Ridicare mansarda lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • steinhart
    Incepator
    • 27.mar.2009
    • 47

    Ridicare mansarda lemn

    Buna ziua,

    Am planul de masarda/acoperis atasat, as vrea totusi sa ma ridic in laterale cu pereti din lemn pana la 125 cm, imi puteti spune va rog daca structura peretilor exterior i-as face din grinzi de 15X15, ar fi suficient sa sustina greutatea acoperisului, format din capriori de 10x20?

    Dimensiunile casei sunt de 6 X 8 m, daca pastrez inaltime de 6.15 la coama, ar rezulta carpiori de 3.72 m.

    Pe lungimea de 8 m, pana coamei mai este sustinuta de 3 popi de 12X12, atasat plan.

    Multumesc



    Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	sectiune mansarda 1.jpg  Afișări:	265  Mărime:	307,1 KB  ID:	688230
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de calin.diaconu; 24.aug.2023, 05:42. Motiv: Introducere tag-uri SEO pentru motoarele de căutare
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13004

    #2
    De ce nu te ridici cu zidaria cat doresti sa fie lateralele si apoi torni alta centura de beton?
    Din experienta unor case iti spun ca acea cota de 1.25 va fi destul de mica pentru a utiliza bine lateralele mansardei. Tine cont ca va mai fi o izolatie pe tavan si vei asa tavanul ceva mai jos decat nivelul capriorilor, cel putin 10cm. Mai adauga si o posibila pierdere de spatiu cu straturile de pe pardoseala si probabil vei ajunge sub 110 cm cu lateralele.
    Eu as putea sa iti zic ca cei 15x15 pentru stalpii pe laterala sunt ok dar conteaza cati folosesti (distanta intre ei, pana peste ei, talpa sub ei... etc)
    Nu ai un proiect pentru mansarda vizat de un structurist?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • steinhart
      Incepator
      • 27.mar.2009
      • 47

      #3
      Postat în original de VYS
      De ce nu te ridici cu zidaria cat doresti sa fie lateralele si apoi torni alta centura de beton?
      Din experienta unor case iti spun ca acea cota de 1.25 va fi destul de mica pentru a utiliza bine lateralele mansardei. Tine cont ca va mai fi o izolatie pe tavan si vei asa tavanul ceva mai jos decat nivelul capriorilor, cel putin 10cm. Mai adauga si o posibila pierdere de spatiu cu straturile de pe pardoseala si probabil vei ajunge sub 110 cm cu lateralele.
      Eu as putea sa iti zic ca cei 15x15 pentru stalpii pe laterala sunt ok dar conteaza cati folosesti (distanta intre ei, pana peste ei, talpa sub ei... etc)
      Nu ai un proiect pentru mansarda vizat de un structurist?
      Proiectul vizat de structurist e cel din poza, initial am vrut ca acoperisul sa plece direct de pe placa, e o casa de vacanta, nu locuinta permanenta, apoi am mai vorbit cu constructori si. m. au sfatuit sa ma ridic pe laterale putin sa mai castig din spatiu sus. M. am gandit la varianta pe lemn ca fiind mai ieftina. si mai usor de facut decat zidaria+centuri.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12199

        #4
        In functie de destinatia spatiului se poate folosi si spatiul mai scund , cu mobila la comanda .
        Lipsa " popilor" ar fi numai daca vrei un spatiu total deschis ...daca faci compartimentare , se pot adauga popi de lemn in diverse zone , chiar si preluati in peretii de rigips .
        Interesant ar fi si un geam mare pe o laterala . Asigura lumina si mareste vizual spatiul inclinat . Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	mansarda.jpg 
Afișări:	514 
Mărime:	110,0 KB 
ID:	688247
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • steinhart
          Incepator
          • 27.mar.2009
          • 47

          #5
          Postat în original de Mircea G
          In functie de destinatia spatiului se poate folosi si spatiul mai scund , cu mobila la comanda .
          Lipsa " popilor" ar fi numai daca vrei un spatiu total deschis ...daca faci compartimentare , se pot adauga popi de lemn in diverse zone , chiar si preluati in peretii de rigips .
          Interesant ar fi si un geam mare pe o laterala . Asigura lumina si mareste vizual spatiul inclinat . Click pe imagine pentru versiune mai mare.   Nume:	mansarda.jpg  Afișări:	3  Mărime:	110,0 KB  ID:	688247
          O sa fie o inchidere in partea din spate, undeva la 3 m fata de spatele casei, acolo o sa fie pop de 12X12 pe mijlocul casei si porbabil pe capete cate un pop tot 12X12, intrebarea mea era daca ridicarea peretilor laterali peste placa e ok din lemn de 15x15, daca ar sustine greutatea capriorilor care sunt destul de mari 10X20. In proeict sunt prevazuti clesti de 5x15 +pop scurt.
          O sa fie o fereastra de mansarda, iar partea din fata as vrea sa o fac cat mai mult cu geam, pentru mai multa lumina.
          Multumesc pentru sugestii.

