Drum de servitute din nou

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • incepator serios
    Incepator
    • 20.ian.2009
    • 6

    Drum de servitute din nou

    Buna seara tuturor!
    Am si eu o problema in legatura cu drumul de servitute.
    Apartamentul 1 e al vecinului, ap.2 e al meu. Cu toate ca dimensiunea portii ar permite, nu-mi da voie sa folosesc poarta ca intrare auto, desi as construi un garaj alipit apartamentului meu. Ce-i drept, vecinul nu are masina, si chiar in mijlocul drumului de acces se afla un brad de vre-o 30 de ani. Terenul e comun, fiecare detine cota parte, cam jumi-juma. Poate el sa-mi interzica sa folosesc accesul si cu masina, sau nu? Am asemenea drept sau nu? E nevoie de avocat si actiune in instanta pentru a dobandi acest drept sau nu am nici o sansa?
    Rog pe cei in situaatie similara sau cu experienta in acest domeniu sa ma jute cun un sfat....
    am incercat aici sa schitez situatia....: vezi mai jos:



    multumesc
    desteptul invata din greselile altora
  • tanasie
    Living Legend
    • 15.oct.2008
    • 2550

    #2
    Aici te poti lamurii , de la art.576 : http://www.dreptonline.ro/legislatie...actualizat.php
    Cu respect.

    Comentariu

    • daniel1976
      Membru
      • 13.nov.2007
      • 147

      #3
      Sa inteleg ca trebuie taiat bradul care este pe teren comun , nu?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6877

        #4
        mda... dar bradul deoarece se afla pe teren comun este un bun comun asa ca nu puteti taia bradul fara consimtamantul lui. Incurcata situatie. Poate va ajuta: conform legii PSI ambi proprietari trebuie sa asigure accesul in curte a masinilor de pompieri.
        Cu stima.

        Comentariu

        • incepator serios
          Incepator
          • 20.ian.2009
          • 6

          #5
          Multumesc foarte mult pentru sfaturi. Din pacate cred ca bradul (frumos de altfel) e doar un pretext, e vorba mai degraba de ciuda sau de invidie. Iar in ceea ce priveste masina pompierilor nu ar incapea deloc chiar daca as taia bradul, dat fiind deschiderea portii de aprox 220 cm.

          Ma dezavantajeaza mult acest impediment, fiindca as fi vrut sa construiesc in viitorul apropiat in gradina (aprox. 600 mp) dar neavand acces auto, va dati seama ce-ar insemna sa car 50 metri in brate materiale de constructii pentru o casa............

          Oricum, multumesc mult pentru raspunsuri si pentru atentia acordata.
          desteptul invata din greselile altora

          Comentariu

          • incepator serios
            Incepator
            • 20.ian.2009
            • 6

            #6
            Am citit articolele mai sus mentionate din dreptul civil, insa nu am devenit mai destept. De fapt vecinul nu imi interzice sa trec, doar cu masina nu ma lasa...
            desteptul invata din greselile altora

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12227

              #7
              Postat în original de incepator serios
              Am citit articolele mai sus mentionate din dreptul civil, insa nu am devenit mai destept. De fapt vecinul nu imi interzice sa trec, doar cu masina nu ma lasa...
              Mai aveti o varianta , neortodoxa . Daca acum curtea este comuna , spuneti vecinului ca veti cere , prin justitie , iesirea din indiviziune . Asta inseamna impartirea EFECTIVA a curtii si montarea unui gard , nr postale diferite , ....balamuc , nu gluma . Nu rezolvati problema masinii asa , nu asta e ideea , ci poate il aduceti la sentimente mai bune . Puteti veni si dvs la contrapartida , daca va accepta taierea bradului si accesul , cu ceva lucrari necesare si utile traiului in comun . Un gard reparat , amenajare curte ...gasiti ceva !
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3524

                #8
                daca bradul s-ar usca??

                Comentariu

                • incepator serios
                  Incepator
                  • 20.ian.2009
                  • 6

                  #9
                  Da, , ideea mi-a venit si mie instantaneu cu uscarea brusca a bradului cu pricina, dar nucred ca ar fi frumos din partea mea...
                  Dai ideea cu iesirea din diviziune e f.buna, cred ca am sa-i flutur acest crampei intunecat de viitor in fata ochilor infumurati al vecinului..

