Casa din caramida, exista potential sau trebuie daramata?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • statusquo
    Incepator
    • 28.mar.2015
    • 57

    Casa din caramida, exista potential sau trebuie daramata?

    Salutare, tot eu va deranjez!

    Am gasit o casa plus teren de vanzare intr-o zona suficient de ok ca distanta fata de oras, terenul suficient de generos.

    Casa a fost construita din caramida in 1970 si a ramas mostenire familiei, nefiind locuita din 2010.

    E racordata doar la curent, apa si gaz la poarta, canalizare "in curand" din ceea ce spune primarul dar nu m-as baza prea mult pe asta. Suprafata 70 mp.

    Fiind carantina, nu am apucat sa o vad, nu am decat o poza momentan, pe care o atasez acum. Conform spuselor vanzatorului, casa nu prezinta fisuri. Acum intr-adevar, nu e in niciun caz o casa la un drum circulat pe unde trec tiruri cu nemiluita, e si retrasa cat de cat fata de drum din cate vad si din nou, "drumul" nu e mare lucru oricum ca trafic, dimpotriva.

    Dar... totusi, nu e locuita de 10 ani.

    Eu ma pricep rezonabil de bine la partea de amenajari interioare, bricojaluj e un hobby pentru mine, dar la partea de structura sunt zero... barat.

    Poate unii dintre voi fie sunt mai priceputi, fie au trecut prin situatii similare si ma pot ajuta cu o parere... credeti ca ar merita folosita aceasta constructie pe post de "casa la rosu" si finisata?

    Pe de o parte, finisajele oricum te duc mai sus decat costul ridicarii unei case la rosu.

    Pe de alta parte, nu ma dau banii afara din casa, asa ca de ce sa demolez daca pot totusi folosi casa existenta?

    Decizii... decizii
  • statusquo
    Incepator
    • 28.mar.2015
    • 57

    #2
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	casa.jpg 
Afișări:	206 
Mărime:	80,5 KB 
ID:	679064Link catre o poza mai mare

    Comentariu

    • emp
      Membru Marcant
      • 29.mai.2009
      • 574

      #3
      Din poza nu se vede sa aiba crapaturi oblice (la 45 grade), ceea ce inseamna ca fundatia este
      cat de cat ok. Verifica fundatia in cateva puncte sa fi sigur ca are minim 1m adancime sub cota terenului. Are placa de beton la pod sau planseu din lemn?

      Comentariu

      • PowerMC
        Administrator
        • 02.mai.2007
        • 2236

        #4
        Ce tip de fundatie are casa? Peretii din ce sunt realizati? Pardoseala la parter cum este executata, cu plasa sau cu scandura pe pamant? Structura de lemn a sarpantei cum arata? Exista fisuri interioare sau exterioare semnificative? Foto in interior aveti?
        Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

        Community Manager MC

        Comentariu

        • luciadevis
          Incepator
          • 05.oct.2012
          • 78

          #5
          Mai mult ca sigur casa merita pastrata si reabilitata. Este din caramida, iar arhitectura este frumoasa, De multe ori casele astea vechi sunt si interior mai bine impartite decat proiectele actuale.Inspectati fundatia si daca este nevoie consolidati prin subturnare, zidurile se pot camasui cu plasa si tencuiala noua, faceti amenajarile care sa o aduca la confortul actual al vietii. Demolarea si reconstructia presupun cheltuieli mult mai mari decat reamenajarea casei prezentate: proiect demolare, autorizatie demolare, demolarea propriu zisa carat moloz, apoi studiu geo, proiect constructie,avize, autorizatie constructie , executie constructie rosu si amenajari- iar la preturile de manopera si materiale care se vehiculeaza actual, costurile sunt exponentiale.
          Am trait o experienta similara cu reabilitarea unei case la tara, si ma felicit ca am ales varianta reabilitarii (desi a fost un santier total) in loc de demolare si reconstructie. Costurile au fost cel putin la jumatate fata de constructie noua, casa 100 mp parter, asemanatoare cu a dvs.
          Ultima editare de luciadevis; 25.apr.2020, 14:10.

          Comentariu

          • statusquo
            Incepator
            • 28.mar.2015
            • 57

            #6
            Postat în original de emp
            Din poza nu se vede sa aiba crapaturi oblice (la 45 grade), ceea ce inseamna ca fundatia este
            cat de cat ok. Verifica fundatia in cateva puncte sa fi sigur ca are minim 1m adancime sub cota terenului. Are placa de beton la pod sau planseu din lemn?
            Din pacate nu stiu inca daca este placa de beton sau planseu din lemn la pod.

            Dupa ce ajung la o vizionare, voi incerca sa fac cat mai multe poze si revin de asemenea cu noi informatii.

            Comentariu

            • statusquo
              Incepator
              • 28.mar.2015
              • 57

              #7
              Postat în original de PowerMC
              Ce tip de fundatie are casa? Peretii din ce sunt realizati? Pardoseala la parter cum este executata, cu plasa sau cu scandura pe pamant? Structura de lemn a sarpantei cum arata? Exista fisuri interioare sau exterioare semnificative? Foto in interior aveti?
              Singura informatie pe care o am momentan este ca peretii sunt din caramida, voi reveni cu o postare pe masura ce am raspunsuri la celelalte intrebari. De asemenea, singura poza pe care o am este cea postata, voi reveni cu mai multe.

              Comentariu

              Procesare...