Construcție casă cu perete exterior dublu

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dannyfocus
    Incepator
    • 22.dec.2020
    • 3

    Construcție casă cu perete exterior dublu

    Bună ziua tuturor!
    Deschid acest topic, deoarece pe parcursul anului viitor, în funcție de cum rezolv cu actele, intenționez să demarez construcția casei, pe cât posibil în regie proprie. Din acest considerent apelez la acest forum în speranța că aici activează și specialiști care își pot da cu părerea asupra ideilor mele.
    Pereții exteriori aș vrea să îi fac așa (de la interior la exterior): tinci-zidărie BCA portantă (20-25 cm)-spumă poliuretanică (15 cm)-piatră (tuf vulcanic 20 cm). Am ales această soluție deoarece pe terenul pe care urmează să îl achiziționez se află fostul cămin cultural din sat (ruină), construit in totalitate din tuf vulcanic (ca de altfel toate casele din sat).
    Am să încerc, pe cât posibil să implementez soluții tehnice care să apropie cât mai mult eficiența energetică a casei de una pasivă (de aceea și arhitectura care poate părea anostă pentru unii - voi incerca să mă axez mai mult pe funcționalitate în detrimentul designului). Astfel, voi încerca să izolez cât mai bine fundația, elevația și placa parter (10 cm XPS) și podul (30 cm vată minerală). Sistemul de încălzire va fi cu pompă de căldură apă-apă și IPAT(10 cm XPS sub șapă), sistem de ventilație centralizat cu recuperare de căldură, puț canadian. Mai sunt și alte idei dar care se vor materializa ulterior finalizării construcției (depinde de fonduri, panori solare, fotovoltaice, etc).
    Aștept cu nerăbdare comentariile și criticile!
    Am să atașez unele schițe, așa cum văd în acest moment căsuța.
    O zi bună!
    Fișiere Atașate
  • intransingentul
    Living Legend
    • 26.iul.2012
    • 1006

    #2
    Postat în original de dannyfocus
    -zidărie BCA portantă (20-25 cm)
    BCA-ul nu este considerat zidarie portanta.
    Recomand caramida Porotherm 30 cm.

    https://www.reformex.ro/zidarie-din-...idarie-din-bca

    https://www.reformex.ro/zidarie-din-bca/#avantaje-si-dezavantaje-zidarie-din-bca
    Ultima editare de intransingentul; 23.dec.2020, 14:34.
    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12202

      #3
      Postat în original de intransingentul

      BCA-ul nu este considerat zidarie portanta.
      .........
      Sigur ???? https://www.probca.ro/cladiri-din-bc...arie-portanta/
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • intransingentul
        Living Legend
        • 26.iul.2012
        • 1006

        #4
        Postat în original de Mircea G
        Organizatia patronala a producatorilor de BCA.
        Acolo sunt interese .

        Nu cred ca este problema mea in ce priveste alegerea tipului de zidarie.
        Totusi parerea unora conteaza.
        De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

        Comentariu

        Procesare...