                  MULTUMESC!
                  desteptul invata din greselile altora

                  Comentariu

                  • Seni
                    Living Legend
                    • 05.mar.2006
                    • 3524

                    #10
                    bradul s-ar usca mult mai repede decat ...... plimbarea hartiilor!!

                    Comentariu

                    • DIY
                      Living Legend
                      • 07.sep.2007
                      • 1747

                      #11
                      Eu tin cu bradul! Cum sa-ti treaca prin minte sa-l tai sau sa-l imbolnavesti?!?
                      In momentul cind ai semnat contractul pentru apartamentul respectiv ai stiut care sint conditiile, nu-i asa? Atunci de ce incerci sa-i faci pe ceilalti vinovati sau ... invidiosi ... pentru o problema pe care tu insuti si de unul singur ai provocat-o?!?
                      Cit despre constructie garaj si altele, dupa cum deduc, ce zice vecinu' despre asta? Da' urbanismu'?
                      Eu recomand sa va intelegeti si sa nu ajungeti la conflicte, justitie si alte povesti. Pina la urma traiti in aceeasi curte !!!
                      Numai bine,
                      DIY

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6877

                        #12
                        Sunt cazuri in care fratii intre ei nu se inteleg daraminte vecin cu vecin.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • incepator serios
                          Incepator
                          • 20.ian.2009
                          • 6

                          #13
                          Buna ziua!
                          Cred ca ati inteles gresit! Nu am nimic cu bradul si in viata mea nu am taiat un copac! Cat despre imbolnavirea lui resping cu vehementa aceasta idee. Insa, cand m-am mutat aici, vecinul a spus (intr-advar a spus si nu a dat declaratie la notar) ca nu-lar deranja, si chiar ne-am inteles verbal ca in acest caz eu ii pavez intrarea si schimb poarta veche care abia se mai tine si suport toate cheltuielile de amenajare, ba chiar sa-i sadesc altceva in schimb mai incolo. Deci nu am cerut ca pe un drept, ci am intrebat, si mi sa promis.Iar acum s-a razgandit!
                          E greu sa nu iei in calcul invidia, pentru ca atunci cand a spus cele de mai sus discutam doar posibilitati, nu aveam masina, acum am, atunci apartamentul meu era o darapanatura, acum e renovat complet si utilat, etc.
                          Dar nu voiam sa fiu si nici nu vreau sa fiu de reacredinta, insa as vra sa stiu sigur, daca am sau nu acest drept, adica sa am acces in curte si cu masina, ca sa stiu sa renunt la idee daca nu am drept, si sa nu mai provoc alte probleme.
                          Cat despre treaba cu urbanismul nu cred ca ar fi o problema, pana cand pe terenul alaturat cu aceasi suprafata un intreprinzator respectabil (nu poti spune altfel pentru ca te va da in judecata) a construit 4 vile duplex defrisand practic o gradina minunata (si nu un brad ) pe care acum nu le cumpara nimeni.
                          Cu stima
                          desteptul invata din greselile altora

                          Comentariu

                          • daniel1976
                            Membru
                            • 13.nov.2007
                            • 147

                            #14
                            Incepatorule , daca ai avut o intelegere cu el si nu a respectat-o" FREACA-I RIDICHEAAAAAAAA!" pana incepe sa-l usture . Acesti oameni care una spun si alta fac nu merita iertati , mai ales ca ai suportat costul modernizarii intrarii principale . Pe tine nu te lasa sa inaintezi dar lui ii place sa intre in curte pe o poarta noua , sa mearga pe un pavaj frumos , nu? Acesti oameni trebuie marginalizati , nu te lasa moale ca se urca in capul tau si uita sa se mai dea jos . Scuzati modul vehement in care m-am exprimat dar am trecut si eu prin asta .
                            Succes si calm .

                            Comentariu

                            • daniel1976
                              Membru
                              • 13.nov.2007
                              • 147

                              #15
                              Bradul trebuie sa se usuce dar pentru asta trebuie sa plantezi cel putin doi pomi.

                              Comentariu

                              Procesare...