Drum de servitute

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Ruxandra LACATUS
    Incepator
    • 13.mar.2008
    • 1

    Drum de servitute

    Buna ziua,

    Eu si sotul meu ne construim o casa in satul Rosu, Comuna Chiajna. Domnul X, proprietar de parcela, a lotizat parcela in 7 loturi din care noi am cumparat unul. La momentul achizitiei, fiecare proprietar a fost de acord si a semnat ca cedeaza la drumul de servitute cate 2,5 m latime de-alungul lungimii deschiderii lotului. Totodata, in certificatul nostru de urbanism scrie ca trebuie sa ne construim gardul prin retragere de 1m de la drumul de servitute. In certificatele de urbanism ale altor 2 vecini acest lucru (retragerea cu 1m) nu este precizata. Astfel, vecinul aflat la intersectia strazii principale cu drumul de servitute a cedat doar 2,11 m din cei 2,5 prevazuti si NU s-a retras cu 1 m cand si-a construit gardul, pe motiv ca in certificatul sau de urbanism nu se precizeaza aceasta obligativitate. Astfel noi ceilalti nu putem intra cu masinile pe drumul de servitute (vecinii de vis-a-vis nu cedeaza la drumul nostru de servitute, conform actelor intocmite, deci practic toti cei de vis-a-vis sunt cu spatele la noi). Intrebarea mea este" In ce lege se precizeaza ca trebuie sa ne retragem cu 1m? Eu am citit Codul Civil si Legea 50 si, din pacate, nu am gasit aceasta precizare clara.

    Cu mii de multumiri,
    Ruxandra LACATUS
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    Re: drum de servitute

    Postat în original de Ruxandra LACATUS
    Buna ziua,vecinul a cedat doar 2,11...
    Vecinul a luat , probabil , autorizatia cu mai mult timp inainte . Din cite stiu , acum , drumul de servitute nu poate fi sub 4 m ( pt acces masini de interventii ) Mergeti la primarie sa rezolvati problema si mai mult , daca trasati drumul la latimea ceruta puteti face o cedare , a drumului ,catre primaria locala putind beneficia de utilitati si amenajare drum moca .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    Procesare...