Consolidare casa veche!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • maga ionel
    Incepator
    • 25.apr.2008
    • 2

    Consolidare casa veche!

    Buna seara,sint I.MAGA din bv si cred ca am nevoie de sfatul cuiva priceput in materie de case ,constructii,restructurari.Problema este aceasta:detin o casa f. veche (1923 )construita din grinzi de lemn suprapuse si imbinate la colturile casei si ale peretilor interni.Peste grinzi s-au batut la vremea resoectiva sipci de lemn in diagonala apoi s-a tencuit cu lut si s-a zugravit.S-a conservat pana acum destul de bine dar are nevoie de o interventie destul de serioasa la anumiti pereti care au inceput sa se cam deterioreze.Cum casa are o constructie particulara nu vreau sa o demolezci doar sa-i consolidez pereti exteriori si sa-i dau un aspect mai decent la interior.Eu m-am gindit sa elimin tencuiala de lut pana la sipci,sa aplic rapit prins in scoabe sau cuie si apoi plasa de Buzau
    de 5-6 mm cu ochiuri de 10x10 cm.Peste acestea ciment cu nisip si tencuiala cu mortar de finisare,vopsea pt extern ,etc.Nu stiu daca solutia gasita este tocmai buna si ce ar tebui sa fac la interior intrucit pereti nu sint drepti.
    V-as ruga sa-mi raspunre-ti .Cu mii de multumiri.
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6920

    #2
    De ce sa va complicati cu plasa si tencuiala pe o structura de lemn cand cel mai simplu este sa:
    -pe exterior inlaturati stratul de lut dupa care montati vata de sticla intre sipcile existente. Intindeti o folie anticondens si apoi aplicati lambriu de exterior.
    -pe interior montati placi de rigips pe o structura de sipci de lemn ori metal
    Cu stima.

    Comentariu

    • maga ionel
      Incepator
      • 25.apr.2008
      • 2

      #3
      D-LE MAX perfect dar trebuie sa consolidez un pic srtuctura intrucit e subreda si cam tremura din incheieturi.Multam pt ajutor.

      Comentariu

      Procesare...