Fundatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Zsolty007
    Membru
    • 30.sep.2007
    • 216

    #31
    Atunci inseamna ca, cu tasarea nu este problema mai ramane de vazut o stratificare a terenului
    Omul invata cat traieste, nu e nimeni perfect!!!

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6878

      #32
      Postat în original de kyrrdan
      terenul nu a mai fost lucrat de 20 ani
      E un lucru pozitiv. Mai ramane sa se stabileasca structura si caracteristicile pamantului.
      Cu stima.

      Comentariu

      • Consultant constructii
        Membru
        • 17.iun.2008
        • 224

        #33
        Tinand cont ca terenul este perfect plat cred ca nu se schimba prea mult caracteristicile terenului pe o zona intinsa, doar sa fie vreun izvor subteran. Oricum eu nu iti indicam sa folosesti studiul geo al vecinului, doar sa il consulti ca sa iti faci o idee. De facutul sutdiului nu ai sa scapi pentru ca ai nevoie la cartea constructiei de el si fara aceasta carte nu poti sa vinzi constructia.

        Comentariu

        • daniel1976
          Membru
          • 13.nov.2007
          • 147

          #34
          Eiiii! lasati . Eu de ce am putut cumpara fara nici un studiu .

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6878

            #35
            Postat în original de daniel1976
            Eiiii! lasati . Eu de ce am putut cumpara fara nici un studiu .
            Deoarece nu ai stiut ca este necesar sa ai.
            Cu stima.

            Comentariu

            • SERGHEI-ARO10
              Membru
              • 03.mai.2006
              • 155

              #36
              Postat în original de kyrrdan
              Eu am un fix cu vibratu' si vreau sa-mi iau unul neaparat.
              Am intrebat la Electroarges si mi-au raspuns ca modelul facut de ei, dar cu lance italiana costa 1550 lei. Ce credeti e OK?
              Intrebarea mea este ce fac cu el? Am citit pe aici ca la stalpisori nu este recomandat vibratul, n-am inteles bine de ce?! Iar la placa iar nu este nevoie, ca nici nu ai cum sa folosesti vibratorul lung de 30-40 cm intr-o placa de doar 12-14 cm adancime... Doar nu vibrezi cu el last intr-o parte, culcat. Probabil ca tre' sa functioneze vertical, cred. Stie cineva cum se face?
              Vd ca moderatorii n-au intrat inca pe subiectul acesta sa ne impartaseasca din parerile lor!
              Poate totusi altcineva sa ma lumineze?
              Merci mult.
              Asta este vrajeala constructorilor cu ,,nu se foloseste vibratorul la stalpi,placa etc...".Daca nu ai cofragul facut ca la carte ,in momentul cand bagi vibratorul risti sa pocneasca (cofragul) ...De aceea fug de vibrator carpacii...Este ideal vibratorul..

              Comentariu

              • Consultant constructii
                Membru
                • 17.iun.2008
                • 224

                #37
                Cofragul nu ti se va rupe la vibrare. De obicei cedeaza in momentul cand torni betonul din diverse motive: poate pompagiul mentine la inaltime prea mare trompa pompei, poate betonul este prea vartos si din aceste motiv vine in socuri sau poate chiar e prost facut cofrajul.

                Comentariu

                Procesare...