Casă de vis!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 547

    #46
    Postat în original de mariusRO
    Revin la postarea anterioară:
    -ventilarea subsolului...aș dori să fie cât mai naturală - nu am posibilitatea să fac ferestre, va trebui făcută prin canale/țevi cred, aveți vreo idee?
    Pentru ventilare naturala ar trebui sa ai o teava cu diametrul mai mare de 110mm care sa preia aer curat din exterior, sa- l transporte subteran minim 10m pana in subsol, unde vei avea o alta teava de legatura cu exteriorul.
    Intrarea si iesirea tevilior in beci ar trebui sa fie opuse.

    Postat în original de mariusRO
    -la terase păstrez stratigrafia de sub placă, doar fără polistiren?
    Sub placa de la terase nu ai nevoie de polistiren. Ai nevoie de polistiren extrudat intre terasa si soclul/peretele casei.

    Postat în original de mariusRO
    -înălțimea utilă a parterului 2.45-2.50 m este de ajuns? (2.67 m placă-tavan la care am scăzut 2 cm finisaj tavan și 15 cm pardoseala încălzită)
    250cm ar fi spre minim, depinde ce "candelabruri" vrei sa pui si ce inaltime ai.

    Postat în original de mariusRO
    -material scară spre subsol și scară spre mansardă - beton/metal/lemn ce recomandați?
    lemn>metal>beton, ca pret descrescator si a preferintei mele.

    Postat în original de mariusRO
    -15 cm vată bazaltică izolația exterioară este prea mult și prea costisitor? ar ajunge doar 10 cm?
    -20 sau 25 cm vată bazaltică izolația acoperișului (parțial acoperiș+tavan deasupra mansardei)?
    Minim 10cm la pereti, pentru o mansarda locuibila 40cm (daca vrei o termoizolare corecta a mansardei)
    Daca poti renunta la mansarda si fa-ti etaj.

    Comentariu

    • aurick86
      Membru
      • 05.iun.2012
      • 168

      #47
      Se poate monta geam:
      http://www.vendermicasa.org/upload/2...8fd979a7a9.jpg
      https://s3-us-west-2.amazonaws.com/s...indow-well.jpg

      Doar 2 cm finisaj tavan => ar trebui sa va faceti niste calcule cat ar costa sa va tencuiti tavanul vs tavan rigips pe profile.
      A fi groaznic sa coborati 10 cm pentru tavan din diferite motive, si sa nu fie suficient spatiu, sa fiti nevoit sa coborati la 2.4m-2.35m

      Intrarea in casa va fi foarte intunecata. nu e nici un geam in zona.
      Fereastra pentru scarile de la subsol?
      Fereastra de pe casa scarii, ar da foarte multa lumina in cazul de fata, dar e incomoda pt curatat, deschis (exista siteme de relocare deschidere). Va fi blocata de scara de la pod (daca o puneti tot acolo)
      O scara pe structura de lemn poate lasa mai multa lumina.
      Poate puteti face ceva in genul asta:
      https://hgtvhome.sndimg.com/content/...756696135.jpeg
      https://i.pinimg.com/564x/90/a3/a3/9...88b2528e9f.jpg


      Intrarea va fi foarte intunecata. nu e nici un geam de lumina naturala.
      Puteti incerca sa mutati acel dulap pe peretele cu baia, scara sa o faceti invers (cu urcare aproape de usa) si sa permiteti luminii de pe scari sa intre si in zona aia (eventual printr-un perete transparent, sticla plexy..etc etc)
      http://www.otglass.com/wp-content/up...-1184x1579.jpg
      https://static.dezeen.com/uploads/20..._0-852x797.jpg


      Pentru ventilatie naturala subsol, trebuie sa mariti probabilitatea de a face "curent" si sa folositi faptul ca aerul incalzit se ridica:
      -minim o teava admisie si o teava evacuare
      -puse pe pereti cu puncte cardinale diferite (de exp una sa fie pe nord si alta pe sud,sau vest)...sau mai exact una sa fie pe o parte racoroasa a casei si una pe parte calduroasa
      -admisia sa fie jos in beci, aproape de podea, iar evacuarea sus,aproape de tavan
      -diferenta de nivel la tevi; in exteriorul casei teava de admisie trebuie sa fie mult mai jos de cat teava de evacuare, preferabil diferenta de 4-6 metri (ca un horn)
      Ultima editare de aurick86; 08.feb.2019, 13:06.

