Mortare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • SS
    Incepator
    • 21.ian.2008
    • 62

    Mortare

    Se poate utiliza mortar Mapei Mapetherm (recomandat pentru lipirea placilor de polistiren) pentru zidirea unui perete despartitor din BCA cu grosimea de 100mm?

    Multumesc!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Daca rezistenta acelui perete de BCA este slaba, nu este o solutie. Finisarea stratului izolator nu va rezista, aparitia fisurilor fiind sigura, mai devreme sau mai tarziu.
    Daca este un perete despartitor de BCA 10cm, de ce vrei sa pui polistiren pe el?
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • SS
      Incepator
      • 21.ian.2008
      • 62

      #3
      Cred ca nu m-am facut bine inteles...
      Nu vreau sa aplic polistiren peste peretele de BCA ci vreau sa folosesc mortarul respectiv (care mi-a ramas de la placarea peretilor cu polistiren) pentru zidirea acelui perete despartitor.
      Cu alte cuvinte: se poate folosi mortarul folosit pentru lipirea polistirenului ca liant intre caramizile de BCA?

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Scuze, eu am citit aiurea.

        Parerea mea este ca se poate folosi cu incredere.
        Sa ai grija ca blocurile de BCA sa fie umezite pentru a nu absorbi umiditatea din mortar.
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6878

          #5
          Postat în original de SS
          - se poate folosi mortarul folosit pentru lipirea polistirenului ca liant intre caramizile de BCA?
          Daca se poate folosii si imala de ce nu s-ar folosi si altceva decat este recomandat ?
          Cu stima.

          Comentariu

          • SS
            Incepator
            • 21.ian.2008
            • 62

            #6
            Postat în original de Maistrul Max
            Daca se poate folosii si imala de ce nu s-ar folosi si altceva decat este recomandat ?
            Ma tem ca nu inteleg ce vreti sa spuneti. Va rog sa detaliati putin.

            Multumesc.

            Comentariu

            Procesare...