Constructie Casa - intrebari generale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • waktez
    Incepator
    • 07.mar.2021
    • 2

    Constructie Casa - intrebari generale

    Buna ziua,

    As vrea sa construiesc o casa in Bucuresti (P+1 – demisol (optional)) si am unele intrebari :
    1. Centrala electrica vs centrala pe gaz? Care credeti ca este mai okay pe termen lung? Casa va avea 160 – 190 mpc.
    1. Ma gandesc ca la parter sa punem incalzire in pardoseala iar la etajul 1 calorifere. Imi puteti spune daca merita investitia si ce sistem ar fi okay ?
    1. Ce parere aveti despre fatada ventialata ? Aduce benefici reale ? se poate folosii vata bazaltica in acest caz ?
    1. Vata bazaltica vs poliestern. Am citit ca vata bazaltica ar fi mai okay pe termen lung, dar si costul initial aste mai mare. Ce parere aveti ? ce fel de vata recomandati, de cati cm? si de la ce firma ?
    1. Ventilatie : stiu ca exista mai multe tipuri de ventilatie si cu mai multe functii aditionale : fluxul de aer, curatarea aerului, incazira lui; imi puteti recomanda un producator okay de ventilatie ?
    1. Casa pe care vrem sa o construim vreau sa fie compartimentata astfel incat pot sa creeez doua apartament de 2 camera ( unul la parter si unul la etajul 1). Din constructitie vom face astfel incat toate tevile de apa si gaza sa fie trase la cele “2” bucatarii. Intrebare este: se pot face doua panouri electrice independente, la fel si pentru contorul de gaz ? Este mai okay sa fie facut de la inceput sau ulterior in cazul in care ne decidem sa creem cele doua apartamente sa “instalam” contoarea separate? Cat de complicat ar fi ?

    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #2
    1. Exscus o centrala electrica, consumuri mari si factura mare la electricitate. Daca ai acces la gaz, este cel mai avantajos, altfel ia in calcul si o pompa de caldura daca iti permite bugetul.
    1. Merita insa din punct de vedere al confortului si complicatiilor cu sistemul mixt iti recomand incalzire prin pardoseala la atat la parter cat si la etaj.
    1. Pentru o casa de marimea asta este posibil sa fie o complicatie care iti va da batai de cap in executie. Poti opta pentru sistemul de termosistem clasic cu vata minerala sau polistiren,
    1. Oricare din cele doua, grosimea de minim 10 insa poti trece pune si mai mult, spre exempu 12 la vata. Sortimente produse de firme consacrate, nu vei gresi alegand asa.
    1. Ventilatie cu recuperare de caldura? Ar fi ideal, incearca un contact la NovingAIR (poti spune ca ai recomandarea de pe forumul MC)
    1. La interior poti face ce doresti din punct e vedere al retelelor separate, tablouri electrice interioare, tevi ap rece/calda, incazire, insa pe partea cu bransamentele poate fi mai complicat spre imposibil. Ar trebui doua bransamente ceea ce nu se face pe acelasi numar cadastral sau 1 bransament cu contoare diferite. Va trebui sa discuti speta la furnizorii de utilitati pentru certitudini. Altfel, face contorizare interioara dupa care se poate face o impartire a cheltuielilor intre cei doi utilizatori.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • emp
      Membru Marcant
      • 29.mai.2009
      • 547

      #3
      Postat în original de waktez
      Buna ziua,

      As vrea sa construiesc o casa in Bucuresti (P+1 – demisol (optional)) si am unele intrebari :
      1. Centrala electrica vs centrala pe gaz? Care credeti ca este mai okay pe termen lung? Casa va avea 160 – 190 mpc.
      1. Ma gandesc ca la parter sa punem incalzire in pardoseala iar la etajul 1 calorifere. Imi puteti spune daca merita investitia si ce sistem ar fi okay ?
      1. Ce parere aveti despre fatada ventialata ? Aduce benefici reale ? se poate folosii vata bazaltica in acest caz ?
      1. Vata bazaltica vs poliestern. Am citit ca vata bazaltica ar fi mai okay pe termen lung, dar si costul initial aste mai mare. Ce parere aveti ? ce fel de vata recomandati, de cati cm? si de la ce firma ?
      1. Ventilatie : stiu ca exista mai multe tipuri de ventilatie si cu mai multe functii aditionale : fluxul de aer, curatarea aerului, incazira lui; imi puteti recomanda un producator okay de ventilatie ?
      1. Casa pe care vrem sa o construim vreau sa fie compartimentata astfel incat pot sa creeez doua apartament de 2 camera ( unul la parter si unul la etajul 1). Din constructitie vom face astfel incat toate tevile de apa si gaza sa fie trase la cele “2” bucatarii. Intrebare este: se pot face doua panouri electrice independente, la fel si pentru contorul de gaz ? Este mai okay sa fie facut de la inceput sau ulterior in cazul in care ne decidem sa creem cele doua apartamente sa “instalam” contoarea separate? Cat de complicat ar fi ?

      Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
      1. Gaz all the way. Daca este buget atunci super ar fi o pompa de caldura aer-apa.
      2. Incalzire in pardoseala cu agent termic (IPAT) peste tot
      3. Fatada ventilata daca ai buget. Obligatoriu cu vata bazaltica.
      4. Vata bazaltica de calitate => buget mai mare de 2-3 ori fata de polistiren. Du-te pe polistiren si pune diferenta intr-o super izolatie la fundatie/elevatie, placa peste ultimul nivel, pod, etc

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12229

        #4
        Daca vrei sa separi din start consumurile , va trebui din proiect sa mergi pe casa1 , casa 2 sau ap 1 , ap 2
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        Procesare...