Modificare/extindere casa (pasi sunt de urmat)

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • AeiBigiu
    Incepator
    • 14.feb.2019
    • 4

    Modificare/extindere casa (pasi sunt de urmat)

    Buna seara!

    Am inceput sa caut ceva informatii despre ce trebuie sa fac sa incep un astfel de proiect dar informatiile sunt foarte imprastiate si documentatia, in unele cazuri, stufoasa. Daca cineva pe aici are timp sa-mi explice ce si cum, va multumesc inca de pe acum. Cazul concret este asa:
    Parintii mei au mostenit o bucata de casa... adica o camera si o parte de curte. Restul casei a ramas unchiului meu. De ani buni, nu ne-am ocupat deloc de respectiva camera care nu are nici macar usa (se intra pe geam). Unul dintre peretii exteriori are o crapatura urata si ne e teama ca se darama. Deci, as vrea sa maresc camera in cauza pe bucata de gradina si sa adaug etaj sau mansarda inalta. Problema este ca nu stiu de unde sa incep. Care sunt pasii? Cui ma adresez prima oara? Cat ma poate costa toata afacerea asta?

    Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie. Va rog sa mutati topicul pe thread-ul potrivit.

    PS. Proprietatea este in Bucuresti, sector 1, cartier Chitila, daca are vrea importanta.
    Ultima editare de AeiBigiu; 14.feb.2019, 18:27.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Inainte de toate trebuie clarificat regimul de proprietate al constructiei? Cum sa aveti o singura camera care nu are acces?
    Puteti posta foto cu aceasta constructie? Orice demers legat de modificarea constructiei existente necesita autorizatie de construire si implicit existenta unui cadastru.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • tymotyman
      Membru Marcant
      • 01.nov.2009
      • 572

      #3
      Daca aveti doar acea bucata de teren ,nu cred ca se mai poate construi decat in sus.Trebuie sa scoateti un certificat urbanism pentru a vedea POT ul (sau Procentul de Ocupare a Terenului)

      Comentariu

      • AeiBigiu
        Incepator
        • 14.feb.2019
        • 4

        #4
        PowerMC O sa incerc sa ajung pe acolo in weekend pentru fotografii. Camera a avut o usa spre restul casei. A fost zidita cand s-a impartit casa.

        @tymotymanAm un certificat de urbanism de la data partajului. Acolo am gasit POT max = 45%. Dar actul asta e din 2005 deci e expirat. Cred ca a fost facut inainte de partaj pentru a fi folosit acolo.

        Comentariu

        • tymotyman
          Membru Marcant
          • 01.nov.2009
          • 572

          #5
          Deci daca dv aveti teren 100 metri inseamna ca puteti face casa doar pe 45 metri.

          Comentariu

          Procesare...