Renovare casa veche

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cr_ina
    Incepator
    • 20.mai.2021
    • 4

    Renovare casa veche

    Buna seara! Ma intereseaza cum ati vedea renovarea acestei case de aproape 100 de ani. Am atasat doua poze, una cu fatada, una din pod. Vreau o casuta care sa nu fie atacata de mucegai, condens etc, sa nu fie afectat lemnul dupa renovarea cu diferite materiale care nu fac casa buna cu lemnul. Vreau o casuta eficienta energetic, sa poata mentine caldura in timpul iernii, dat fiind ca e zona de munte. Ea este facuta cu materiale asa cum se facea odata, s-a folosit la tencuiala trestie, var. Am intrebat cunoscuti care lucreaza in domeniu, dar si un arhitect, fiecare vine cu alta varianta. Unul zice de polistiren, altul "Doamne fereste polistiren"... Altul zice de rigips. Altcineva mi a zis ca nu se izoleaza pe interior, doar pe exterior, mai ales daca optez pt polistiren. etc
    Ce pot folosi la izolatia peretilor si a podului? Explicati exact cum ati aplica straturile. Multumesc!
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Fiecare are dreptate insa numai daca scoatem din context ceea ce doriti dvs. Este mai mult decat o provocare realizarea unei solutii de renovare care sa indeplinesca toate cerintele ridicate de dvs.
    Poza din camere nu aveti?
    Se va amenaja mansarda la etaj sau se va folosi cumva spatiul generos din pod?
    Va doriti sa pastrati fatada cu lemn, asa cum arata acum?
    Pardoselile cum sunt realizate? Fundatia?
    Explicati-ne cand de ampla doriti sa fie renovarea acestei case?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Cr_ina
      Incepator
      • 20.mai.2021
      • 4

      #3
      Deocamdata dorim doar sa izolam podul, probabil cand vom avea resurse vom transforma si spatiul de sus intr-unul locuibil. Am vrea sa pastram fatada din lemn, dar daca trebuie neaparat acoperit, renuntam la ea, asta daca nu exista alta solutie. Are pardoseala dubla din lemn. Fundatia pe talpa de piatra. In prima faza ma inteteseaxa doar sa izolez podul, interioarele si sa aduc peretii la drept.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Costisitoare treaba ....
        Corect ar trebui decopertati peretii , sa ramina numai lemnul , facuta o constatare , reparatii ce se impun , curatare , etc....
        Urmeaza un tratament pt lemn , in profunzime , iar pe exterior , se va alege ceva cu grad mare de protectie UV .
        Apoi sa va ginditi la finisaje interioare .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • andreisor1
          Incepator
          • 16.iul.2007
          • 76

          #5
          interesant proiectul dvs, ati facut ceva? ar fi interesant sa postati niste poze din timpul lucrarii, mi se pare ceva inedit

          Comentariu

          Procesare...