Achizitie apartament open space?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MarianSil
    Incepator
    • 17.feb.2020
    • 3

    Achizitie apartament open space?

    Salut,

    Iata ca-mi fac veacul si pe aici,

    Vreau sa imi cumpar un apartament in Bucuresti (vin din Franta) si am un buget de aprox/max 36k EUR, se da urmatoarea varianta : doresc sa-l achizitionez in zona Berceni, o zona decenta, cat de cat, ieftina zic.

    As opta pe doua camere, am locuit inainte intr-un apartament al unui bloc vechi (1970) super ok, tot cu 2 camere, semidecomandat, nu am avut vreodata vreo problema. Am vandut apartamentul cand am plecat in Franta, etc, ca sa nu o mai lungesc :

    In cautarile mele pe imobiliare, stupefiat observ cum apartamentele din blocuri noi nu au bucatarie separata bai nene ! ce e asta ? dau un google si ce sa vezi ? toti isi cauta cum sa desparta bucataria din open-space modern cul Americanizat western si tot tacamul, ca asa mananca americanu doar la McDonalts si moare la 30 de ani, mancare... negatita si la restaurant, probabil; dar uite ca eu sunt ca tot romanul si vreau mancarica mea gatita, naturala si preparata de mine. Pai si ce am facut ? am gasit 10-20 apartamente super misto.. insa cu open-space (bucatarie inclusa in sufragerie) , nu as vrea asa ceva, sa nu pot gati in casa;

    Sunt nou in ale cumparatului, e prima data cand cumpar un apartament, voi sunteti mai experimentati pe acest forum, spuneti si la domnu aici, ce se petrece ? de ce nu mai se construiesc bucatarii separate, a innebunit romanul de-a binelea ? Ce solutii am in cazul in care nu gasesc apartament cu bucatarie separata, se poate despartii/isepara armonios vizibil si in acelasi timp sa nu patrunda mirosul in living, bucataria ? ati intampinat astfel de situatii ?

    Stiu ca de la clasicul apartament pe stil vechi, unde bucataria traditionala e separata.. si cu hota faina, la un gratar mai condimentat sau peste afumat, mirosul ajunge imediat in sufragerie cand deschid usile camerelor !

    O parere, va rog ? sa evit cu orice pret sufragerie cu open space ?
Procesare...