Ce poate pati un om incercind sa faca ceva in casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Alexandru V
    Incepator
    • 03.dec.2008
    • 1

    Ce poate pati un om incercind sa faca ceva in casa

    Salut, vreau sa va zic ce am patit incercind sa-mi fac mobile pentru casa mergind la un vinzator foarte cunoscut : DAREl

    Dupa ce m-am interesat de preturi pt. pal si accesorii, am facut desenele si le-am dus la darel.
    Aici am fost programat (lucru corect) sa primesc marfa taiata dupa 2 saptamini.
    Deoarece am cumparat cam 8-9 placi mi s-a spus ca transportul acasa al palului este gratuit.
    Ca orice roman am inteles ca dupa 2 saptamani voi primi acasa placile taiate, pus cant , adica ok.
    Dupa 2 saptamini si o zi sun la darel sa vad care este starea palului meu.
    Bineinteles ca " vine maine domnu'!". Sperind , asa a si fost a doua zi au venit baietii cu un papuc rosu si au adus marfa.
    Bucuros am descarcat-o si dus-o in apartament. Asta a fost undeva simbata dimineata. Deoarece mesterii nu au putut veni in acel weekend, neputindu-i anunta din timp cind vine marfa ( nemaifiind sigur pe data de livrare ea nefiind respectata de prima data), am fost reprogramat la executie saptamina viitoare.
    Citi dintre voi au facut asa? Multi cred...
    Simbata viitoare (adica cea care a trecut) vin baietii la executie si....surpriza: lipseau bucati din palul comandat la darel.
    Una din piese fiind o parte din patul de dormitor , cel vechi tocmai fiind dat afara afara ( deh, doar trebuia sa am pat nou).
    Restul de bucati se chemau "plinte" si "rezistente" adica niste chestii mici dar fara de care nu se putea incepe nimic.
    In momentul respectiv am ramas ....cum am ramas. Bineinteles ca din alte resturi am reusit sa le fabricam, gratie si unor centre care sunt deschise si dupa ora 2 cind am comandat lipsa lor.
    Marti, cu bonul si schitele de PAL ma duc la DAREl sa vad ce s-a intimplat.
    Bineinteles ca bucatile mele de pal zaceam in spatele altora mai mari.
    Caut patronul si......cu gind sa fac scandal.....am parte de cea mai mare surpriza din anul asta.
    Citez din cuvintele patronului ( cel putin cred ca el era patronul, nu s-a recomandat):

    - " da ce domle crezi ca aici sta cineva sa verifice daca s-au incarcat toate piesele?"
    - " de ce nu ai venit sa ti le numeri inainte sa le incarce in papuc?"
    - " si acuma ce sa-ti fac? Insemneaza-le unde trebuie pus cantsi dupa aia vino sa le iei"
    - " lasa ca asa merge in toata tara, de ce ati votat cum ati votat?"
    - " se mai intimpla si din astea, ce sa-i faci, nu vezi ce nebunie e aici?"
    - " crezi ca are cineva timp sa stea sa le ia la numar sa vada cite sunt?"

    si cea mai tare:
    - " domle alta data sa nu mai vii aici"

    Dupa tot ce am auzit am ramas inmarmurit, nestiind ce sa mai zic, cum s-o mai dreg. Nu tu " ne cerem scuze, hai sa vedem cum reparam greseala", nu tu " ne cerem scuze va acordam un discount", nimic care sa te imbuneze.
    Cu alte cuvinte domnul patron are asa de multi clienti, incit unul nemultumit nu conteaza.

    Pentu mine este prima si ultima data cind ma duc acolo si sigur nu-i pot recomanda, intrebarea este : voi ce veti face?
    Daca asta este tratamentul pentru un client care este solutia clientilor?

    Cu respect,
    Alexandru

    p.s. sper ca postind aceasta intimplare altii sa nu pateasca ce am patit eu
  • Mircea G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12085

    #2
    In concluzie , sinteti mic de statura si slabut !
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • tanasie
      Living Legend
      • 15.oct.2008
      • 2501

      #3
      O tigara aruncata din greseala
      Cu respect.

      Comentariu

      • ghimpe--
        Membru Marcant
        • 22.iun.2008
        • 401

        #4
        OPC.
        It's nice to be important, but it's more important to be nice!

        Comentariu

        • daniel1976
          Membru
          • 13.nov.2007
          • 147

          #5
          Postat în original de tanasie
          O tigara aruncata din greseala
          Merita asta!!

          Comentariu

          • dansto70
            Incepator
            • 22.ian.2007
            • 15

            #6
            lista neagra

            Tocmai ma pregateam sa apelez la ei. Firma se numeste SC DAREL IMPEX SRL. Are si un site la adresa www.darel.ro..
            Ar trebui sa deschidem o lista neagra cu firmele pe care trebuie sa le evitam pt. ca nimeni sa nu mai ia teapa. OPC nu este o solutie.....decat rareori.

            Comentariu

            • ghimpe--
              Membru Marcant
              • 22.iun.2008
              • 401

              #7
              De curand am facut cunostiinta cu un om bun "prieten" cu OPC-ul. Cred ca nu i-a scapat magazin din oras care sa nu fie reclamat la OPC. Partea frumoasa este ca a castigat de fiecare data: el s-a ales cu banii returnati/produs nou, etc iar firma cu amenda usturatoare

              Nici eu nu aveam mare incredere in OPC dar cred ca merita incercat.

              PS: tot de la el am inteles ca poti depune plangerile si online, iar OPC-ul este obligat sa-ti dea raspuns in scris intr-un anume termen. Or fi ei neseriosi, dar daca ai hartiuta se simt obligati sa actioneze, altfel vor fi ei penalizati

              PS: nenea asta cunostea forte bine legile cu privire la protectia consumatorului......a ....si chiar daca semnezi un certificat de garantie in care ti se suprima anumite drepturi, in fata OPC-ului nu au valoare, nu se pot incalca drepturile consumatorului prevazute de leagea europeana
              It's nice to be important, but it's more important to be nice!

              Comentariu

              • ghimpe--
                Membru Marcant
                • 22.iun.2008
                • 401

                #8
                Sorry pentru dublu post dar nu ma lasa sa editez

                It's nice to be important, but it's more important to be nice!

                Comentariu

                Procesare...