Problema placa crapata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • otehf
    Membru
    • 20.mar.2007
    • 190

    Problema placa crapata

    Buna Ziua,

    Zilele trecute am observat ca placa de la balcon are o fisura la partea superioara pe toata lungimea sa chiar langa centura. A fost armata cu fier fi10 ca si placa dar nu s-au facut console pentru ea.
    Din ce motiv a aparut fisura? Este drept ca am folosit un Rotopercutor de 750W sa sparg putin pt sifon de terasa.
    CE solutie imi recomandati pentru a remedia problema?
    Fișiere Atașate
  • alexis
    Living Legend
    • 05.nov.2006
    • 1318

    #2
    Re: Problema placa crapata

    [quote="otehf"]
    Fisura se vede la fel si pe partea cealalta a placii? Un balcon se armeaza cu cel putin fier striat cu diam de 12 si se onteaza la partea superioara a placii. Trebuie sa intrebi un ing de rezistenta ce solutii ai pt problema ta.
    faci o casa si pentru urmasii tai

    Comentariu

    • otehf
      Membru
      • 20.mar.2007
      • 190

      #3
      Lucrare in regie proprie deci nu am inginer de rezistenta.

      La parte inferioara nu se vede, de fapt am bagat o brida pe crapaturi si nu sunt mai adanci de 1 cm.

      Fierul este striat dar de 10 si a fost pus la baza placi.

      Ma gandeam sa fac niste console din lemncare sa se sprijine in pereti la unghi de 45 grade. Asa ar avea un aspect mai dragut

      Comentariu

      • alexis
        Living Legend
        • 05.nov.2006
        • 1318

        #4
        [quote="otehf"]
        Daca placa era crapata trebuia sa se vada si pe dedesupt, este doar la suprafata se poate sa fie o fisura de contractie a betonului datorita uscarii rapide. Ar fi bine sa-i faci un sistem de rezemare la 45 grade, chiar ar arata mai bine.
        faci o casa si pentru urmasii tai

        Comentariu

        • otehf
          Membru
          • 20.mar.2007
          • 190

          #5
          Multam. Este drept ca dedesupt este vopseaua decorativa dar a fost data anul trecut iar in eventualitatea unei crapaturi ar trebui sa crape si ea.
          Unghi de 45 grade este suficient pt reazeme?

          Comentariu

          • alexis
            Living Legend
            • 05.nov.2006
            • 1318

            #6
            Postat în original de otehf
            Multam. Este drept ca dedesupt este vopseaua decorativa dar a fost data anul trecut iar in eventualitatea unei crapaturi ar trebui sa crape si ea.
            Unghi de 45 grade este suficient pt reazeme?
            Este bun unghiul dar rezemarea sa o faci cat mai aproape de exteriorul balconului
            faci o casa si pentru urmasii tai

            Comentariu

            Procesare...