Ridicare mansarda lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13008

    #16
    Cred ca rostul celor doua grinzi este bine stabilit. Cel mai probabil prima are alt rol decat a doua, ea asigura fixarea corecta a acoperisului/mansardei. Asa cred ca a gandit cel care a desenat solutia. prima pentru legare pe centura si suport pentru a doua care leaga acoperisul. Evident ca se poate discuta/analiza dimensiunea lor.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • steinhart
      Incepator
      • 27.mar.2009
      • 47

      #17
      Postat în original de VYS
      Cred ca rostul celor doua grinzi este bine stabilit. Cel mai probabil prima are alt rol decat a doua, ea asigura fixarea corecta a acoperisului/mansardei. Asa cred ca a gandit cel care a desenat solutia. prima pentru legare pe centura si suport pentru a doua care leaga acoperisul. Evident ca se poate discuta/analiza dimensiunea lor.
      Am discutat cu inginerul care a facut proiectul si spune ca pot merge doar cu o grinda de 15x15 fara talpa, el zicea ca apus 2 in proiectul initial sa se ridice putin cu acoperisul.
      Ultima editare de steinhart; 02.apr.2023, 10:34.

      Comentariu

      • steinhart
        Incepator
        • 27.mar.2009
        • 47

        #18
        Va mai deranjez cu 2 intrebari. Prima e legata de fundatie, structuristul nu a tinut cont de ridicarea topografica si implicit de diferenta de nivel a terenului, exista o fiferenta de aprox. 42 cm intre partea din fata a casei si spate, fundatia e facuta toata la fel ca pentru un teren plat (atasez schita fundatie).Acum, structuristul ma sfatuieste sa fac etrierii din spate mai inalti, unde terenul este mai in vale, constructorul spune ca reglam din betonul de egalizare. Care ar fi varianta mai corecta? multumesc.
        Si 2 sustinerea coamei se face cu clesti si popi (scurti si lungi unde se poate) coama are dimensiune 12x15, iar capriorii 10x20. In proiect structuristul a pus acei popi de 12x12, dar ei practic sunt pusi pe directia capriorilor care sunt primsi intre ei cu clesti. N. ar fi diferenta de 2 cm intre capriori si popi, care ar impiedica prinderea corecta a clestilor? Nu ar fi mai corec ca acei popi care sustin coama sa fie 10x10 sau 10x12 sa se imcadreze in grosimea capriorilor?

        Multumesc mult. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_20230402_112220_com.google.android.apps.docs.jpg 
Afișări:	209 
Mărime:	185,9 KB 
ID:	688399
        Ultima editare de steinhart; 02.apr.2023, 10:36.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #19
          Sigur ca o parte din etrieri vor fi mai inalti pentru a ajunge la cota orizontala necesara, altfel nu ai cum sa faci o elevatie diferita., Daca elevatia ramane diferita pe inaltime, neacoperita de pamant lla cota minima, nu ai cum sa reglezi din egalizare. Cea mai buna varianta este a proiectantului dar ceva mai scumpa din cauza fierului si cofratului.
          La partea cu clestii nu am inteles exact, insa clestii sunt pe ambele parti ale capriorilor.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • steinhart
            Incepator
            • 27.mar.2009
            • 47

            #20
            Postat în original de VYS
            Sigur ca o parte din etrieri vor fi mai inalti pentru a ajunge la cota orizontala necesara, altfel nu ai cum sa faci o elevatie diferita., Daca elevatia ramane diferita pe inaltime, neacoperita de pamant lla cota minima, nu ai cum sa reglezi din egalizare. Cea mai buna varianta este a proiectantului dar ceva mai scumpa din cauza fierului si cofratului.
            La partea cu clestii nu am inteles exact, insa clestii sunt pe ambele parti ale capriorilor.
            Am mai discutat cu proiectantul o sa maresc etrierii de la grinda fundatiei, cu 15 cm, el zice ca ar fi suficient.

            La clesti ma refeream ca ei vin pe ambele parti ale capriorului care are latime de 10 cm, iar popii incadrati de cei 2 clesti au 12x12, probabil trebuie decupat 1 cm pe fiecare parte unde vine dulapul pentru clesti.

            Multumesc

            Comentariu

            • VYS
              Living Legend
              • 19.aug.2005
              • 13008

              #21
              Cel mai sanatos este sa aimasuratoarea exacta din santier, o masuratoare de nivel de lamureste cu cat trebuie sa inalti zona respectiva pentru a ajunge la cotele stabilite.
              Nici popii nu sunt exact de 12cm, dupa cum este de bun lemnul. Abaterile la lemn pot fi destul de mari, chiar si 1cm. O sa vezi efectiv la ridicarea structurii, daca este nevoie adaugi sau decupezi, lasand la o parte ca la deschidere mare lemnul este destul de flexibil si acel 1cm pe fiacera parte este nesemnificativ.
              VYS Blog DIY

              Comentariu

              • steinhart
                Incepator
                • 27.mar.2009
                • 47

