Finisare fara greseala, dupa montarea termopanelor?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • miki3
    Membru
    • 24.feb.2008
    • 133

    Finisare fara greseala, dupa montarea termopanelor?

    Cine imi spune si mie care e varianta cea mai buna care trebuie urmata pentru finisarea conturului geamurilor dupa montarea termopanului?

    Din ce m-am documentat pe aici majoritatea au folosit diferite tipuri de mortare(ceresit), eventual fasii de polistiren, armare cu plasa, apoi gletuire si abia apoi vopseaua lavabila. Asta e varianta cea mai buna?

    Ca mesterii pe care i-am intrebat(sper ca nu sunt ,,gigei") pana acum mi-au propus urmatoarea varianta cu ipsos, gletuire si lavabil, spun ei ca este mai simplu si la fel de eficienta.

    Eu intreb cum e mai bine sa-i pun sa-mi faca, cum e mai bine pentru mine ca beneficiar si nu cum le e lor mai simplu, ca bani cer o gramada si macar sa-mi faca treaba ca lumea
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #2
    Corect:
    -fisie de polistiren extrudat montat cu adeziv de polistiren
    -masa de spaclu in care imersati plasa din fibra de sticla de la profilul coltar montat pe muchii.
    -lisati masa de spaclu sa aibe o suprafata cat mai neteda dupa care puteti sa montati placi ceramice pentru glaf pe exterior iar pe laterale sa vopsiti cu vopsea lavabila de exterior.

    Gigei sa faca cu ipsos pe exterior la ei acasa nu la dumneavoastra.
    Cu stima.

    Comentariu

    • miki3
      Membru
      • 24.feb.2008
      • 133

      #3
      Multumesc mult, asa o sa-i spun, daca vrea sa-mi faca asa , daca nu caut pe cineva care sa fie disponibil sa finiseze asa cum trebuie.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #4
        Postat în original de miki3
        Multumesc mult, asa o sa-i spun, daca vrea sa-mi faca asa , daca nu caut pe cineva care sa fie disponibil sa finiseze asa cum trebuie.
        Daca dumneavoastra il platiti trebuie sa faca cum ii ziceti.
        Cu stima.

        Comentariu

        • miki3
          Membru
          • 24.feb.2008
          • 133

          #5
          Postat în original de Maistrul Max
          Postat în original de miki3
          Multumesc mult, asa o sa-i spun, daca vrea sa-mi faca asa , daca nu caut pe cineva care sa fie disponibil sa finiseze asa cum trebuie.
          Daca dumneavoastra il platiti trebuie sa faca cum ii ziceti.

          De platit fireste ca-i platit ca altfel nu se apuca de treaba(gratis nu face nimeni ) dar problema e alta, ca nu vrea sa vina decat daca face asa cum spune el, pt ca zice ca-i lucrare mica, pierde timp, nu e din Buc si pierde mult timp pe drum si trebuie sa vina 2 zile- cateva ore, ca sa termine totul, iar daca ,, mestereste in stilul lui" termina repede, nu mai conteaza cum, vedeti dvs asa se pune problema la noi din pacate

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6886

            #6
            Din pacate aici aveti dreptate, el isi ia bani si dumneavoastra ramaneti cu lucrarea proasta.
            De ce nu faceti dumneavoastra lucrarea ?
            Cu stima.

            Comentariu

            • miki3
              Membru
              • 24.feb.2008
              • 133

              #7
              Postat în original de Maistrul Max
              Din pacate aici aveti dreptate, el isi ia bani si dumneavoastra ramaneti cu lucrarea proasta.
              De ce nu faceti dumneavoastra lucrarea ?
              M-as apuca eu sa fac finisajele, n-am facut niciodata, dar as incerca pt. ca acum stiu cam cum ar trebui facut corect, dar sunt plecat din Buc, ma intorc cam peste o luna si lucrarea nu mai poate sa astepte, sunt deja 3 saptamani de cand sunt montate termopanele si stiu ca nu e bine sa stea si spuma aia asa nefinisata.

              V-as ruga daca puteti sa-mi spuneti ce materiale(cat) sa cumpar, sa rog pe cineva sa mi le cumpere, pt ca daca ii dau meseriasului bani sa le cumpere el, sigur cere mai multi bani si aici sau cumpara in plus.
              Am de finisat:
              -o usa de balcon(82x190)
              -usa de la intrare (80x195)
              -geam la bucatarie(82x102)
              -geam camera(1420x110).
              Fara glafuri interioare(sunt montate de pvc), numai pe afara sa-mi puna niste gresie ca glaf
              Imi trebuie mortar(ceresit)-ce tip?, glet, coltare de aluminiu care sunt prevazute cu plasa de fibra de sticla- cate sa iau?, cateva fasii de polistiren-asta pot sa iau si mai putin? ca de obicei am vazut ca-i la bax?, vopsea lavabila cam 5 kg si un trafalet, cam astea ar fi, nu?
              V-as fi recunosacator daca mi-ati spune exact care ar fi materialele si in ce cantitatile ca sa stiu ce cumpar.

              Va multumesc inca o data pentru ajutor.

              Comentariu

              • miki3
                Membru
                • 24.feb.2008
                • 133

                #8
                Eu am gasit :
                -mortar pentru tencuieli MTI 80(25kg/sac)-11,5ron/sac-este bun? un sac ajunge?
                -glet GLC46 glet pe baza de ciment alb pentru interior si extrior(20kg)-15ron/sac-este bun? de cati saci am nevoie?
                -profile de Al cu plasa, buc(L=2,5m) intre 3-6,5ron/buc

                Sunt bune materialele astea?

                Comentariu

                • god
                  Incepator
                  • 10.ian.2008
                  • 11

                  #9
                  Si pe mine m-ar interesa ce materiale sunt recomandate pentru aceeasi situatie, doar ca eu o sa am de finisat pe langa exterior si interiorul pentru ca nu am vrut sa pun glaf.
                  Informativ, este vorba de:
                  - geam baie 80cmX80cm
                  - geam dormitor 120cmX150cm
                  - geam bucatarie 120cmX120cm
                  It's time to burn!

                  Comentariu

                  • VYS
                    Living Legend
                    • 19.aug.2005
                    • 13007

                    #10
                    VYS Blog DIY

                    Comentariu

                    Procesare...