Casă de vis!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mariusRO
    Incepator
    • 04.sep.2018
    • 39

    Casă de vis!

    Salutare colegi,

    știu că este un subiect foarte discutat și abordat, am citit și căutat foarte mult pe internet, urmează să vă cer și vouă părerea, celor care au construit sau au luat deja decizia de a face o casăarter sau parter + mansardă?

    Terenul este de 15.22x25 m (380 mp), momentan suntem doar 2 (35 ani), sperăm pe la anul 3 (la anul demarăm construcția la roșu și apoi peste încă un an o vom finisa). După calculele noastre (momentan stăm la ANL garsonieră 38 mp, fiecare dintre noi am stat la apartament cu 3/4 camere de 70/80 mp cu familie de 4/5 persoane) ne-ar ajunge 80-90 mp utili, dar încă nu suntem foarte siguri. Ne-am gândit la 2 dormitoare la 12 mp, 2 băi la 4/6 mp (una de serviciu, una cu cadă), living 25-30 mp, bucătărie 10-12 mp și cămară/dressing 10 mp. Ne gândim foarte serios să atașăm și un subsol parțial, terenul fiind doar 380 mp, probabil nu vom face nicio anexă.
    Acum intervine întrebarea pe care ne-am tot adresat-o... să facem amprentă mare doar cu parter sau să construim parter cu mansardă pe o amprentă mai mică?
    Nu suntem ”gospodari”, nu cred că vom cultiva legume, vom avea doar niște pomi fructiferi pitici și flori cu gazon în curte (poate niște vie pe o latură). Dorim să ne bucurăm de o terasă și spațiu verde (de asta facem casă și nu ne mutăm la apartament). Terenul este situat la 3 km de oraș, are toate utilitățile trase la drum și zona este nouă. Urmează să am o discuție serioasă cu un arhitect, care îmi este și prieten, însă vă întreb și pe voi cei care ați trecut prin această decizie.

    P.S. Nu suntem milionari în euro, nici măcar în lei , suntem o familie obișnuită și modestă, cu salarii medii.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Răspuns la: Casă de vis!

    Avand un teren relativ mic eu va sugerez varianta P+M. Imi place cum ganditi, spatiul estimat este ok dupa parerea mea, bucataria este mai bine sa aiba 12mp.
    Etajul poate avea 2-3 dormitoare.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • cotycla
      Membru
      • 01.nov.2012
      • 130

      #3
      Răspuns la: Casă de vis!

      Parter+mansarda+beci
      Faceti zidurile exterioare cat mai groase posibil(> 50 cm).

      Comentariu

      • mariusRO
        Incepator
        • 04.sep.2018
        • 39

        #4
        Răspuns la: Casă de vis!

        Postat în original de cotycla
        Parter+mansarda+beci
        Faceti zidurile exterioare cat mai groase posibil(> 50 cm).
        Puteți să dați și o explicație/un argument?

        Comentariu

        • mariusRO
          Incepator
          • 04.sep.2018
          • 39

          #5
          Răspuns la: Casă de vis!

          Postat în original de PowerMC
          Avand un teren relativ mic eu va sugerez varianta P+M. Imi place cum ganditi, spatiul estimat este ok dupa parerea mea, bucataria este mai bine sa aiba 12mp.
          Etajul poate avea 2-3 dormitoare.
          Ar fi mai avantajos să fie un dormitor la parter și două sus? (mansardare parțială, nu totală) Avem 35 ani, dar mă gândesc că peste 15-20 ani tot la casă vom sta și va fi anevoios să tot urci și să cobori...

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2466

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Casă de vis!

            Postat în original de mariusRO
            Puteți să dați și o explicație/un argument?
            Eliminati necesitatea izolarii suplimentare la exterior, asa numitul termosistem
            Puteti folosi BCA de la Ytong

            Comentariu

            • mariusRO
              Incepator
              • 04.sep.2018
              • 39

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casă de vis!

              Postat în original de fanero
              Eliminati necesitatea izolarii suplimentare la exterior, asa numitul termosistem
              Puteti folosi BCA de la Ytong
              Momentan avem două opțiuni:

              structură din lemn tip framing (dulapi de 4.5-5 cm la un interax de 40-50 cm după calcule + lemn lamelat încleiat dacă este necesar la deschideri mari)
              -pereți exteriori de 20 cm cu vată bazaltică
              -pereți interiori de 10-15 cm cu vată bazaltică
              -probabil încă un termosistem de 5-10 cm la exterior (polistiren sau vată)

              structură de zidărie portantă
              -pereți exteriori 25 cm
              -pereți interiori 15 cm
              -termosistem de 10 cm la exterior (polistiren sau vată)

              Comentariu

              • aurick86
                Membru
                • 05.iun.2012
                • 168

                #8
                Răspuns la: Casă de vis!

