Casa din boltari

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • maldi
    Incepator
    • 27.sep.2008
    • 20

    Casa din boltari

    La multi ani la toata lumea.

    As vrea sami fac o casa din boltari si vreau un sfat din partea voastra multa lume mia spus ca se formeaza igrasie chiar daca o sa fie izolata cu polistier pe exterior as vrea sami spuneti daca face igrasie sau ce fel de izolatie sa fac sau cum sa procedez sa nam probleme saau daca nu se merita din boltari asta avand in vedere ca nu stau prea bine financiar
    Nicu
  • Consultant constructii
    Membru
    • 17.iun.2008
    • 224

    #2
    De ce doresti din boltari casa?
    Ce intelegi prin boltari: ca exista diferite opinii asupra acestei denumiri.

    Comentariu

    • dalex10
      Incepator
      • 05.feb.2009
      • 6

      #3
      Ideea ta nu este rea deloc.
      Din punct de vedere structural ai anumite avantaje (nu te gandi ca va fi mult mai rezistent decat caramida sau bca-ul).
      Din punct de vedere al termoizolatiei daca vrei poti sa faci un calcul termotehnic si s-ar putea sa ai ceva surprize placute care sa sustina ideea ta.
      Din punct de vedere al costului... diferenta este mare.
      Daca vrei pot sa te ajut sa faci un calcul termotehnic.

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6878

        #4
        Postat în original de dalex10
        Daca vrei pot sa te ajut sa faci un calcul termotehnic.
        Contra cost sau gratis ?
        Cu stima.

        Comentariu

        • Consultant constructii
          Membru
          • 17.iun.2008
          • 224

          #5
          Nu prea imi dau seama unde ar fi surpriza. Blocurile din beton au rezistente termice mai mici decat caramida, ca sa nu mai spun fata de bca.

          Comentariu

          • Oiste ion
            Incepator
            • 23.mar.2010
            • 33

            #6
            Postat în original de Consultant constructii
            De ce doresti din boltari casa?
            Ce intelegi prin boltari: ca exista diferite opinii asupra acestei denumiri.
            Buna ziua!Am cautat raspunsul la intrebarea dar nu l-am gasit.Pt ca am aceeasi dilema,as dori un raspuns.
            Optez pt boltari pt ca au un cost miclatesc doar margaritarul si cimentul, nisipul e gratis de la riu,de lucrat,ii lucrez eu.
            La mine in zona (linga Dragasani) boltar inseamna un paralelipiped din beton,facut cu o matrita din fier,de 2 tipuri:
            -pt zid exterior:L=29cm,l=23cm,h=17cm,cu 3 gauri in interior (de-a latul), perete de 3 cm grosime
            -pt zid interior:L=32cm,l=16cm,h=13cm,cu 5 gauri in interior,perete de 2cm grosime.
            La zidire se pun cu gaurile in jos.
            Deci,sunt buni la o casa,P+M? Cum e cu intrebarea despre igrasie de mai sus? Are legatura igrasia cu boltarii?Este eficienta (si indicata)izolarea cu polistiren expandat de10?
            Multumesc pt ca ma suportati!

            Comentariu

            • vimp
              Incepator
              • 29.mai.2007
              • 65

              #7
              Ma indoiesc ca boltarii sunt o solutie economica din pdv termic. Ca sa va lamuriti cautati fise tehnice boltari si comparati cu caramida cu goluri si va lamuriti.

              Comentariu

              • chiper
                Incepator
                • 17.mar.2007
                • 72

                #8
                Eu am casa din boltari plus stalpii cu centuri si placa ...etv etv...iyolata interior cu vata de 10 si rigips, exterior termosistem . Este fff ok ...chiar bine , nu am crapaturi nu s a intamplat nimic si este tencuita dioar pe exterior.
                salut

                Comentariu

                • stefan1
                  Membru Marcant
                  • 20.sep.2009
                  • 355

                  #9
                  Si de cat timp aveti casa izolata/locuiti in ea, ma intereseaza daca are ceva vechime (2-3 ani), daca ati terminato asta vara problemele pot sa apara in timp, ma intereseaza ptr ca si eu am casa din boltari de beton la rosu (doar parterul din boltari,mansarda din BCA) tencuita doar la exterior si ma gandeam sa nu mai tencuiesc la interior, sa o izolez cu vata/profile/rigips dar asta dupa ce voi aplica termosistemul la exterior.

                  Comentariu

                  • john25
                    Membru Marcant
                    • 10.mar.2010
                    • 329

                    #10
                    vara imi place o casa din boltari din beton racoare etc,insa iarna doar daca locuiti langa vreo padure si nu iubiti natura e rentabila,cit credeti ca economisiti a construi cu boltari,haideti sa aflam,cei care au construit cu boltari citi ati economisit ?daca se folosea caramida sau bca?boltari vs caramida bca?
                    in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                    Comentariu

                    • stefan1
                      Membru Marcant
                      • 20.sep.2009
                      • 355

                      #11
                      Pai ce, aia de la oras ce locuiesc in blocuri din prefabricate din beton locuiesc langa padure, adica acolo merge , ?casa de boltari daca ii tragi un expandat de10-12cm pe exterior nu e bine

                      Comentariu

                      • john25
                        Membru Marcant
                        • 10.mar.2010
                        • 329

                        #12
                        cei de la oras ce locuiesc in blocuri din placi de beton(monolit) trebuie sa stiti ca la o mare parte din ele s-a utilizat ca izolatie bca,apoi cit de lunga e factura la caldura?,astept un raspuns cit ati economisit folosind boltari din beton?
                        in viata orice este posibil doar daca ai curajul sa vrei

                        Comentariu

                        • stefan1
                          Membru Marcant
                          • 20.sep.2009
                          • 355

                          #13
                          Boltarii i-am cumparat acum 5 ani, apoi am plecat din tara, multe constructii din zona noastra sunt din boltarii, erau multi producatori pe atunci apoi au aparut multe depozite cu materiale de constructii, cand m-am intors m-am apucat de construit ,cui mai vindeam eu boltarii, asa ca nu a fost nici vorba ca o sa fac economie, dar o scot eu la capat cu o izolatie la exterior de 10cm si una la interior cu vata de 5cm+rigips.

                          Comentariu

                          Procesare...