Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • provilla
    Membru Marcant
    • 23.mar.2010
    • 681

    #46
    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

    imi pare rau daca v-am suparat , nu asta a fost intentia .

    nu este vorba de proiectul dumneavoastra , intamplarea a fost ca sa fie un exemplu , ideea este generala si exemplele date de mine sunt pentru toti clientii si toti constructorii .


    stiu ca nu se face primavara cu o floare !

    nimeni nu cred ca ar alege un constructor cu atitudinea lui guzu si cred ca nu puteti sa ii alegeti pe toti care va oferteaza .

    eu va urez succes , raspunsurile mele nu au fost impotriva dumneavoastra sau pentru a obstructiona topicul , incercati sa gasiti un constructor local totusi , pentru a creaa si o responsabilitate morala si a putea discuta cu clientii lui respectiv sa vedeti cateva lucrari mai recente sau chiar mai vechi .


    cu stima !
    Ultima editare de provilla; 12.ian.2015, 08:21.
    Păcat că nebunilor nu li se îngăduie să spună cu înțelepciune ce au de spus despre nebuniile înțelepților.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6886

      #47
      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

      Postat în original de mbostangiu
      Astept constructori care pot face treaba de calitate la pret rezonabil (fara intermediari, fara spagi, fara taxe inutile, fara abureli) si sunt convins ca voi gasi.
      Am urmarit firul discutiei avute de catre dumneavoastra cu "meseriasii" care ar fi vrut sa va faca lucrarea si va rog sa ma credeti ca am ramas uimit. Nu credeam ca in anul de gratie 2015 sa vad meseriasi care sa ceara un avans pentru o lucrare pe care nu a executat-o ori meseriasi care sa aduca ca si argumente spaga pentru eventualele controale sau altele.
      Am lucrat la viata mea cu "n" echipe de meseriasi si cunosc mentalitatea acestora. Trebuie sa fiti foarte ferm pe pozitie, sa nu cedati la nimic, sa nu va abateti de la regulile impuse de catre dumneavoastra inca de cand incheiati un contract de executare a lucrarii cu ei.
      Ca un sfat procedati ca in alte parti. Stabiliti un pret maxim pentru lucrare, gasiti preturile pentru manopera cu usurinta pe internet, puneti conditiile pe care le doriti in expunerea lucrarii si scoateti lucrarea la licitatie. Cine ofera un pret mai bun, argumenteaza manopera ceruta si este de acord cu conditiile impuse primeste lucrarea.
      Asa este cel mai corect deoarece asa cum ati spus: "Vorba lunga saracia omului".
      Cu stima.

      Comentariu

      • doru_marciuc
        Living Legend
        Expert amenajari
        • 01.oct.2012
        • 1415

        #48
        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

        Postat în original de Maestrul Max
        Am urmarit firul discutiei avute de catre dumneavoastra cu "meseriasii" care ar fi vrut sa va faca lucrarea si va rog sa ma credeti ca am ramas uimit. Nu credeam ca in anul de gratie 2015 sa vad meseriasi care sa ceara un avans pentru o lucrare pe care nu a executat-o ori meseriasi care sa aduca ca si argumente spaga pentru eventualele controale sau altele.
        Am lucrat la viata mea cu "n" echipe de meseriasi si cunosc mentalitatea acestora. Trebuie sa fiti foarte ferm pe pozitie, sa nu cedati la nimic, sa nu va abateti de la regulile impuse de catre dumneavoastra inca de cand incheiati un contract de executare a lucrarii cu ei.
        Ca un sfat procedati ca in alte parti. Stabiliti un pret maxim pentru lucrare, gasiti preturile pentru manopera cu usurinta pe internet, puneti conditiile pe care le doriti in expunerea lucrarii si scoateti lucrarea la licitatie. Cine ofera un pret mai bun, argumenteaza manopera ceruta si este de acord cu conditiile impuse primeste lucrarea.
        Asa este cel mai corect deoarece asa cum ati spus: "Vorba lunga saracia omului".
        Frumoasa compunere, parca te unge pe sufletul de comanditar. Bravo!

        Comentariu

        • Constantin Cristian
          Incepator
          • 12.ian.2015
          • 14

          #49
          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

          Ca sa puneti in aplicare cererile dvs.,cred ca cel mai bine ar fi sa listati proiectul pe SEAP sau licitatia.ro. In rest nicio firma ( cat de mica sau mare o fi ea ) , nu va face lucrarea fara un avans de minim 15 %.Cat priveste materialele,daca aveti o lista de cantitati de 100%,atunci sunt de acord cu dvs.Eu unul,pentru instalatii merg cu clientul la distribuitor si prefer sa las discountul clientului ca sa pot face lucrarea.In ceea ce priveste executia,este foarte bine daca exista si un diriginte de santier indiferent daca exista proiect sau nu.In privinta alcolului si a mancarii sunt total de acord cu dvs.Ceea ce nu ati luat dvs. in calcul sunt faptul ca firma sau echipa care va va face lucrarea,nu este din partea locului , ceea ce inseamna ca se ridica costurile ( cazare,diurna,etc ).

