Gard nou din boltari

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Radovan_eu
    Incepator
    • 06.ian.2008
    • 47

    Gard nou din boltari

    Buna ziua. Imi construiesc singur un gard la casa si am ajuns la o etapa in care trebuie sa aleg forma de prindere a leaturilor, leaturile vor fi din bara de fier 2x4x1.5 la lungime de 1.6m fiecare, cate 2 pe fiecare segment de gard, intre stalpi. M-am gandit ca umplutura dintre stalpi sa fie cu sipca metalica la culoarea acoperisului casei. Ok, ce metoda ar fi mai indicata pentru a prinde leaturile de stalpi? Eu ma gandeam la a lasa mustati din OB 10 incastrate acum la zidarie de care sa sudez leaturile, ma mai gandeam la bare filetate pentru a evita sudura, ma gandeam sa bag direct leatul in stalp dar mi-e frica sa nu-l montez stramb si sa nu se aseze sipca, stiti alte metode mai simple? Stalpii vor avea inaltime de 1.28m, la ce distanta sus, jos fata de baza si capul stalpului sa pun leaturile?

    Pentru porti ma gandeam la porti culisante dar modelul fara sina, trebuie sa tin cont de ceva anume? Pentru portita mica, cum fac sa o prind, prind balamalele direct in stalpi sau o bucata de cornier stg, dr pe stalpi si apoi de cornier prind poarta?

    Orice parere, idee, sfat, imi este de folos in legatura cu materiale, metode, imagini in realizarea gardului.

    Multumesc.
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Radovan_eu; 01.mai.2020, 08:10.
  • Radovan_eu
    Incepator
    • 06.ian.2008
    • 47

    #2

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12204

      #3
      Pt poarta auto " fara sina , autoportanta , nu ai legatura cu gardul , dar ar fi fost ok ca baza de beton a portii sa fie mai mare si sub gard , Asa cum este acum , va fi excentrica .
      Pt poarta pietonala , daca nu ai prevazut de la zidit prinderile , cel mai ok este un cornier gros pe care sa pui balamalele . Am zis cornier , ca si la partea cu broasca va mai fi unul montat , si sa fie ceva simetric , mai ok .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      Procesare...