa fac din lemn se merita,daca nu ramaneti pe beton.
                                Eu am lucrat cu wetterbest,am fost multumit,au avut toate accesoriile pt tabla dar si pt sistemele de scurgeri ,in plus mi au confectionat anumite sorturi si dolii dupa nevoia mea.Cat despre ceramica am tot citit pe forum despre gradul de permeabilitate si multi se plangeau ca in pod este tigla umeda cand ploua si de la zapada.

                                Comentariu

                                Procesare...