                380m nu e deloc mult.
                Cand o sa vezi distantele pe care trebuie sa le lasi de la fiecare latura, o sa intelegi ca in realitate ai mult mai putin spatiu.
                Un susbsol/beci poate fi foarte problematic.. in functie de zona/apa/pamant. Unul facut cum trebuie si hidroizolat corespunzator va costa mai mult decat un etaj.
                La o casa pe mai multe niveluri zona scarilor este aproape toat spatiu pierdut.. nu poate fi considerat folositor(bine poate faci o debara/camara la parter) ... dar trebuie sa iei in calcul minim 4mp/nivel (asta daca e fara platforma, altfel adaugi si platforma).

                Ce vreau sa iti zic: sa nu te mai gandesti la ce suprafata ai nevoie, ci sa incepi sa vezi proiecte, cu planuri si sa vezi daca se preteaza la terenul si nevoile tale.

                Spatiul care iti ramane pe langa casa nu va fi tot folosibil. vor fi zone unde va fi umbra si umezeala (spre nord), va fi partea unde soarele arde tot timp de 4 luni pe an (spre sud-vest), mai ai vecini si ce mai au si ei prin curti....zone pe care vrei sa le eviti.
                Asta trebuie sa iei in consideratie cand vorbesti cu arhitectul, trebuie sa ii arati terenul...etc.

                La casa o sa ai mereu nevoie de cel putin o magazie; sunt lucruri de care nici nu te gandesti ca ai avea nevoie (scule, scara, lopata, butoaie...etc etc); pe asta ai putea sa o gandesti sa o pui in una din zonele mai putin placute din curte.
                Cum stai cu utilitatile? ai canalizare ?
                Cum vei incalzi casa? gaz/lemn? poate ai nevoie si de camera tehnica.



                Pana la urma se poate face o casa cu incalzire pe soba si wc in fundul curtii ... dar cred ca zilele spalarii la lighean au trecut.

                Comentariu

                • luciadevis
                  Incepator
                  • 05.oct.2012
                  • 78

                  #9
                  Răspuns la: Casă de vis!

                  Faceti casa parter, asa cum ati gandit dvs. suprafata 80-90 mp, cu siguranta va fi un camin suficient de spatios si confortabil. Este doar o impresie ca o casa parter este mai scumpa decat una cu mansarda/etaj. Urcatul scarilor va deveni obositor peste 15-20 de ani iar mult mai repede va deveni cel putin neconfortabil. In varianta mansarda veti avea costuri de constructie cu scara si probabil o structura de rezistenta mai robusta, iarna sunt pierderi de caldura pe zona hol/scara, deci cheltuieli de intretinere mai mari.
                  Intre variantele constructive propuse de dvs. clar aleg varianta structura zidarie portanta, la grosimile precizate de dvs. Se construieste rapid, fara cheltuieli mari pentru cofrari, fier, stalpi etc. si nu cred ca sunt diferente semnificative fata de sistemul framing, insa executia mult mai simpla, robustetea constructiei, calitatea materialelor net superioare.

                  Comentariu

                  • mariusRO
                    Incepator
                    • 04.sep.2018
                    • 39

                    #10
                    Răspuns la: Casă de vis!

                    Postat în original de aurick86
                    380m nu e deloc mult.
                    Cand o sa vezi distantele pe care trebuie sa le lasi de la fiecare latura, o sa intelegi ca in realitate ai mult mai putin spatiu.
                    Un susbsol/beci poate fi foarte problematic.. in functie de zona/apa/pamant. Unul facut cum trebuie si hidroizolat corespunzator va costa mai mult decat un etaj.
                    La o casa pe mai multe niveluri zona scarilor este aproape toat spatiu pierdut.. nu poate fi considerat folositor(bine poate faci o debara/camara la parter) ... dar trebuie sa iei in calcul minim 4mp/nivel (asta daca e fara platforma, altfel adaugi si platforma).

                    Ce vreau sa iti zic: sa nu te mai gandesti la ce suprafata ai nevoie, ci sa incepi sa vezi proiecte, cu planuri si sa vezi daca se preteaza la terenul si nevoile tale.

                    Spatiul care iti ramane pe langa casa nu va fi tot folosibil. vor fi zone unde va fi umbra si umezeala (spre nord), va fi partea unde soarele arde tot timp de 4 luni pe an (spre sud-vest), mai ai vecini si ce mai au si ei prin curti....zone pe care vrei sa le eviti.
                    Asta trebuie sa iei in consideratie cand vorbesti cu arhitectul, trebuie sa ii arati terenul...etc.

                    La casa o sa ai mereu nevoie de cel putin o magazie; sunt lucruri de care nici nu te gandesti ca ai avea nevoie (scule, scara, lopata, butoaie...etc etc); pe asta ai putea sa o gandesti sa o pui in una din zonele mai putin placute din curte.
                    Cum stai cu utilitatile? ai canalizare ?
                    Cum vei incalzi casa? gaz/lemn? poate ai nevoie si de camera tehnica.



