Casă de vis!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mariusRO
    Incepator
    • 04.sep.2018
    • 39

    #16
    Răspuns la: Răspuns la: Casă de vis!

    Postat în original de emp
    1. Fa un studiu geo
    2. Du-te la un arhitect apoi la un inginer constructor pentru proiect.
    3. Casa din lemn framing, izolata corect te costa mai mult decat una pe sistemul clasic(zidarie portanta/cadre).
    Lemnul la noi este scump si foarte, foarte prost. Incearca sa mergi la un depozit de cherestea si sa alegi lemnul sau la un gater la munte
    Daca ai vazut sistemul asta framing pe YT acolo se foloseste lemn tratat, predimensionat, geluit, etc. Avantajul este - teoretic- timpul de executie mai scurt.
    1. + 2. Când mă apuc de proiect voi urmări toți pașii necesari (sunt și eu inginer constructor în proiectare)
    3. Ideea este că atunci când mă hotărăsc dacă este p sau p+m am să fac un raport calitate/preț pe cele două tipuri de structuri și aleg cea mai bună opțiune (a.k.a. DEVIZ).

    În principiu aș dori de la cei cu mai multă experiență ca mine (mai ales cei care au ales deja tipul casei p sau p+m și au construit deja) niște păreri/idei/recomandări despre tipul de casă.

    Comentariu

    • mariusRO
      Incepator
      • 04.sep.2018
      • 39

      #17
      Răspuns la: Răspuns la: Casă de vis!

      Postat în original de cotycla
      Faceti zidurile exterioare cat mai groase posibil(> 50 cm).
      Puteți să dați și o explicație/un argument?

      Nu mai este nevoie sa izolati pe exterior(cu polistiren sau bazaltica)....scutiti o gramada de manopera,...la final o sa iesiti mult mai ieftin, si casa o sa fie mai rezistenta.
      Va recomand sa faceti casa din caramida eficienta termic, si nu BCA.....
      Nu cred că economia la manoperă > costul materialelor folosite (deși nu văd rostul).
      Rezistența nu o iau în considerare având în vedere că discutăm de o casă unifamilială p sau p+m, nu despre blocuri sau alte tipuri de structuri cu o categorie de importanță și un risc mare. Cred că 25-30 cm zidărie portantă este mai mult decât suficient pentru o casă...însă discuția cred că se rezumă la confort termic și vă spun sigur că niciodată 50 cm de cărămidă nu va bate 10 cm de vată/polistiren, decât dacă este ceva nou (cărămidă cu goluri umplută cu spumă sau vată minerală - are și cost ridicat)

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 572

        #18
        Răspuns la: Casă de vis!

        Am facut un p+m ,parterul din cadre beton cu zidarie 25 iar mansarda lemn, la acea vreme patrati 10 cu izolatie vata intre ei. si la parter si la masarda s a izolat cu 10 cm pe exterior. Pe timp de iarna este diferenta de aproape 5 grade parter etaj. Daca las termostatul la parter merge centrala nonstop ,daca se pune la etaj se face foarte frig jos. Daca faceti zidurile exterioare din dulapi 20 cm si apoi izolati si la exterior cu vata sau polistiren ve ti avea 30 cm izolatie.

        Comentariu

        • anduvirgil
          Membru Marcant
          • 25.feb.2006
          • 527

          #19
          Răspuns la: Casă de vis!

          Suficienți 80-90 mp...utili. Magazie lipită de casă, eventual perete comun cu o terasa.
          Merita investiția într-un beci....Am cămară , dar un beci era mai bun.
          Eu aș merge pe P+M, urcare lina la M, 3 dormitoare (unul jos), 2 bai, bucătărie, living / loc de luat masa, 2 intări, orientare spre sud, fără geramuri spre nord (eventual cel de la baie), pantă acoperiș necesară pentru panouri solare de apa caldă si energie, cat mai bine izolată (începând de la exteriorul fundației și până la pod).
          Dormitoare mici....că sunt dormitoare, eventual dulapuri încastrate în perete...un perete ”dulap” pentru 2 dormitoare.
          Pentru anumite situații să prevedeți loc pentru o soba, amplasată central, iar postamentul să poată suporta 1-2,5 tone (în funcție de necesarul termic ).
          anda panda din ...

          Comentariu

          • mariusRO
            Incepator
            • 04.sep.2018
            • 39

            #20
            Răspuns la: Casă de vis!

