Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dsasorin
    Incepator
    • 02.apr.2012
    • 22

    Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

    Situatia este asa :
    Stau la bloc, apartament vechi, comunist, pe care il renovez. Au fost scoase caloriferele vechi de la sistemul central de caldura , intrucat acum exista centrala de apartament, si voi trage tevi noi de Cu.
    Numai ca odata scoase caloriferele vechi, au ramas tevile lor de conectare tur - retur, si arata rau de tot. Parca sunt niste moate de 70cm care imi sar in ochi.
    Unele au si niste imbinari, care banuiesc ca se desfac la cald si nu mai e nevoie de taiere, doar dop, nu stiu...
    Cert este ca vreau ca aceste moate sa fie cat mai scurte, sa nu se vada prea tare. Adica sa fie de vreo 25-30 cm in loc de 70 cm.
    Trebuie taiat, sudat, pus dop...mesterul trebuie sa stie cum e mai bine, astfel incat sa nu ma trezesc ca in toamna cand da drumul la sistemul central de caldura, ca imi curge apa in casa.... Deci o garantie ca la toamna nu curge pe nicaieri ar fi de dorit.
    In total ar fi 7 tevi de aranjat, iar diametrul cred ca este de 1/2, asa grosier vorbind. Interventia se poate face in prima parte a zilei, ca e un bebic jos si la pranz doarme.

    Bucuresti sector 5, langa Petrom Salaj.
    Sorin, 0726282028
  • bulba grig
    Membru Marcant
    • 27.oct.2011
    • 361

    #2
    Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

    Ce as face eu :as taia tevile la dimensiunea dorita , apoi cu o cupla de dat filet (de la rusi) , as da filet apoi capace puse cu calt si gata treaba .

    Comentariu

    • dsasorin
      Incepator
      • 02.apr.2012
      • 22

      #3
      Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

      Nu am nici scule nici experienta in lucrul cu tevi. Mai bine las pe altul care a mai facut asa ceva.

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        #4
        Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

        Trebuie golita instalatia , spart in zona respectiva , taiate sub nivelul tencuielii si sudate . Noi facem frecvent asa ceva . Garantia ar fi reumplerea instalatiei , alta nu exista .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • PowerMC
          Administrator
          • 02.mai.2007
          • 2239

          #5
          Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

          Instalatia ar trebui sa fie golita deja, nu se pastreaza apa in sistemul de termoficare.
          Un mester ar trebui sa faca lucrarea fara a fi probleme la toamna. Daca totusi apar ceva probleme, exista perioada de probe unde se incarca instalatia cu apa si se face proba de presiune, atunci se poat depista o eventual aproblema si se poate remedia dupa cum este cazul.
          Sper sa gasiti un mester care sa va ajute efectiv.
          Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

          Community Manager MC

          Comentariu

          • Armata
            Membru
            • 14.sep.2008
            • 249

            #6
            Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

            Mircea ce vrei sa spui cu taiatul sub nivelul tencuielii? Nu sunt tevile(si coloana principala si ramificatiile catre calorifer) la cativa centrimetrii de zid?

            In caz ca nu gasesti nici un mester, solutia propusa de @bulba grig este foarte simplu de realizat. Nu e nevoie de experienta in lucrul cu tevile, ci doar de o persoana caruia nu e frica sa tina in mana o scula. Eu am aplicat aceea solutie acum cativa ani si totul a decurs fara probleme.
            Ca detalii suplimentare, cupla are o grosime de cativa centimetrii, asa ca daca teava este foarte aproape de zid, trebuie sa o departati putin sau sa "sapati" in tencuiala. In sufragerie, eu a trebuit sa sap putin in tencuiala si am reparat dupa.
            Etapele de lucru sunt urmatoarele:
            1. Se taie teava la dimensiunea dorita. Atentie la faptul ca cupla lucreaza doar pe teava dreapta, asa ca trebuie sa lasati un ciot drept de minim 5-10 cm.
            2. Se racaie vopseaua pe toata lungimea viitorului filet(se poate folosi o panza de bomfaier)
            3. Se teseste putin cu flexul capatul tevii(cum sunt tevile de pvc care intra una in alta) pentru a putea incepe usor filetul. Nu e o operatiune absolut necesara, dar usureaza foarte mult daca este facuta.
            4. Se da filetul. La o tura de filet, se "da inapoi" un sfert de tura.
            5. Se infileteaza o mufa cu dop.