                    Pana la urma se poate face o casa cu incalzire pe soba si wc in fundul curtii ... dar cred ca zilele spalarii la lighean au trecut.
                    Am făcut o schiță...mă încadrez în teren lăsând 2 m pe laterale. Am toate utilitățile la drum, deci apă/canal, gaz, curent. Încălzirea va fi pe gaz, clar. Din ce știu de la prieteni, zona nu e ușor inundabilă, iar subsolul mă gândesc să fie parțial. Dacă fac p+m accesul va fi din casă, dacă fac doar parter, accesul va fi de afară. Mă gândeam ca în spatele casei să fac o terasă+magazie lipite de casă, cu fundații turnate odată cu casa.

                    Comentariu

                    • tymotyman
                      Membru Marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 570

                      #11
                      Răspuns la: Casă de vis!

                      Eu as merge pe varianta framing doar parter,as renunta la subsol partial ,intra foarte multi bani in exacavatie ,izolare si beton. La o structura pe lemn funadatia este mult mai ieftina si izolatia de 30 cm bate orice bca si caramida. Personal as vrea deasupra capului un tavan lemn dect 50 tone beton . O casa lemn bine executata trece cu brio aproape orice cutremur .Singura problema si cea mai importanta este firma executanta si calitate lemnului. Eu as cumpara lemnul de la munte , l as usca intr o uscatorie si apoi l as trata cu solutii anti carii ,antifungic si antiincendiu. Toate aceste solutii se gasesc la producatori dedicati. Cu consumul de lemn pt turnarea unei placi beton faceti cativa pereti la o casa lemn. Ca si solutii pt casa . Nu faceti garaj in casa ,nu faceti balcoane,nu faceti terase . Adica toate aceste anexe si pot face langa cu costuri mult mai mici.La curte foarte rar ve ti sta la balcon. De cele mai multe ori masina va sta la poarta sau in curte. Fata de terasa oricum in curte ve ti face un foisor cu gratar.O magazie exterioara este foarte necesara.

                      Comentariu

                      • aurick86
                        Membru
                        • 05.iun.2012
                        • 168

                        #12
                        Răspuns la: Casă de vis!

                        Parter: 1 dormitor, baie, bucatarie, camara, debara, living.
                        Mansarda: 1 dormitor + baie (pentru copii/musafiri) ... se poate face relativ ieftin, cu scara usoara pe structura de fier...sau din acelea prefabricate din lemn.
                        Singurele costuri fata de o casa doar parter..ar fi la izolare aditionala si structura planseu (personal as face tot planseu din lemn)

                        Astfel ati putea reduce putin suprafata casei=> mai multa curte.
                        In cei 20m cat o camera + 1 baie, puteti face o terasa afara.

                        Comentariu

                        • emp
                          Membru Marcant
                          • 29.mai.2009
                          • 547

                          #13
                          Răspuns la: Casă de vis!

                          1. Fa un studiu geo
                          2. Du-te la un arhitect apoi la un inginer constructor pentru proiect.
                          3. Casa din lemn framing, izolata corect te costa mai mult decat una pe sistemul clasic(zidarie portanta/cadre).
                          Lemnul la noi este scump si foarte, foarte prost. Incearca sa mergi la un depozit de cherestea si sa alegi lemnul sau la un gater la munte
                          Daca ai vazut sistemul asta framing pe YT acolo se foloseste lemn tratat, predimensionat, geluit, etc. Avantajul este - teoretic- timpul de executie mai scurt.

                          Comentariu

                          • cotycla
                            Membru
                            • 01.nov.2012
                            • 130

                            #14
                            Răspuns la: Răspuns la: Casă de vis!

                            Faceti zidurile exterioare cat mai groase posibil(> 50 cm).
                            Puteți să dați și o explicație/un argument?

                            Nu mai este nevoie sa izolati pe exterior(cu polistiren sau bazaltica)....scutiti o gramada de manopera,...la final o sa iesiti mult mai ieftin, si casa o sa fie mai rezistenta.
                            Va recomand sa faceti casa din caramida eficienta termic, si nu BCA.....

                            Comentariu

                            • mariusRO
                              Incepator
                              • 04.sep.2018
                              • 39

                              #15
                              Răspuns la: Casă de vis!

                              Postat în original de aurick86
                              Parter: 1 dormitor, baie, bucatarie, camara, debara, living.
                              Mansarda: 1 dormitor + baie (pentru copii/musafiri) ... se poate face relativ ieftin, cu scara usoara pe structura de fier...sau din acelea prefabricate din lemn.
                              Singurele costuri fata de o casa doar parter..ar fi la izolare aditionala si structura planseu (personal as face tot planseu din lemn)

                              Astfel ati putea reduce putin suprafata casei=> mai multa curte.
                              In cei 20m cat o camera + 1 baie, puteti face o terasa afara.
                              Tind să înclin spre această soluție, p+m pentru a ocupa mai puțin din teren. Este o idee bună, să vedem ce păreri mai apar...

                              Comentariu

                              Procesare...