          Comentariu

          • georgeflorin
            Membru Marcant
            • 15.sep.2009
            • 304

            #50
            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

            Postat în original de Maestrul Max
            Am urmarit firul discutiei avute de catre dumneavoastra cu "meseriasii" care ar fi vrut sa va faca lucrarea si va rog sa ma credeti ca am ramas uimit. Nu credeam ca in anul de gratie 2015 sa vad meseriasi care sa ceara un avans pentru o lucrare pe care nu a executat-o ori meseriasi care sa aduca ca si argumente spaga pentru eventualele controale sau altele.
            Am lucrat la viata mea cu "n" echipe de meseriasi si cunosc mentalitatea acestora. Trebuie sa fiti foarte ferm pe pozitie, sa nu cedati la nimic, sa nu va abateti de la regulile impuse de catre dumneavoastra inca de cand incheiati un contract de executare a lucrarii cu ei.
            Ca un sfat procedati ca in alte parti. Stabiliti un pret maxim pentru lucrare, gasiti preturile pentru manopera cu usurinta pe internet, puneti conditiile pe care le doriti in expunerea lucrarii si scoateti lucrarea la licitatie. Cine ofera un pret mai bun, argumenteaza manopera ceruta si este de acord cu conditiile impuse primeste lucrarea.
            Asa este cel mai corect deoarece asa cum ati spus: "Vorba lunga saracia omului".
            Foarte frumus spus. Bravo !!!! de doua ori , chiar ca itiunge sufletul

            Comentariu

            • Silvestru Sterie
              Incepator
              • 13.aug.2014
              • 33

              #51
              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

              Bună ziua!

              Oferta noastră pentru dumneavoastră.

              Construim cu 50 euro/mp la rosu: 50 x 288 x 2 = 28800 euro, cu materialele proprietarului.
              Construim cu 100 euro/mp la cheie: 100 x 288 x 2 = 57600 euro, cu materialele proprietarului.
              Construim cu 150 euro/mp la rosu: 150 x 288 x 2 = 86400 euro, cu materialele noastre.
              Construim cu 300 euro/mp la cheie: 300 x 288 x 2 = 172800 euro, cu materialele noastre.

              Prețurile sunt negociabile.

              Montaj lemn tratat, lambriuri exterioare (“vinyl siding”), inclusiv vată, folie - 7 euro/mp, cu materialele proprietarului.
              Prețurile sunt negociabile.


              Silvestru Sterie
              (Șef Șantier la extinerea și consolidarea Spitalului Bagdasar Arseni din București - 3000 mp, lucrare care s-a finalizat)

              Telefon: 0733975725
              steriesilvestru@gmail.com

              Comentariu

              • georgeflorin
                Membru Marcant
                • 15.sep.2009
                • 304

                #52
                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                ma scuzati , dar am o intrebare , la pretul de manopera la rosu de 50 Euro (fara materiale ) sunt incluse si montatul ghinturelelor ?

                Comentariu

                • Traian 72
                  Incepator
                  • 09.ian.2015
                  • 28

                  #53
                  Răspuns la: Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                  Nu am scris nimic despre dulgheri pentru ca maistrul ar putea acoperi acest necesar alaturi de necalificati si fierar , zidarul care are idee de fir cu plumb sunt comvins ca poate lega cofraje cu toata increderea poti adauga un 0 la nota pe care ai dat-o pentru ca treaba e probata cu 4 oameni (un maistru un zidar si 2necalificati) dar nu am fost multumit de termenul de executie daca vizitai profilul meu gaseai explicatia

                  Postat în original de georgeflorin
                  domnule Traian , ma scuzati, dar a-ti facut calculele gresit, foarte gresit si planul este foarte prost , am impresia ca ii nevoie de vreo 2 dulgheri buni . In orice caz pe planul asta de afacere aveti nota 1 stati foarte slab la capitolul constructii , cel mai mare volum de munca este facut de dulgher nu de fierar si zidar.

                  Comentariu

                  • georgeflorin
                    Membru Marcant
                    • 15.sep.2009
                    • 304

                    #54
                    Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                    Domnu Traian la o casa cu beci , 3 placi si mansarda cel mai mult au de lucru dulgheri ,ganditiva cat ii de cofrat , fierul beton vine fasonat , cofrat beci ,fundatie, stalpi , placa , acoperis , din o luna jumate de lucru o luna si ceva lucreaza dulgherii , ziditul la un nivel dureaza 4-5 zile .Asa ca la ce a-ti propus dumneavoastra ii nevoie de doi dulgheri un fierar si un zidar , bineinteles zidarul si fierarul pot da o mana de ajutor dulgherilor si viceversa , necalaficati se iau doar cand este nevoie .