                #22
                Postat în original de VYS
                Cel mai sanatos este sa aimasuratoarea exacta din santier, o masuratoare de nivel de lamureste cu cat trebuie sa inalti zona respectiva pentru a ajunge la cotele stabilite.
                Nici popii nu sunt exact de 12cm, dupa cum este de bun lemnul. Abaterile la lemn pot fi destul de mari, chiar si 1cm. O sa vezi efectiv la ridicarea structurii, daca este nevoie adaugi sau decupezi, lasand la o parte ca la deschidere mare lemnul este destul de flexibil si acel 1cm pe fiacera parte este nesemnificativ.
                Incerc sa ajung week. end cu cel care o sa faca lucrarea, la teren sa ia niste cote mai exacte, cei 42 cm i. am masurat cu o nivela pentru sarma legata de 2 sipci.
                Multumesc mult pentru informatii, o sa ma apuc de construit dupa Paste si vroiam sa. mi fac o idee cat mai clara a ceea ce trebuie sa fac.
                Legat de lemn. am observat la ultima achizitie am luat de la depozit si. de la gater, si diferentele erau de cel putin 1 cm intre cele 2 materiale.

                Comentariu

                • VYS
                  Living Legend
                  • 19.aug.2005
                  • 13008

                  #23
                  Este cale lunga pana la final. Iti uram sa ai putere de intelegere, rabdare si atentie la detalii. Nu scapa niciun detaliu si nu te lasa 100% pe mana constructorului, el va cauta sa ii fi eusor. Tu ramai cu casa si tu platesti. Vor fi multe situatii cu semn de intrebare, viata de santier este altfel decat in fata calculatorului.
                  Spor la lucru si sa ne mai spui ce ai reusit, eventual foto de pe parcursul lucrarilor.
                  VYS Blog DIY

                  Comentariu

                  • steinhart
                    Incepator
                    • 27.mar.2009
                    • 47

                    #24
                    Postat în original de VYS
                    Este cale lunga pana la final. Iti uram sa ai putere de intelegere, rabdare si atentie la detalii. Nu scapa niciun detaliu si nu te lasa 100% pe mana constructorului, el va cauta sa ii fi eusor. Tu ramai cu casa si tu platesti. Vor fi multe situatii cu semn de intrebare, viata de santier este altfel decat in fata calculatorului.
                    Spor la lucru si sa ne mai spui ce ai reusit, eventual foto de pe parcursul lucrarilor.
                    Multumesc, o sa incerc sa fiu cat mai prezent la santier dar asta e destul de greu, casa o sa o construiesc la vreo 130 km de Bucuresti. O sa incerc sa pun poze pe parcursul executiei.

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13008

                      #25
                      Sper ca ai persoana de incredere pe santier!
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • Denicri
                        Incepator
                        • 11.apr.2023
                        • 1

                        #26
                        Buna, eu am gasit recent un site dragut pe care au informatii de folos despre constructii. Mie mi-a fost de folos sa inteleg niste procese cand am facut renovarea casei.
                        Spatiul din mansarda poate fi utilizat cu succes la potentialul maxim, printr-o planificare corecta si cateva idei simple de design.
                        Ultima editare de calin.diaconu; 15.mai.2023, 13:14. Motiv: Eliminare link de promovare, ca fiind nerelevant pentru discutie. Inlocuire cu un link de articol Misiunea Casa.

                        Comentariu

                        • steinhart
                          Incepator
                          • 27.mar.2009
                          • 47

                          #27
                          Am ajuns in sfarsit la inceperea lucrarilor, momentan faza de fundatie, ploile din ultima vreme m. au tot amanat.
                          Fișiere Atașate

                          Comentariu

                          • steinhart
                            Incepator
                            • 27.mar.2009
                            • 47

                            #28
                            Va mai deranjez cu o intrebare, la terasa unde deschiderea e de 395 cm, din ce inteleg eu din proiect, proiectantul a mers pe aceeasi dimensiune de capriori 10x20. As putea sa pun ceva mai mic 10x15, 8x12, avand in vedere ca e doar acoperisul terasei, iar distanta intre capriori e de 60 cm?
                            Multumesc
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • VYS
                              Living Legend
                              • 19.aug.2005
                              • 13008

                              #29
                              Cam ciudata fundatia, cum o armezi? Elevatia?
                              La terasa, parerea personala este ca poti reduce la 10x15 dar pana acolo ai multe de facut.
                              VYS Blog DIY

                              Comentariu

                              • steinhart
                                Incepator
                                • 27.mar.2009
                                • 47

                                #30
                                Postat în original de VYS
                                Cam ciudata fundatia, cum o armezi? Elevatia?
                                La terasa, parerea personala este ca poti reduce la 10x15 dar pana acolo ai multe de facut.
                                Nu inteleg la ce va referiti ca e ciudata?



                                Am turnat betonul de egalizare, in proiect nu era nimic care sa faca legatura intre fundatie si elevatie si m. am gandit, ca tot aveam niste fier ramas mai vechi, sa pun niste bucati in betonul de egalizare, care sa se prinda in elevatie.

                                Grinzile de elevatie au cate 6 bare de 12 si 2 de 10 prinse cu agrafe la mijloc+etrieri din fier de 8 din 20 in 20 cm, iar la fiecare colt si intersectie de grida sunt ancorate cu bare de 8 in forma de L sau U dupa caz.
                                Aveam problema cu diferenta de nivel, dar zic ca am rezolvat.o cu marirea etrierilor cu 30 cm.

                                Comentariu

                                Procesare...