      Comentariu

      • mariusRO
        Incepator
        • 04.sep.2018
        • 39

        #48
        Ca și idee, la mansardă cum e mai bine de făcut: izolare tavan+acoperișul parțial din camere sau izolare completă a acoperișului, fără a mai izola tavanul?

        Comentariu

        • aurick86
          Membru
          • 05.iun.2012
          • 168

          #49
          Postat în original de mariusRO
          Ca și idee, la mansardă cum e mai bine de făcut: izolare tavan+acoperișul parțial din camere sau izolare completă a acoperișului, fără a mai izola tavanul?


          Sunt sisteme diferite.
          Cel cu acoperis ventilat si pod aerisit:
          - e putin mai usor de implementat, cel mai usor...se aseaza 2 straturi de izolatie si gata ...se poate complica putin, daca se doreste utilizarea spatiului pentru depozitare... asta trebuie decis la design, dar tot se poate implementa usor cu cativa dulapi si un strat de scandura/osb
          - materiale/munca mai putina,
          -mai usor de reparat probleme minore , si in designul aratat o sa fie si cheltuieli mai mici cu incalzirea.(eventuale probleme de micigai sau infiltratii se pot adresa mai usor si mai repede)
          De exemplu sa zicem ca ai cumva o mica scurgere pe la o imbinare undeva la acoperis.. sau s-a agatat si rupt membrana; se intra in pod si se rezolva cu deranz minim.
          Eu sistemul asta l-as alege.

          In sistemul cu acoperis izolat ai unele posibile probleme/inconveniente:
          -materiale mai multe,
          -dureaza mai mult de pus in practica, mai greu de realizat (...si mai greu de facut bine),deci sanse mai mari de probleme.
          -volum interior incalzit/racit mai mare, deci si pierderi mai mari...costuri mai mari
          -o mica infiltratie o sa se vada pe materialele interioare, mult mai tarziu, cu sanse mari de micigai in izolatie.
          -ventilatia e mai importanta in cazul asta, volum mai mare... se acumuleaza umezeala mai multa, si o aerisire in camera nu o sa scoata umezeala care migreaza in pod.

          Casele din Romania nu au ventilatie, deci iarna casa se umple de umezeala (si bineinteles aer viciat)
          Poate iti instalezi si asa ceva:
          Cumpara Recuperator de caldura Atrea Duplex 400 Easy, panou de comanda CPA, debit maxim de 400 m3/h la 100 Pa de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.

          (exista si alte sisteme, mai bune,a mai ieftine..etc etc)
          De exemplu acest sistem care face toata ventilarea si recupererea de caldura intr-o singura gaura. E perfect pentru un apartament la bloc.....dar nu va rezolva aerul din dormitoare, noaptea daca usile sunt inchise, ar trebui cate un sistem in fiecare camera:
          Cumpara Sistem de ventilatie cu recuperare de caldura PRANA 200G ERP STANDARD, 85 m³/h (440mm) de la eMAG! Ai libertatea sa platesti in rate, beneficiezi de promotiile zilei, deschiderea coletului la livrare, easybox, retur gratuit in 30 de zile si Instant Money Back.

          Comentariu

          • Ionut Mdb
            Incepator
            • 06.feb.2019
            • 3

            #50
            Eu recomand doar parter, fara mansarda. Cum se spunea si mai sus, costurile se maresc, cu timpul, va fi obositoare urcarea si coborarea.

            Comentariu

            • mariusRO
              Incepator
              • 04.sep.2018
              • 39

              #51
              Vreau să fac lista de materiale dar nu m-am hotărât încă dacă să pun polistiren extrudat de 10 sau 5 cm sub placă și pe pereții subsolului. Ce recomandați? Pe elevație de jur împrejur hidroizolație și polistiren de 5 cm? Cât să coboare polistirenul?