            PS: Cupla arata cam asa: http://www.shopmania.ro/bricolaj/p-c...erger-34733825 .
            In targuri, bazare, rusi... ar trebui sa coste cate sute de mii, pana la 1 milion. Evident, nu sunt profesionale, dar sigur tin pentru 7 tevi.
            Ultima editare de Armata; 08.aug.2013, 09:30.
            Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

            Comentariu

            • dsasorin
              Incepator
              • 02.apr.2012
              • 22

              #7
              Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

              da, etapele sunt logice.
              Deocamdata nu am gasit niciun mester dispus.
              Instalatia e golita, ca doar e vara acum. Tevile sunt departate de zid vreo 8 cm acolo, plus ca se si misca usor, adica poti trage cativa cm acolo 1-3 in stanga sau dreapta. Sunt in renovare, deci nu se pune problema de mizerie sau reparatii zid.
              Treaba e usoara pentru un mester, daca are scule si pricepere.
              Dar probabil ca nefiind afacerea mare nu se agita nimeni pentru 7 tevi scurtate si puse dop. Dar platesc, ce naiba ?
              Cred ca o sa pun niste poze zilele viitoare.

              Comentariu

              • RaduCA
                Living Legend
                • 09.oct.2005
                • 6451

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

                Postat în original de Armata
                [...] solutia propusa de @bulba grig este foarte simplu de realizat. Nu e nevoie de experienta in lucrul cu tevile, ci doar de o persoana caruia nu e frica sa tina in mana o scula. Eu am aplicat aceea solutie acum cativa ani si totul a decurs fara probleme. [...]
                Eu cred că dacă nu facem în mod curent un anumit lucru sau o anumită operaţiune, ar mai bine să ne abţinem de la a da sfaturi de DIY unor persoane despre care nu se ştie cît de mult "talent" au pentru aşa ceva. Mai exact... faptul că am ieşit cu bine (printr-o minune) dintr-o situaţie, nu mă şi face expert în acele împrejurări.


                Postat în original de dsasorin
                [...] Dar probabil ca nefiind afacerea mare nu se agita nimeni pentru 7 tevi scurtate si puse dop. [...]
                Postaţi cererea Dvs. pe cît mai multe site-uri/forumuri. Sigur veţi găsi pe cineva.


                Postat în original de dsasorin
                [...] Cred ca o sa pun niste poze zilele viitoare.
                Acest lucru v-ar ajuta... mai mult ca sigur.



                P.S. Eu unul aş aplica metoda Dlui Mircea G.
                Ultima editare de RaduCA; 08.aug.2013, 17:18.
                De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                Comentariu

                • Armata
                  Membru
                  • 14.sep.2008
                  • 249

                  #9
                  Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

                  Dle RaduCA nu prea stiu cum sa iau comentariul dumneavoastra. Sunt perfect constient ca daca nu facem in mod curent o operatiune nu ne putem numi experti, dar pana la a ne abtine de a da "sfaturi" mi se pare un drum cam lung. Daca eu, la prima incercare am putut, de ce nu ar putea si altul? Daca are talent sau nu, el stie. La fel e si decizia daca face cu un meserias sau DIY. Dar daca opteaza pentru varianta DIY consider ca experienta mea il poate ajuta. Mai mult, am inceput mesajul cu "In caz ca nu gasesti nici un mester". Eu unul am prins curaj sa fac lucrari DIY si din faptul ca am citit realizari ale altor oameni "neexperti".

                  La partea cu minunea m-ati pierdut complet. Este o minune ca o imbinare filetata rezista? Sau ca am reusit sa dau filet cu o cupla?
                  Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                  Comentariu

                  • RaduCA
                    Living Legend
                    • 09.oct.2005
                    • 6451

                    #10
                    Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

                    Postat în original de Armata
                    [...] Daca eu, la prima incercare am putut, de ce nu ar putea si altul? [...]
                    Credeţi că (,) condiţiile vor fi identice?


                    Postat în original de Armata
                    [...] Daca are talent sau nu, el stie. [...]
                    Oare?!? Mai ales că, de cele mai multe ori, se consideră că "românii au talent".