            Postat în original de anduvirgil
            Suficienți 80-90 mp...utili. Magazie lipită de casă, eventual perete comun cu o terasa.
            Merita investiția într-un beci....Am cămară , dar un beci era mai bun.
            Eu aș merge pe P+M, urcare lina la M, 3 dormitoare (unul jos), 2 bai, bucătărie, living / loc de luat masa, 2 intări, orientare spre sud, fără geramuri spre nord (eventual cel de la baie), pantă acoperiș necesară pentru panouri solare de apa caldă si energie, cat mai bine izolată (începând de la exteriorul fundației și până la pod).
            Dormitoare mici....că sunt dormitoare, eventual dulapuri încastrate în perete...un perete ”dulap” pentru 2 dormitoare.
            Pentru anumite situații să prevedeți loc pentru o soba, amplasată central, iar postamentul să poată suporta 1-2,5 tone (în funcție de necesarul termic ).
            Mulțumesc de răspuns, foarte bine punctat. Am făcut o schiță cu living+birou despărțite printr-un mic perete gen rafturi cu posibilitatea de a închide biroul mai târziu pentru a face o cameră, bucătărie, baie cu duș, cămară, vestibul, un mic hol și casa scării, iar sus mă gândesc două dormitoare la vreo 12 mp cu o baie și un dressing. Amprenta la sol ajunge la 70 mp cu 53 mp utili, fără scară. Acoperișul va fi în două ape, cu lucarnă pe casa scării și probabil și pe baie (încă nu am schițat mansarda).
            Ce părere aveți?

            Comentariu

            • mariusRO
              Incepator
              • 04.sep.2018
              • 39

              #21
              După o scurtă deplasare în șantier, revin cu rugămintea la voi, cei ce aveți experiență!
              Atașez schițele cu parter și mansardă gândit de mine. Ce părere aveți?
              mansarda Marius.pdf parter Marius.pdf pozitionare teren Marius.pdf

              Comentariu

              • emp
                Membru Marcant
                • 29.mai.2009
                • 543

                #22
                Postat în original de mariusRO
                După o scurtă deplasare în șantier, revin cu rugămintea la voi, cei ce aveți experiență!
                Atașez schițele cu parter și mansardă gândit de mine. Ce părere aveți?
                [ATTACH]n669200[/ATTACH] [ATTACH]n669201[/ATTACH] [ATTACH]n669202[/ATTACH]
                Iti lipseste o usa de acces din windfang in living. Terasa spre SV nu-ti recomand.
                O sa-ti apara stalpi si niste grinzi aparente in living.
                O camera tehnica (centrala, masina de spalat, depozitare aspirator, cos de rufe, mopuri, maturi, etc) la parter?

                Comentariu

                • mariusRO
                  Incepator
                  • 04.sep.2018
                  • 39

                  #23
                  Postat în original de emp

                  Iti lipseste o usa de acces din windfang in living. Terasa spre SV nu-ti recomand.
                  O sa-ti apara stalpi si niste grinzi aparente in living.
                  O camera tehnica (centrala, masina de spalat, depozitare aspirator, cos de rufe, mopuri, maturi, etc) la parter?
                  Este o schiță, neterminată, dar îți mulțumesc de comentariu și revin cu răspunsuri:
                  - din windfang în living am două opțiuni: ușă sau arcadă (e în discuție cu soția)
                  - m-am gândit ca terasa să fie spre spatele casei pentru intimitate (pe partea dinspre sud, lângă terasă, va fi o magazie închisă, unde sunt scările)
                  - cu stâlpii și grinzile voi avea de-a face atunci când o modelez 3D (și după niște calcule să văd ce dimensiuni vor avea)
                  - cameră tehnică este în colțul din dreapta jos (în spatele băii, cu acces din bucătărie) pentru mașină de spălat, frigider și centrală, plus alte rafturi de depozitare veselă, electrocasnice, curățenie)

                  Comentariu

                  • mariusRO
                    Incepator
                    • 04.sep.2018
                    • 39

                    #24
                    Bună dimineața!
                    Având în vedere că voi face încălzirea pe gaz, credeți că trebuie să fac acces de afară în camera tehnică?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #25
                      Postat în original de mariusRO
                      Bună dimineața!
                      Având în vedere că voi face încălzirea pe gaz, credeți că trebuie să fac acces de afară în camera tehnică?
                      Daca nu sunt alte constrangeri, accesul la centrala este recomandat sa fie din locuinta sinu din exterior. Acum depinde de marimea camerei tehnice, de pozitionare, de modul de utilizare, daca este necesar sa prevedeti si o alta zona de acces din exterior sau nu.

