Demolare sau extindere casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • DarthSide
    Incepator
    • 30.iun.2019
    • 1

    Demolare sau extindere casa

    Buna ziua,

    Recent am achiziționat un teren in Timisoara cu o casa veche din chirpici (nelocuibilia) pe acesta și as dori ca in viitorul apropiat sa încep construcția unei case noi.

    Datele casei/terenului:
    - teren: 935mp, fs 12.5
    - casa existenta: 117mp ocupat (aprox 7.5x15), perete dreapta pe calcan fără geamuri din chirpici/lemn, doar zidul din fata care e la strada e din cărămida. Casa nu a mai fost locuita de 10 ani și e nelocuibila
    - planul urbanistic: P+2E, POT 40%, retragere max 6m, limite laterale 2m sau pe calcan fără ferestre cu acordul notarial al vecinilor

    Datele problemei:
    - as dori construcția unei case noi și sunt in dilema demolare+proiect nou versus extindere casa existenta
    - la demolare am înțeles ca durează foarte mult procesul și noua construcție va intra sub incidența noilor reguli de urbanism, reale - lucru care mă cam “încurca” din cauza limitelor laterale
    - la extindere am înțeles ca nu ar mai fi nevoie de aprobare de la vecin sa merg in continuare cu construcția pe calcan, dar am “o mie” de întrebări despre asta.

    Ideea pe care as merge: proiect de casa noua (retragere 6m, pe calcan fără geamuri, maxim P+1) in extindere/extensie a casei existente, care la final prin “încercarea de consolidare/renovare” ar “pica/dărâma” din cauza degradării. A nu se înțelege ca vreau sa construiesc ceva in “afara” planului urbanistic ci doar as vrea sa evit un proiect de demolare și acel acord de construire pe calcan, având in vedere ca, casa existenta e deja construită așa - nu as mai vrea sa mă complic cu vecinii.

    1. E măcar posibila ideea prezentată?
    2. E valida informația ca se poate face extindere pe calcan fără o noua aprobare a vecinului?
    3. In ce stare ar trebui sa fie casa existenta pentru extindere?

    Ce mă sfătuiți?

  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    SalutDarthSide,

    In mod normal nu se poate obtine extinderea casei pe limita de proprietate fara acordul vecinului. Nu are nicio legatura starea actuala a casei cu proiectul viitor, numai ca o extindere va prespune "demolarea" si reconstruirea actualei case ceea ce nu este foarte usor de facut si este posibil sa va coste ai mult fata de varianta demolare si constructie noua. Probabil, in fapt, se construieste peste casa veche, demoland in realitate si construind de la zero,
    Raspunsurile la obiect le poti obtine foarte exact dupa ce scoti un CU, fie ca este pentru demolare, fie pentru extindere. Cu acest document poti sa conactezi un arhitect local si puteti analiza fiecare varianta, cu plusuri si minusuri.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    Procesare...