                    Postat în original de Armata
                    [...] Este o minune ca o imbinare filetata rezista? Sau ca am reusit sa dau filet cu o cupla?
                    Nici... nici.
                    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12204

                      #11
                      Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

                      Eu pot sa trimit pe cineva care sta chiar linga dvs ...
                      ..........
                      Repet operatiunea , cum lucram noi , pt a elimina cioturile din pereti : se sparge in jurul tevii , se taie cu flexul sub nivelul tencuielii si apoi se sudeaza . La final , ce iesea din perete , dispare .
                      Ptr coloane se foloseste tot sudura .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • Armata
                        Membru
                        • 14.sep.2008
                        • 249

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

                        Postat în original de RaduCA
                        Credeţi că (,) condiţiile vor fi identice?
                        Cel mai probabil nu o sa fie conditii identice. Pot sa fie mai bune sau mai rele. Dar tot consider gresita abordarea ca nu ar trebui sa se ofere detalii care ar putea ajuta. Aici, pe forum, se ofera sfaturi si sugestii din fata calculatorului fara sa se vada concret situatia de la fata locului. Consider ca cei care vin aici sunt constienti de acest lucru. Spre exemplu, nimeni de pe forum nu poate stii cat de mancate de rugina sunt acele tevi. Pot fi atat de mancate incat orice incercare de filetare sa dea gres. Dar lucrurile astea se pot vedea doar la fata locului.

                        Postat în original de RaduCA
                        Oare?!? Mai ales că, de cele mai multe ori, se consideră că "românii au talent".
                        Daca nici el nu stie, atunci cine? Oricum, nu noi si nu pe forum.

                        PS. Am scris mesajul inainte sa-l completati cu raspunsurile catre ceilalti forumisti, cand tonaliteatea parea mult mai aspra
                        PS2. Am priceput mesajul, nu vreti sa-l sfatuiesc pe coleg ca sa nu va prind din urma la numarul de posturi

                        Postat în original de Mircea G
                        Repet operatiunea , cum lucram noi , pt a elimina cioturile din pereti : se sparge in jurul tevii , se taie cu flexul sub nivelul tencuielii si apoi se sudeaza . La final , ce iesea din perete , dispare .
                        Ptr coloane se foloseste tot sudura .
                        Am inteles acum la ce va referiti: la tevile care sunt ingropate in perete si ies in dreptul caloriferelor. Ceva imi spune ca in cazul acesta este vorba despre tevi "aparente" care pleaca din coloana si sunt vizibile pe toata distanta pana la calorifer. Dar mai bine sa asteptam pozele colegului.
                        Ultima editare de Armata; 08.aug.2013, 19:15.
                        Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12204

                          #13
                          Răspuns la: Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

                          Postat în original de Armata
                          .......... Spre exemplu, nimeni de pe forum nu poate stii cat de mancate de rugina sunt acele tevi. Pot fi atat de mancate incat orice incercare de filetare sa dea gres. Dar lucrurile astea se pot vedea doar la fata locului.
                          Toate tevile folosie anterior epocii democratice , erau foarte groase in "carne " si asa au rezistat zeci de ani .De regula tevile de termica au depuneri dar se poate da filet caci nu sint subtiate . Singurele tevi , desi groase , sint facute" foita " sint cele de gaze , la trecerea prin plansee .
                          .......
                          Sa vedeti noile tevi ce calitate au ! Subtiri si un otel de nu se poate da filet . Noi la multe loturi sintem nevoiti sa facem proba de filetare , sa vedem daca rezista . Desi folosim filiere cu bacuri bune si ulei de calitate , in timpul filetarii , filetul se sparge !!!! se rupe si apoi se indoaie zona filetata .
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • dsasorin
                            Incepator
                            • 02.apr.2012
                            • 22

                            #14
                            Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

                            D-le Mircea G am pus date de contact. Rog sa ma contactati daca puteti trimite pe cineva. Sau lasati un nr de tel ca sun eu.
                            Deci repet: este vorba de tevile care pleaca din coloana principala , aparente cum bine spunea mai sus un coleg. Astea le vreau mai scurte. Nu de 80cm ci 30 cm lungime. Sau cat se poate de mici dpdv tehnic..
                            Acum nu sunt in Buc, dar luni pun niste poze aici.

                            Comentariu

                            • Armata
                              Membru
                              • 14.sep.2008
                              • 249

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Caut instalator pentru taiere tevi calorifer

                              Daca se lucreaza cu sudura, un meserias bun ar trebui sa le scurteze direct din coloana.
                              Meseria se fură - să nu faceţi reclamaţii!

                              Comentariu

                              Procesare...