Casa din lemn masiv

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Piparush
    Incepator
    • 24.nov.2008
    • 10

    Casa din lemn masiv

    Buna ziua!
    Sunt proaspat pe acest forum, cu ceva greseli in construirea unei case din lemn , la inceput de drum cu alata casa din lem...
    Incep prin a va spune ca vreau sa imi fac o casa din lemn lemn masiv, vargii , parter + mansarda.
    Structura peretilor exteriori va fi, del a exterior la interior; tencuiala - polistiren extrudat de 5 cm + perete lemn de 15 cm + folie PPE + vata minerala de 10 + placi regips.- ce mai trebuie, ce este inutil, ce trebuie inlocuit?
    Structura peretilor interiori: placi regips + perete lemn masiv 10 cm + vata minerala 10 cm + placi regips.Si aici va fii celebra folie anticondens dar nu stiu pe care parte a peretilor sa o fixez.Safturi asttept de la voi
    O alta problema o am cu placa...sa fie compacta, pe toata suprafata casei sau sa o torn pe fiecare camera in parte?
    ...nu am gasit prea multe informatii legate de astfel de case din lemn, NU PE STRUCTURA DE LEMN!!!!, asa ca daca voi dezvolta subiectul la maxim, mizez pe intelegerea voastra...Multumesc!
  • Piparush
    Incepator
    • 24.nov.2008
    • 10

    #2
    ...scuzati greselile de ortografie...deh, emotii mari ca am intrat in acest club select))

    Comentariu

    • Mircea G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12085

      #3
      N-am inteles ce tip de pereti vrei sa folosesti ! Busteni prelucrati , panouri lamelare ....? si ce cauta placa in combinatia asta ? Poti da mai multe detalii ?
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • Piparush
        Incepator
        • 24.nov.2008
        • 10

        #4
        Perete din lemn masiv ; busteanul este tras la gater cu grosimea de 15 cm.Latimea sau lungimea nu conteaza deoarece vor fi si paiante.Perste acest perete urmeaza toate celelalte materiale.

        Comentariu

        • Piparush
          Incepator
          • 24.nov.2008
          • 10

          #5
          Postat în original de Mircea G
          N-am inteles ce tip de pereti vrei sa folosesti ! Busteni prelucrati , panouri lamelare ....? si ce cauta placa in combinatia asta ? Poti da mai multe detalii ?
          Placa am mentionat-o deaoarece acesti pereti vor sta pe niste talpi dintr-un lemn de esenta tare( stejar sau salcam, inca nu le-am facut rost ) ni nu stiu daca sa o torn pe toata odata sau pe fiecare camera in parte...peretii interiori nu stiu daca vor beneficia de astfel de talpi sau ii voi pune direct pe placa...aici am ceva dileme...

          Comentariu

          • matzu_2003
            Incepator
            • 03.mar.2008
            • 37

            #6
            Re: Casa lemn masiv

            Postat în original de Piparush
            Buna ziua!
            Sunt proaspat pe acest forum, cu ceva greseli in construirea unei case din lemn, la inceput de drum cu alata casa din lem...
            Incep prin a va spune ca vreau sa imi fac o casa din lemn lemn masiv, vargii , parter + mansarda.
            Structura peretilor exteriori va fi, del a exterior la interior; tencuiala - polistiren extrudat de 5 cm + perete lemn de 15 cm + folie PPE + vata minerala de 10 + placi regips.- ce mai trebuie, ce este inutil, ce trebuie inlocuit?
            Structura peretilor interiori: placi regips + perete lemn masiv 10 cm + vata minerala 10 cm + placi regips.Si aici va fii celebra folie anticondens dar nu stiu pe care parte a peretilor sa o fixez.Safturi asttept de la voi
            O alta problema o am cu placa...sa fie compacta, pe toata suprafata casei sau sa o torn pe fiecare camera in parte?
            ...nu am gasit prea multe informatii legate de astfel de case din lemn, NU PE STRUCTURA DE LEMN!!!!, asa ca daca voi dezvolta subiectul la maxim, mizez pe intelegerea voastra...Multumesc!
            ppe nu se foloseste la casele cu constructie pe lemn se foloseste o membrana permeabila care permite lemnului,es tinand loc de bariera de vapori
            Powered by HGabc

            Comentariu

            • Piparush
              Incepator
              • 24.nov.2008
              • 10

              #7
              Re: Casa lemn masiv

              ppe nu se foloseste la casele cu constructie pe lemn se foloseste o membrana permeabila care permite lemnului,es tinand loc de bariera de vapori[/quote]

              Multumesc pentru raspuns...sa inteleg ca este inutila?Credeam ca o pot folosi pentru a nu permite umiditatii din aer ( baie, bucatarie) sa ajunga la acest perete de lemn...Ceva produs subsidiar, marca, pret, puteti sa-mi indicati?

