Proiect Arhitect si firma de constructii - general

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • waktez
    Incepator
    • 07.mar.2021
    • 2

    Proiect Arhitect si firma de constructii - general

    Buna ziua,

    As vrea sa construiesc o casa si sunt in cautare unui arhitect dar inainte sa fac asta as vrea sa fiu la curent cu ce trebuie sa include un proiect. Dupa ceva studiu am lista de mai jos.

    Proiectare
    1. Suntem in cautare unui Arhitect. Ce ar trebui sa contina pachetul de la arhitect ?

    Analiza teren
    Documentatie tehnica pentru autorizarea lucrarilor de demolare
    Piese scrise:
    ▪ Lista si semnaturile proiectantilor / Memoriu / Expertiza demolare / Deviz estimativ

    - Piese desenate
    ▪ Plan de incadrare in teritoriu / Plan de situatie / Planurile parter – releveu / Plan de invelitoare – releveu / Sectiuni – releveu / Toate fatadele – releveu / Galerie fotografica / Simulare 3D

    Documentatie tehnica pentru autorizarea lucrarilor de construire
    Piese scrise :
    • Lista si semnaturile proiectantilor / Memoriu arhitectura / Memoriu structura / Memoriu instalatii (electrice, sanitare, HVAC) / Deviz estimative / Expertiza tehnica calcane

    Piese desenate
    Arhitectura:
    ▪ Plan de incadrare in teritoriu / Plan de situatie / Planurile tuturor nivelurilor diferite / Plan de invelitoare / Sectiuni caracteristice / Toate fatadele

    Structura:
    ▪ Plan de fundatii / Detalii de fundatii

    Instalatii:
    ▪ Schemele instalatiilor / Desene de ansamblu / Scheme ale fluxului tehnologic

    Documentatie tehnica pentru autorizarea lucrarilor de organizare de santier
    Piese scrise:
    ▪ Lista si semnaturile proiectantilor / Memoriu general

    - Piese desenate
    ▪ Plan general

    Proiect ethnic
    Piese scrise:
    ▪ Lista si semnaturile proiectantilor / Memoriu arhitectura / Memoriu structura / Memoriu instalatii (electrice, sanitare, HVAC) / Liste cu cantitati de lucrari partiale/ Breviare de calcul

    Piese scrise :
    • Lista si semnaturile proiectantilor / Memoriu arhitectura / Memoriu structura / Memoriu instalatii (electrice, sanitare, HVAC) / Deviz estimative / Expertiza tehnica calcane

    Piese desenate
    Arhitectura:
    • Plan de incadrare in teritoriu / Plan de situatie / Planurile tuturor nivelurilor diferite cu descrierea solutiilor constructive / Plan de invelitoare / Sectiuni caracteristice cu descrierea solutiilor constructive / Toate fatadele cu finisaje / Tablou de tamplarie interioara / Tablou de tamplarie exterioara

    Structura:
    ▪ Planurile suprastructurii si sectiunile caracteristice cotate / Descrierea solutiilor constructive

    Instalatii:
    ▪ Planse de instalatii (electrice, sanitare, HVAC) / Planse de utilaje si echipamente tehnologice

    Intrebari :
    1. Din lista de mai sus lipseste ceva c ear trebui sa fie facut de arhitect ? (inafara de: (Expertiza la calcan, Studiul geotehnic, studiul de insorire si desing interior)
    2. Am inteles ca ar trebui sa avem un inginer constructor care sa se uite peste proiectul de arhitectura in sensul in care sa fie facut cu sens. Ideea din cate am inteles ca arhitectii au idei foarte bune dar care si costa o avere. Vrem o casa okay dar si o balanta intre pret si calitate si design;

    Firma de constructii :

    Aici ar fi foarte multe intrebari si am putea discuta zile intregi. As vrea sa pun unele punctuale din punctul meu de vedere :
    1. Din experianta voastra se poate incheia un contract cu o frima de constructive si ea sa se ocupe de mana de lucru si eu sa aduc materialele sau macar unele materiale (toate vor fi pe baza proiectului de la arhitect) ?
    2. Asta va fi o intebare foarte generale : eu nefiind in domeniu, nici nu cunosc oameni in domeniu cum sa alegi o firma de constructii? La ce sa te uiti cand inchei contractual ? Sunt un pic ingrijorat ca in la noi se iau foarte multe tepe si nu stiu cat de usor se pot rezolva conflictele intre pari (inafara de tribunal);
    3. Singurul lucru la care ma pot gandii, ca la o protectie pentru mine sunt temenele de plata. Aveti experienta cam cum arata : ex 30% avansa, 30% la rosu, 30% la gri si 10% la receptie? Chiar nu stiu ? Eu as vrea sa am un procent cat mai mare la receptia lucrarii – 15- 20%, este posibil ?
    4. Din experianta dumeanvoastra, in Bucuresti, cat costa un mp2 construit : la rosu, gri, complet cu finisaje?


    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  • emp
    Membru Marcant
    • 29.mai.2009
    • 574

    #2
    Postat în original de waktez
    [FONT=Calibri]
    ...[*]Singurul lucru la care ma pot gandii, ca la o protectie pentru mine sunt temenele de plata. Aveti experienta cam cum arata : ex 30% avansa, 30% la rosu, 30% la gri si 10% la receptie? Chiar nu stiu ? Eu as vrea sa am un procent cat mai mare la receptia lucrarii – 15- 20%, este posibil ?
    Platile le faci pe etape clar stabilite, adica nu "la rosu" ci de exemplu:
    1. Avans maxim 5% din pretul final. Un constructor serios nu are nevoie de mai mult( sa-si mute niste utiliaje, oameni, etc)
    2. A doua transa: executarea fundatiilor
    3. Executarea elevatiei si a placii de la cota 0
    4. Zidaria ( sau cadrele de la parter) plus placa de la cota +280 (o sa vezi cat ai in proiect)
    5. etc
    Du-te pe etape clare ale construirii casei. Etapele trebuie sa fie stabilite (si intelese)
    de tine, diriginte de santier si constructor.
    Nu da bani in avans pentru etape. O sa ajungi sa astepti tu cu constructia in timp ce ei lucreaza in alta parte.
    Stabilit foarte clar : cine inchiriaza utililajele? cine se ocupa de cofraje? etc...
    Mai sunt si altele...Prea multe...

    Comentariu

    Procesare...