          Comentariu

          • steinhart
            Incepator
            • 27.mar.2009
            • 47

            #6
            Buna ziua, ma mai ajutati cu o parere. In planul se structura pentru partea din fata a casei exista un pop de 12x12 fixat pe mijlocul sarpantei, pe planul de mansarda apar 2 popi de 15X15 care teoretic ar incadra geamul+usa de la balcon ( atasat plan masarda). E posibil sa incadrez acel pop de 12x12 pe mijloc?

            Si doi, daca ma puteti ajuta cu lungimile coamei, din schita ar trebui sa aiba 1040 cm, dar nu cred sa gasesc grinda la dimensiunea asta, imbinarea S-ar face e popul de 12X12 la dinspre spatele casei si as avea dimensiunea grizilor de 637.50 cm si 402.5 cm. Ar avea rezistenta acea grinda ? Teoritic grinda mai lunga ar avea sustinere pe 2 stalp la distanta de 455 cm.

            Daca ramane pop pe mijloc as putea merge pe varianta de geamuri conform poza atasata Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2022-11-11.jpg 
Afișări:	500 
Mărime:	91,0 KB 
ID:	688270

            Multumesc plan mansarda (1).pdf plan mansarda.pdf
            Fișiere Atașate
            Ultima editare de steinhart; 10.mar.2023, 09:25.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12199

              #7
              Cel mai simplu este de folosit fizica elementara ...asta inseamna popi pe mijloc . Designul se face in functie de popi .
              pacat ca nu este scara centrata pe ax ca putea fi folosit si axul ei ca pop pt coama.
              Coama se poate face in diferite moduri , de la clasicul lemn imbinat la grinzi compuse , prefabricate , metal .
              Eu sint fan " metal " . Citeva poze si Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	q2.jpg 
Afișări:	512 
Mărime:	120,9 KB 
ID:	688274 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	q4.jpg 
Afișări:	482 
Mărime:	114,2 KB 
ID:	688275 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	q5.jpg 
Afișări:	484 
Mărime:	117,8 KB 
ID:	688276 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	q3.jpg 
Afișări:	485 
Mărime:	72,4 KB 
ID:	688277 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	q1.jpg 
Afișări:	482 
Mărime:	91,8 KB 
ID:	688278 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Untitled 2.jpg 
Afișări:	458 
Mărime:	75,6 KB 
ID:	688279 una care arata cum pot fi si capriorii legati .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • steinhart
                Incepator
                • 27.mar.2009
                • 47

                #8
                Multumesc pentru sugestii. O sa merg pe varianta de lemn, nu stiu la metal daca poate face constructorul cu care o sa incep lucrarea.
                Legat de scara, teoretic trebuie sa fie pe centrul casei, dar inca nu sunt hotarat daca merg pe varianta spirala sau cu vang central.

                ​​​In schita Dvs., daca pun cei 3 popi marcati ar fi suficient pentru sustinerea coamei? In partea din fata mai este varianta cu 2 popi de 15x15,care sa incadreze, usa/geam balcon, legati cu grinda intre ei, care sa fie punct de sprijin pentru coama.

                Comentariu

                • steinhart
                  Incepator
                  • 27.mar.2009
                  • 47

                  #9
                  Postat în original de VYS
                  De ce nu te ridici cu zidaria cat doresti sa fie lateralele si apoi torni alta centura de beton?
                  Din experienta unor case iti spun ca acea cota de 1.25 va fi destul de mica pentru a utiliza bine lateralele mansardei. Tine cont ca va mai fi o izolatie pe tavan si vei asa tavanul ceva mai jos decat nivelul capriorilor, cel putin 10cm. Mai adauga si o posibila pierdere de spatiu cu straturile de pe pardoseala si probabil vei ajunge sub 110 cm cu lateralele.
                  Eu as putea sa iti zic ca cei 15x15 pentru stalpii pe laterala sunt ok dar conteaza cati folosesti (distanta intre ei, pana peste ei, talpa sub ei... etc)
                  Nu ai un proiect pentru mansarda vizat de un structurist?