                    Comentariu

                    • mbostangiu
                      Membru Marcant
                      • 31.dec.2011
                      • 594

                      #55
                      Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                      M-am hotărât să cumpăr fierul fasonat astfel încât sa reduc puțin volumul de lucrări care se fac pe șantier. Dacă mai este ceva ce poate fi "semipreparat" va rog sa-mi spuneți și mie.
                      “Quality means doing it right when no one is looking.”

                      Comentariu

                      • Traian 72
                        Incepator
                        • 09.ian.2015
                        • 28

                        #56
                        Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                        Postat în original de georgeflorin
                        Domnu Traian la o casa cu beci , 3 placi si mansarda cel mai mult au de lucru dulgheri ,ganditiva cat ii de cofrat , fierul beton vine fasonat , cofrat beci ,fundatie, stalpi , placa , acoperis , din o luna jumate de lucru o luna si ceva lucreaza dulgherii , ziditul la un nivel dureaza 4-5 zile .Asa ca la ce a-ti propus dumneavoastra ii nevoie de doi dulgheri un fierar si un zidar , bineinteles zidarul si fierarul pot da o mana de ajutor dulgherilor si viceversa , necalaficati se iau doar cand este nevoie .

                        Vad ca nu intelegi , o sa las modestia la o parte si sa-ti spun ca am construit un bloc de 4 nivele + subsol (garaj) cu 12 necalificati partea de dulgherie o coordonez direct (in fotbal se numeste antrenor-jucator) nu am nevoie de parerea altor dulgheri (cate bordee atatea obicee), am 20 de ani de dulgherie pot face portrete din cofraje.

                        Comentariu

                        • georgeflorin
                          Membru Marcant
                          • 15.sep.2009
                          • 304

                          #57
                          Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                          Postat în original de mbostangiu
                          M-am hotărât să cumpăr fierul fasonat astfel încât sa reduc puțin volumul de lucrări care se fac pe șantier. Dacă mai este ceva ce poate fi "semipreparat" va rog sa-mi spuneți și mie.
                          Nu reduceti doar volumul de munca ci si costul.

                          Dar toate astea le veti discuta cu echipa , iar echipa de "oameni" ve-ti gasi cand ve-ti elimmina punctul 5 ala cu:nu duc mancare si "bautura" la oameni pe santier , va asigur ca nu ve-ti saraci ducand masa muncitorilor pe santier , daca sunt din alta parte le veti face un mare serviciu iar in timpul cand trebuie sa isi caute si sa prepare mancarea se mai zideste un perete si se mai cofreaza cativa stilpi , asa ca va fi benific si pt dumneavoastra si pt constructori , si va asigur ca nu ve-ti saracii cu masa la 4-5 oameni .

                          Comentariu

                          • Traian 72
                            Incepator
                            • 09.ian.2015
                            • 28

                            #58
                            Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                            Eu am dus mancare pe santier la oameni ,dar in postura de coordonator si pot confirma ca e mai mult decat stresant unu nu mananca pilaf altul nu mananca cartofi trebuie sa ai grija sa nu ai aceeasi mancare 2 zile la rand la care se adauga drumul la santier in fiecare zi (pentru beneficiar mai e greu),e mai simplu sa asiguri un miniaragaz o butelie,un frigider de la SH si 2 oale si intradevar nu saraceste nimeni cu un gratar la sfarsit de saptamana stropit cu ceva bere.

                            Comentariu

                            • mbostangiu
                              Membru Marcant
                              • 31.dec.2011
                              • 594

                              #59
                              Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                              Nu vreau sa ma angajez bucatar la muncitori din urmatoarele motive:
                              1. Nu am timp
                              2. Nu vreau sa creez discutii referitor la ce, cat, cum, si cand pregatesc de mancare
                              3. Vreau sa evit discutii, interpretari si resentimente ce apar din asteptarile muncitorilor pe subiectul asta
                              4. Vreau ca lucrarea sa dureze atat cat este nevoie (nici mai mult nici mai putin si in nici un caz durata sa fie dependenta de cat de bun bucatar sunt eu sau sotia)

                              Gratarul de la sfarsit de saptamana sau de la incheierea unei etape este placerea mea.

                              In plus din discutiile de aici am mai aflat ca este greu sa fim obiectivi. Va dau un exemplu, cineva socotea un necesar de 6 oameni la munca in timp ce aceiasi persoana aseza la masa 4-5 persoane.
                              Nu e vorba ca saracesc dar cam asa gandesc si atata timp cat va anunt in avans pretentiile mele mi se pare correct (pana la urma eu platesc nu?)
                              “Quality means doing it right when no one is looking.”

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6865

                                #60
                                Răspuns la: Caut echipa constructie casa la rosu + termosistem

                                E o prostie sa asiguri si masa , cine a mai pomenit asa ceva ? E prima data cand aud / citesc despre asa ceva ; pana la urma ajungi sa le speli si hainele ? Oamenii vin la munca hraniti gata si pleaca sa manance in treaba lor .
                                Ma si mir ce pretentii au unii .. ?!
                                La 8 - 9 ore de munca pe zi nu au nevie de pauza de masa , ca de fac pauza de masa si baga la mat adio lucru apoi ..
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...