Casa pemstructura metalica si fundatie de caramida.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Ionut Mdb
    Incepator
    • 06.feb.2019
    • 3

    Casa pemstructura metalica si fundatie de caramida.

    Salut tuturor.
    De cateva luni de zile ma tot documentez despre structurile caselor (lemn/metal/caramida/fier beton).
    Am ajuns la concluzia ca vreau sa-mi fac o casa pe structura metalica tip framing, dar nu orice structura de la firme de constructie care folosesc niste bete, le pot zice, ci din tevi metalici rectangulari de 200 x 200. Dupa placat cu OSB pe exterior si rigips interior.
    Acum, ma gandesc daca e o idee buna sa ma zgarcesc la o fundatie din caramida sau sa investesc sa fac macar marginile fundatitei din beton armat si restul podelei din tevi tip framing.
    Am facut o schema (nu e planul casei, ci doar o idee desprecam ce ar fi vorba), acum astept niste pareri, ce ar mai putea lipsi, ce as mai putea adauga si daca are rost sa merg pe dieea mea, nu neaparat la fundatie, ci pe tot planul, sau macar o idee prin care sa nu renunt la structura casei. Cu ce as putea prinde capetele tevilor (pe langa sudura), si in fundatie cu ce as putea prinde. Astept pareri si vreau seriozitate deoarece am vazut multe postari si sper sa gasesc niste sfaturi bune.

    EDIT: Mam uitat acum mai bine si ma gandeam sa stalpii principali (cei din colturi si podea sa fie de 120 x 120 4mm si restul framingului de 120 x 80 4mm.

    Las aici link catre materiale:
    Livram rapid în toata tara, profile metalice laminate tip teava patrata 120x120x3, 120x120x4, 120x120x5, 120x120x6, 120x120x8, 120x120x10 mm ieftine

    Livram rapid în toata tara profile metalice laminate si profil rectangular tip teava dreptunghiulara 120x80x5, 120x80x6, 120x80x8, 120x80x10 mm ieftina

    Ultima editare de Ionut Mdb; 08.feb.2019, 23:15.
  • denisj
    Incepator
    • 14.iun.2019
    • 10

    #2
    Salut,
    nu stiu sa-ti dau raspunsuri... dar te-as intreba ceva.
    Dupa parerea ta, din cei care fac case care nu sunt pe caramida/zidarie,
    si deci cei ce fac framing/CLT etc, cam care-i procentajul alora care fac per structura metalica ?

    Si inca una... ce te impiedica sa faci per framing de lemn ?
    Te intreb pt. ca si eu vreau sa fac pe lemn si poate stii ceva ce eu inca nu stiu

    Mersi si succes.
    Denis

    Comentariu

    Procesare...