              Comentariu

              • emp
                Membru Marcant
                • 29.mai.2009
                • 547

                #52
                Postat în original de mariusRO
                Vreau să fac lista de materiale dar nu m-am hotărât încă dacă să pun polistiren extrudat de 10 sau 5 cm sub placă și pe pereții subsolului. Ce recomandați? Pe elevație de jur împrejur hidroizolație și polistiren de 5 cm? Cât să coboare polistirenul?
                De ce vrei sa pui polistiren sub placa pardoselii subsolului? Se pune sub placa de la cota 0 cand nu ai subsol.
                Daca ai subsol poti pune 5cm de polistiren extrudat peste placa de la cota 0 sub sapa sau polistiren expandat pe tavanul subsolului.
                De ce hidroizolezi elevatia? Ai panza freatica foarte sus? Daca da nu-ti recomand subsol.
                Pentru o elevatie "normala" coboara polistirenul XPS 30-40cm sub cota terenului amenajat (natural).

                Comentariu

                • mariusRO
                  Incepator
                  • 04.sep.2018
                  • 39

                  #53
                  Postat în original de emp

                  De ce vrei sa pui polistiren sub placa pardoselii subsolului? Se pune sub placa de la cota 0 cand nu ai subsol.
                  Daca ai subsol poti pune 5cm de polistiren extrudat peste placa de la cota 0 sub sapa sau polistiren expandat pe tavanul subsolului.
                  De ce hidroizolezi elevatia? Ai panza freatica foarte sus? Daca da nu-ti recomand subsol.
                  Pentru o elevatie "normala" coboara polistirenul XPS 30-40cm sub cota terenului amenajat (natural).
                  Salut emp , nu vreau să pun polistiren sub placa pardoselii la subsol. Voi face un radier de 25 cm la subsol și doresc hidro și termoizolație pentru pereți, deasemenea pentru placa unde nu am subsol, termoizolație. De jur împrejurul casei, voi hidroizola elevația pe exterior pentru siguranță. Trebuie luat ceva în vedere pentru fundațiile de la terase ?9vor fi acoperite dar nu închise). Pânza freatică este la 4-5 m. Polistirenul de pe elevație îl cobor până sub cota trotuarului 30-40 cm?

                  Comentariu

                  • emp
                    Membru Marcant
                    • 29.mai.2009
                    • 547

                    #54
                    Postat în original de mariusRO

                    Salut emp , nu vreau să pun polistiren sub placa pardoselii la subsol. Voi face un radier de 25 cm la subsol și doresc hidro și termoizolație pentru pereți, deasemenea pentru placa unde nu am subsol, termoizolație. De jur împrejurul casei, voi hidroizola elevația pe exterior pentru siguranță. Trebuie luat ceva în vedere pentru fundațiile de la terase ?9vor fi acoperite dar nu închise). Pânza freatică este la 4-5 m. Polistirenul de pe elevație îl cobor până sub cota trotuarului 30-40 cm?
                    Acolo unde nu ai subsol pune XPS de 5cm sub placa, bine ar fi de 10cm (depinde de ce buget ai)
                    Terasele trebuie sa le "rupi" de casa, exemplu.
                    Polistirenul XPS, il cobori la 30-40cm sub cota trotuarului.

                    Comentariu

                    • mariusRO
                      Incepator
                      • 04.sep.2018
                      • 39

                      #55
                      Postat în original de emp

                      Acolo unde nu ai subsol pune XPS de 5cm sub placa, bine ar fi de 10cm (depinde de ce buget ai)
                      Terasele trebuie sa le "rupi" de casa, exemplu.
                      Polistirenul XPS, il cobori la 30-40cm sub cota trotuarului.
                      Am să încerc să pun de 10 cm. Tot nu înțeleg această rupere de care zici...fundația de la terasă este ancorată în fundația casei, nu trebuie să fie continuă?