                      Comentariu

                      • mariusRO
                        Incepator
                        • 04.sep.2018
                        • 39

                        #26
                        Bună dimineața!
                        Dezbatem ideea de a avea un subsol parțial! Citind pe internet și pe forum am observat că ar ajunge costisitor. Ne gândeam să-l facem sub bucătărie + casa scării + hol (20 mp). Am luat în calcul beton și fier (cu racordări în trepte și scară acces), dar la partea de izolație și hidroizolație pot spune că sunt începător. Nu cunosc bine domeniul, dar poate mă ajutați voi cu câteva idei pentru a face o listă de materiale să vedem unde ajungem.

                        Comentariu

                        • emp
                          Membru Marcant
                          • 29.mai.2009
                          • 543

                          #27
                          Postat în original de mariusRO
                          Bună dimineața!
                          Dezbatem ideea de a avea un subsol parțial! Citind pe internet și pe forum am observat că ar ajunge costisitor. Ne gândeam să-l facem sub bucătărie + casa scării + hol (20 mp). Am luat în calcul beton și fier (cu racordări în trepte și scară acces), dar la partea de izolație și hidroizolație pot spune că sunt începător. Nu cunosc bine domeniul, dar poate mă ajutați voi cu câteva idei pentru a face o listă de materiale să vedem unde ajungem.
                          Daca nu ai conditii nasoale de fundare ( panza freatica foarte sus, lac langa teren, etc.) fa-l.
                          1. Fundatia o faci la aproximativ -100 , -120cm fata de cota terenului, elevatia iti vine la un minim de 30 de cm. Pentru un subsol mai adaugi un 80-100cm in plus si o placa armata slab ca pardoseala.
                          2. Avand in vedere ca esti aproape de oras si ai acces cu cifa de beton si pompe, iti recomand beton impermebilizat din statie cu hyseal, radymix, penetron, etc. Te costa cu 20-30 lei in plus pe m3 de beton obisnuit. Mai ai nevoie de un cordon bentonitic la racordurile radier-pereti . Termoizolatie cu polistiren extrudat de minim 5cm, de la cota -150cm.

                          Daca ai de unde inchiria panouri pentru cofraj si un buldo pentru sapatura nu-i ceva foarte greu. Problema-i cu manopera.
                          Daca nu-l faci tu mesterii o sa aiba un motiv in plus sa se planga si sa-ti ceara cu mult ( foarte mult) mai mult bani in plus fata de o manopera "normala" pentru o casa.

                          Comentariu

                          • tymotyman
                            Membru Marcant
                            • 01.nov.2009
                            • 572

                            #28
                            Cred ca la partea de subsolar fi mai usor sa faceti radier general si de acolo sa plecati cu pereti care se vor uni cu fundatia continua a casei. Pentru hidro as mai adauga ,daca panza este mai sus,turnarea betonului de egalizare dupa care se monteaza membrana bitum ,membrana care va continua in sus pe ziduri.

                            Comentariu

                            • mariusRO
                              Incepator
                              • 04.sep.2018
                              • 39

                              #29
                              Bună ziua colegi!
                              După multe modele și discuții am ajuns la modelul final. Va fi un Sp+P+M cu amprenta de 67.5 mp + o terasă de 16 mp legată de spatele casei.
                              Am căutat pe web și am găsit ca soluții mai multe tipuri de hidroizolații pentru subsol, însă cea mai bună mi se pare cea cu bitum lichid + carton bituminos + polistiren extrudat 10 cm + membrana de protecție (cu crampoane). În jurul pereților subsolului se va săpa cu 1 m mai mult, iar după ce se decofrează, mă gândesc să pun un strat de sort. Trebuie sistem de drenaj?
                              Am să revin mai târziu cu schițele pentru parter, mansardă, fațadă și fundații. Vă rog să mă ajutați cu soluții pentru hidroizolare, termoizolare și protecție pentru fundații și pereți subsol (sau să-mi analizați soluția). Am lucrat foarte mult timp cu lemn lamelat încleiat și, astfel, am cunoștințe puține despre aceste detalii.

                              Comentariu

                              • emp
                                Membru Marcant
                                • 29.mai.2009
                                • 543

                                #30
                                "Am căutat pe web și am găsit ca soluții mai multe tipuri de hidroizolații pentru subsol, însă cea mai bună mi se pare cea cu bitum lichid + carton bituminos + polistiren extrudat 10 cm + membrana de protecție (cu crampoane)"

                                Dupa mine cea mai buna hidroizolatie este din beton impermeabilizat cu Hyseal, xypex, penetron, etc. Se poate face din statie, te costa cu 10-15% mai mult fata de metrul cub de beton clasic.
                                Mai ai nevoie de un cordon bentonitic la imbinarea dintre ziduri si placa. Asa elimini total costul manoperei si al materialelor din solutia propusa de tine. Plus ca durata de viata a unei hidroizolatii cu membrana bituminoasa este de 10-15 ani.

                                Comentariu

                                Procesare...