              Comentariu

              • sriw
                Membru Marcant
                • 05.dec.2007
                • 524

                #8
                Banuiesc ca vorbiti despre placa de beton peste fundatie,care,zic eu,ar trebui turnata peste toate golurile,o singura placa compacta.La peretii exteriori folositi mai bine polistiren expandat de 10 cm decat extrudat de 5.Sa aveti grija sa tratati lemnul cu solutie ignifuga si fungicida si ar fi de preferat sa fie cat de cat uscat.Cum vreti sa faceti imbinarile la colturile peretilor exteriori si la imbinarea lor cu peretii interiori?

                La interior montati structura din aluminiu pentru rigips si montati vata minerala in interiorul ei.Montati bariera antivapori iar apoi rigipsul.Colegul mai sus spune ca nu se foloseste bariera antivapori pe interior,eu sunt de parere ca da.
                If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                Comentariu

                • razvan voicu
                  Membru Marcant
                  • 30.iun.2008
                  • 802

                  #9
                  sunt mai multe tipuri de bariere de vapori si acestea se aleg in functie de tipul casei , materialul cu care se izoleaza , si tipul de finisaj .
                  bariera de vapori trebuie sa pui dar o alegi de abia dupa ce sti exact toate detaliile de mai sus astfel incit cel de la care o cumperi sa iti poata oferi cea mai buna solutie dpdv tehnico- economic .
                  Daca credeti ca semnarea unui contract cu o firma specializata in acoperisuri este in lucru scump, ar trebui sa vedeti cat de mult va poate costa angajarea unor amatori !!!

                  Comentariu

                  • mack339
                    Membru
                    • 27.dec.2009
                    • 123

                    #10
                    Casa ta este pe sistem de barne rorunde sau patrate ?
                    DE aici trebuie sa incepi.
                    Daca sunt busteni (Atentie-fara coaja, si unse cu ulei de in, canepa sau teak), un finisaj transparent datorita factorului solar UV, atunci casa ta trebuie izolata pe interior.Intre busteni nu se pune nici un liant pe baza de ciment, este valabil si pt scheletul pe barne patrate, sau caramida.
                    Daca este pe barne patrate, atunci situatia se complica, Cred ca vb de placa de 15 mm(adica OSB sau Plywood).Situatia e mai complicata aici.
                    Casa se izoleaza, in mare, pe exterior cu un lian de lime+nisip+colorant(nu se pun caramizi in partitii, nici beton, pt ca nu reactioneaza bine cu lemnul in timp).
                    Pe interior , membrana care permite casei si peretilor sa TRAN-spire, deci nimic nu intra, doar iese, in special vapori si apa, aceasta este membrana care se ataseaza pe plywood sau OSB 12-15 mm, pe placa aceasta lipesti izolatia dura(gen Kingspan) 60 mm, apoiinca 40 mm mai tarziu cand faci partitia din lemn de conifere. Aici poti sa faci un canal pe margine unde intra serviciile (curent electric, apa , alte cabluri, incalzire centrala sau sub pardoseala), sin acest mod nici nu se vad, sunt in casa , usor accesibile, poti sa faci un panou pt fiecare.
                    Si apoi placile de rigips (plasterboard) dai gled si .... succes cu restul.
                    Fundatia poate fi din beton armat continuu , recomandare : o singura placa pt toata casa cu o adancime de cel putin 45 cm, nu pune bolovani de piatra la fundul fundtiei. Poti sa faci cu sistem cheie, adica doua turnari separate in zile separate, si canale despartitoare la suprafata placii sa nu crape pe toata suprafata si sa elibereze din tensiunile existente la suprafata.Asta e varianta seismica as spune eu.
                    Varianta anti-seismica: pe bolovani de piatra aplatizata, intr-un sant de cel putin 50 cm, astfel casa se poate misca dar reveni la forma initiala, pe cand betonul armat, daca a crapat, asa ramane si se pun probleme de structura serioase pe termen lung sau chiar scurt.

                    Sunt foarte multe detalii de spus aici, avand in vedere ca Romania nu are o legislatie precisa pt constructii, in special de lemn.De altfel abia aum au iesit citeva coduri (EU 5 ) de constructie si in EU.
                    Bafta !

                    PS: Consulta un arhitect si un inginer constructor, chiar daca esti in regim propriu de constructie.

                    Comentariu

                    • mack339
                      Membru
                      • 27.dec.2009
                      • 123

                      #11
                      Chiar nu are nimeni o casa de lemn masiv, de expl de stejar sau fag, sau pin (spruce sau douglas fir) de exemplu ?
                      Am inteles ca ar fi vreo 2-3 firme prin Ro dar la ce standard se lucreaza ?