                      Comentariu

                      • emp
                        Membru Marcant
                        • 29.mai.2009
                        • 547

                        #56
                        Fundatia poti sa o faci comuna cu fundatia casei. Elevatia o "rupi" de elevatia casei printr-o placare cu polistiren. O sa-ti fac o perspectiva in sketchup, cum am facut la terasa mea. Idea este can terasa sa nu "produca" punte termica pentru casa. Poti incerca sa separi complet terasa de casa. Conditia este ca fundatia terasei si fundatia casei sa fie la aceiasi cota. Te costa un pic mai mult, avantajul este ca o poti face dupa ce termini cu casa.

                        Comentariu

                        • emp
                          Membru Marcant
                          • 29.mai.2009
                          • 547

                          #57
                          Postat în original de emp
                          ... Elevatia o "rupi" de elevatia casei printr-o placare cu polistiren. O sa-ti fac o perspectiva in sketchup, cum am facut la terasa mea. ...
                          Ceva de genul:
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	elevatie-terasa.jpg 
Afișări:	279 
Mărime:	55,0 KB 
ID:	672895

                          Comentariu

                          • mariusRO
                            Incepator
                            • 04.sep.2018
                            • 39

                            #58
                            Salutare! După multe întrebări și căutări pe internet în legătură cu termo și hidroizolația la fundație+subsol parțial am ales după cum urmează:
                            -ca și sistem structural - fundații continue cu talpă de 55x40 cm și elevație de 25x95 cm unde nu există subsol.
                            -subsolul are un radier de 25 cm grosime cu pereți din beton armat de 25 cm.

                            -torn egalizare la subsol
                            -aplic 1 strat de bitum lichid și 1 strat de carton bituminos ce va fi lăsat mai lung decât laturile radierului pentru a putea face o continuitate pe pereți
                            -trebuie să pun și o membrană de protecție cu crampoane peste aceste straturi având în vedere că voi lucra și turna radierul direct peste hidroizolație?
                            -torn și pereții odată cu elevațiile pentru a avea continuitate iar sub pereții de la subsol 1 rând de cordon bentonitic
                            -hidroizolez tot exteriorul elevației și pereții la subsol cu bitum lichid și 1 strat de carton bituminos ce va fi continuat și sub zidurile exterioare pe perimetrul casei
                            -pun umplutură compactată bine, 10 cm de piatră concasată și 10 cm polistiren extrudat sub placă, folie PVC
                            -pun 10 cm polistiren extrudat la pereții subsolului, apoi membrană de protecție cu crampoane
                            -elevațiile vor fi termoizolate pe exterior cu xps 5 cm coborât 30-40 cm sub trotuar
                            -pereții casei doresc să-i izolez cu 10 cm vată minerală bazaltică
                            -la mansardă voi izola partea de acoperiș peste spațiul locuit + tavanul cu 25 cm vată minerală bazaltică, iar partea de deasupra tavanului va fi ventilată

                            Dacă mai pot face economie la ceva vă rog să mă sfătuiți.
                            Dacă am uitat să menționez ceva vă rog să mă întrebați.

                            Comentariu

                            • mariusRO
                              Incepator
                              • 04.sep.2018
                              • 39

                              #59
                              Revin cu o rugăminte dragi colegi, ce firmă de țiglă metalică ați recomanda pentru acoperiș? Momentan am selectat 3 oferte din cele primite: wetterbest (0.55 mm imperium mat 40), caretta (mediteran plus briliant 0.6 mm), metigla (star 0.5 mm pur mat). Ce părere aveți despre acești producători și sistemele lor?

                              Comentariu

                              • mariusRO
                                Incepator
                                • 04.sep.2018
                                • 39

                                #60
                                Revin cu rugămintea de a recomanda un producător de țiglă metalică+accesorii acoperiș în 2 ape simplu, fără horn. Am discutat cu 2-3 agenți dar se pare că fiecare spune că cel mai bun producător este altul față de celălalt.
                                Casa este la nivelul centurilor de mansardă turnate. Săptămâna viitoare vreau să mă apuc de structura acoperiș și până de crăciun să fie învelitoarea montată.

                                Comentariu

                                Procesare...