                  Ma gandeam la varianta asta la perete cu popi (stalpi) din metru in metru cu grosimea lemnului de 15X15, prinse cu scoabe si coltari metalici, credeti ca este necesar sa mai pun o talpa sub grinda de jos?

                  Cum am mentionat si anterior proiectul de la structurist nu include si ridicarea aceasta.

                  Multumesc


                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	perete lateral mansarda.png 
Afișări:	416 
Mărime:	21,9 KB 
ID:	688290

                  Comentariu

                  • Mircea_G
                    Living Legend
                    • 14.ian.2007
                    • 12199

                    #10
                    Hidroizolatie si talpa ! Asa este corect .
                    Instalatii verificari-revizii gaze

                    Comentariu

                    • VYS
                      Living Legend
                      • 19.aug.2005
                      • 13004

                      #11
                      Inainte de toate trebuie sa iti spun ca modifiocarea pe care o faci inseamna schimbare de proiect si autorizatie de construire. Asta inseamna implicarea arhitect, structurist si verificatori.
                      Revenind la schita ta, sigur ca se poate face. Nu numai cu stalpisori de 15x15, pot fi alte dimensiuni dar amplasarea lor si numarul lor il stabileste structuristul.
                      Uite o poza cu un proiect similar.
                      VYS Blog DIY

                      Comentariu

                      • steinhart
                        Incepator
                        • 27.mar.2009
                        • 47

                        #12
                        Postat în original de Mircea G
                        Hidroizolatie si talpa ! Asa este corect .
                        Am inteles, ma gandeam sa pun amorsa bituminoasa si carton sub lemn.
                        Talpa inseamna alta grinda 15X15, sau sa merg pe varianta de 10X15?
                        Multumesc

                        Comentariu

                        • steinhart
                          Incepator
                          • 27.mar.2009
                          • 47

                          #13
                          Postat în original de VYS
                          Inainte de toate trebuie sa iti spun ca modifiocarea pe care o faci inseamna schimbare de proiect si autorizatie de construire. Asta inseamna implicarea arhitect, structurist si verificatori.
                          Revenind la schita ta, sigur ca se poate face. Nu numai cu stalpisori de 15x15, pot fi alte dimensiuni dar amplasarea lor si numarul lor il stabileste structuristul.
                          Uite o poza cu un proiect similar.
                          O sa iau legatura si cu arhitectul, stiu ca modificarea implica si schimbarea autorizatiei, dar sper sa o pot face pe o dispozitie de santier si sa nu fie foarte complicat si costisitor. Nu stiu daca structuristul accepta varianta de lemn, initial planseul am vrut sa-l fac pe grinzi de lemn cu dulapi, dar structuristul mi-a invocat nu stiu ce normativ( pe care l-am citit si n-am inteles acelasi lucru ca si el) ca nu am voie in zona respectiva decat cu planseu rigid (ca zona e langa Slanic Prahova, nu stiu daca e zona cu risc seizmic ridicat).

                          Ca si mod de constructie am discutat cu persoana care se va ocupa de lucrare, dar intreb pe acest forum sa aflu si parerea unor oameni care au ceva experienta in domeniu ( cel putin asta am perceput din postarile Dvs.).

                          Multumesc mult pentru timpul acordat si informatii.


                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13004

                            #14
                            Din cate stiu dispozitia de santier nu poate modifica proiectul fara intoarcere la autorizare. Nu este o modificare fara importanta.
                            Esti langa Vrancea, zona seismica cu risc ridicat...
                            Oricata experienta avem nu putem nega rolul si necesitatea legalitatii dar si siguranta constructiei.
                            Cert este ca se poate face modificare pe care o doresti, ramane sa gasesti calea optima.
                            Nu iti recomand planseul usor pentru ca in afara de costuri reduse vei avea dezavantaje legate de exploatarea spatiului, si complicatii la executia izolarilor pe planseu.
                            Eu as opta pentru laterale de. zidari si beton, mi s epare cel mai solid, putina zidarie, ceva fier si cativa mc de beton... nu se compara din pdv rezistenta, etanseitate, usurinta in finisare etc.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • steinhart
                              Incepator
                              • 27.mar.2009
                              • 47

                              #15
                              Postat în original de Mircea G
                              Hidroizolatie si talpa ! Asa este corect .
                              La cosoroba, daca pun o singura grinda 15x15, nu ar avea mai mare rezistenta decat 2 grinzi una peste alta? Ma gandesc ca una singura prinsa in mutati de fier beton si tije filetate de 10 ar fi mai stabila, zic sa. nu se deplaseze cea de deasupra sub greutatea capriorilor.
                              ​​​​​​

                              Comentariu

                              Procesare...