                      Comentariu

                      • Adamescu Ion
                        Living Legend
                        • 21.sep.2008
                        • 1105

                        #12
                        Categoric, aveti nevoie de un meserias! In ziua de astazi si meseriasii care stiu meserie fuseresc si cer bani nemeritati.
                        Va recomand molidul, ca material. De asemenea, va recomand, in cazul in care doriti imbinari in coada de rindunica, sa folositi material cu aceeasi sectiune. In acest fel, pentru realizarea imbinarilor, puteti folosi un sablon. Materialul, spintecat in gater sau banzic, se aseaza intr-o anumita pozitie deoarece "lucreaza". Doar meseriasii adevarati stiu unde si in ce pozitie se aseaza o bucata de lemn intr-o casa! Cind eram copil, pierdeam vacantele printre dulgheri si de multe ori, vedeam cazuri in care meseriasul care alegea materialul, punea sa se mute o stiva, pentru a ajunge la o bucata de lemn sau cauta o zi lemnul de care avea nevoie intr-un anumit loc.
                        Pentru scheletul acoperisului, aveti nevoie de lemn tinar, elastic, lemnul batrin fiind casant.
                        Incercati sa nu sufocati lemnul, din pereti cu izolatii idioate. O casa din lemn are nobletea ei si pretentiile ei.
                        Inca nu am vazut un proiect de casa de lemn realizat complet si la detaliu.
                        Aveti grija unde si cum pozitionati baile si bucataria.
                        15 cm de lemn cam cu citi cm de polistiren echivaleaza?
                        Sa ne tineti la curent cu evenimentele.

                        Comentariu

                        • Danny Iky
                          Incepator
                          • 19.mar.2012
                          • 2

                          #13
                          Salutare,
                          si eu sunt incepator pe acest site, dar cred ca va pot ajuta cu un sfat.
                          eu tocmai am terminat de ridicat o casa de lemn (brad) P+E si am facut in felul urmator:
                          Fundatie de beton armat cu etrieri la distanta de 15cm unul de celalat, aceasta fiind sapatura perimetrala si cu un + in misloc + placa armata de 10cm.
                          structura de rezistenta am incercat sa o adaptez sa semene cat mai mult cu cea de la marile magazine, adica pe model stalp+consola, peste care am venit cu grinzi. Recunosc faptul ca am cam supradimensionat putin, la modul ca unde am "consola" am defapt inca un stalp la inaltimea camerei, iar la imbinarea peretilor interiori am un +(adica 5 patrati dispusi in forma de cruce, cel din misloc facand-mi legatura cu etajul), iar la colturi am un L(3 stalpi). toti patratii de lemn au grosimea de 10x10cm dispusi la distanta interax de 125cm intre ei(exact dimensiunea unei placi de OSB(gr.15mm) astfel incat 2 placi de OSB alaturate sa se imbine exact pe centrul patratului).eficient si economic.
                          dupa ce am ridicat stalpii am inceput sa montez si grinzile acestea fiind tot de 10x10, mai intai definind "centurile". acest lucru m-a ajutat la dispunerea grinzilor pentru pardoseala (aprox 55-60cm intre ele) rezemate pe aceste centuri in special pe deasupra stalpilor.
                          peste acestea am pus scandura de 4 cm grosime. am urmat acelasi model si la etaj unde pentru acoperis am folosit ca structura de rezistenta grinzi lemn de 75x50mm la o distanta de 50cm intre ele, peste care am venit cu scandura, izolatie antivapori si tabla. tabla am pus-o direct pe scandura deoarece nu imi prezinta siguranta acele sipci de 2.5x5(parerea mea).
                          pentru a inchide casa am folosit osb 3 de 15mm grosime peste care voi veni la interior cu folie antivapori, izolatie de vata minerala de 10cm, si rigips, iar la exterior o izolatie de polistiren expandat de 5 cm, tinci si lavabil.

                          trebuie sa recunosc faptul ca colegul de mai sus are dreptate apropo de faptul ca lemnul NU trebuie sufocat.de aceea as opta sa pun o singura bariera antivapori la exterior.
                          de asemenea mai trebuie avute in vedere si sunt de o importanta majora Contravantuirile, in forma de acele X sau / intre stalpi. acestea nu trebuie sa lipseasca.

                          Sper ca v-am fost de ajutor.

                          Comentariu

                          • panda5
                            Banned
                            - Exclus de pe forum -
                            • 28.ian.2013
                            • 5

                            #14
                            Răspuns la: Casa din lemn masiv

                            Eu as apela la o casa pe structura din lemn si as face eventual doar mansarda total din lemn.

                            Comentariu

                            Procesare...