Fisura in placa beton

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • maneas
    Incepator
    • 11.mar.2010
    • 15

    Fisura in placa beton

    am turnat placa beton vara,am udat-o de citeva ori pe zi,iar zilelel trecute[1 an de la turnare] am descoperit o fisura de 50 cm deasupra unui perete despartitor.poate fi o problema pe viitor cind voi amenaja mansarda?fisura nu este mare,abia sesizabila1
  • Consultant constructii
    Membru
    • 17.iun.2008
    • 224

    #2
    Trebuie vazut de ce a aparut fisura acum.
    Care este pozitia ei fata de reazeme (stalpi sau grinzi)? Ce armare aveti? Cum ati facut turnarea? Sunt multe intrebari.
    Problema dvs poate sa fie una mica sau una foarte mare.

    Comentariu

    • maneas
      Incepator
      • 11.mar.2010
      • 15

      #3
      pozitia ei este deasupra si dea lungul unui perete[deasupra centurii acestuia],armarea cu otel-beton de 8 si 10,turnarea facindu-se intr-o zi.acea fisura nu este foarte evidenta,dar ma gindesc sa nu se accentueze pe viitor.un nene meserias m-a sfatuit sa torn putin lapte de ciment si s-o las asa.

      Comentariu

      • Adamescu Ion
        Living Legend
        • 21.sep.2008
        • 1104

        #4
        Domnule Consultant constrctii, astept un raspuns elegant si complet. Nu sint ironic sau rau intentionat!

        Comentariu

        • Consultant constructii
          Membru
          • 17.iun.2008
          • 224

          #5
          Din cate inteleg fisura este la mai putin de un metru de perete.
          Cum a fost facuta armarea in dreptul fisurii, in partea de sus a placii sau jos? Daca a fost facuta sus, barele de armatura au fost trecute peste centuri pana la cca un metru in partea cealalta?

          Comentariu

          • Adamescu Ion
            Living Legend
            • 21.sep.2008
            • 1104

            #6
            Re: Fisura in placa beton

            Postat în original de maneas
            am turnat placa beton vara,am udat-o de citeva ori pe zi,iar zilelel trecute[1 an de la turnare] am descoperit o fisura de 50 cm deasupra unui perete despartitor.poate fi o problema pe viitor cind voi amenaja mansarda?fisura nu este mare,abia sesizabila1
            Iata putin ajutor, concret, din partea domnului alexis: http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...=204893#204893 . Daca nu intelegeti nici acum, am sa completez si cu citeva cuvinte.
            Daca fisura este pe un perete, nu este o problema capitala.

            Comentariu

            • alexis
              Living Legend
              • 05.nov.2006
              • 1320

              #7
              Re: Fisura in placa beton

              [quote="Adamescu Ion"]
              Fisura poate fi de contractie la uscarea si intarirea betonului, mai ales ca spune ca era vara si a udat betonul. Genul asta de fisuri nu sunt de adancime ci la suprafata betonului.
              faci o casa si pentru urmasii tai

              Comentariu

              • Adamescu Ion
                Living Legend
                • 21.sep.2008
                • 1104

                #8
                Daca era din cauza "uscarii" prea rapide, trebuia sa apara mai multe fisuri in locuri diverse.
                Cum credeti ca este solicitata placa de beton pe acel zid de sprijin si cum a fost armata?
                Cind am rugat pe cineva sa ma ajute cu armarea unui balcon, am facut legatura si intre modurile de solicitare a placii, in locul respectiv si a unui balcon in consola. Mai este de vorbit...

                Comentariu

                • Consultant constructii
                  Membru
                  • 17.iun.2008
                  • 224

                  #9
                  Imi este frica, din cauza pozitiei fisurii, ca nu a fost facuta corect armarea, de aici si intrebarea mea din postul de mai devreme.
                  Armarea indicata de dl Alexis e foarte buna, din pacate e din ce in ce mai rar intalnita.

                  Comentariu

                  • Adamescu Ion
                    Living Legend
                    • 21.sep.2008
                    • 1104

                    #10
                    Ne poate spune cineva cum se poate face armarea unei placi, in cazul in care nu se cunoaste modul de solicitare, se poate face o generalizare care sa fie valabila si pentru necunoscatori, in detrimentul economiei de materiale?

                    Comentariu

                    • alexis
                      Living Legend
                      • 05.nov.2006
                      • 1320

                      #11
                      Postat în original de Adamescu Ion
                      Ne poate spune cineva cum se poate face armarea unei placi, in cazul in care nu se cunoaste modul de solicitare, se poate face o generalizare care sa fie valabila si pentru necunoscatori, in detrimentul economiei de materiale?
                      Se poate generaliza şi nu, depinde foarte mult dacă placa are goluri de scară, balcoane...., dacă este o placă uşoară 13 cm sau mai grea. În mare se poate spune ceva de modul de armare, dar este foarte mult de povestit.
                      faci o casa si pentru urmasii tai

                      Comentariu

                      • hidroplasto
                        Membru
                        • 27.iun.2008
                        • 227

                        #12
                        sa fie o armare care sa fie si cu diametre sau doar pozitia barelor?

                        Comentariu

                        • buha_buha
                          Incepator
                          • 17.oct.2009
                          • 63

                          #13
                          Postat în original de Adamescu Ion
                          Ne poate spune cineva cum se poate face armarea unei placi, in cazul in care nu se cunoaste modul de solicitare, se poate face o generalizare care sa fie valabila si pentru necunoscatori, in detrimentul economiei de materiale?
                          Armatura se dispune la partea intinsa a placii. Daca consideram o placa fara goluri, ce reazema pe toate cele 4 laturi avem armatura:
                          - la partea inferioara pe toata suprafata placii;
                          - la partea superioara in apropierea reazemelor (a grinzilor);
                          Pentru placile care in consola (balcoane) armatura se dispune la partea superioara.
                          Armarea unei placi se poate realiza in doua variante:
                          - bare independente asociate in plase legate (OB37 sau PC52);
                          - plase sudate (STNB sau STPB);

                          Armarea unei placi este mult mai complexa dar ai cerut doar o explicatie cat mai simpla.

                          Comentariu

                          • buha_buha
                            Incepator
                            • 17.oct.2009
                            • 63

                            #14
                            Observ ca nu pot edita mesajul de mai sus...

                            Modul de armarea este diferit in functie de situatia reala. Trebuie cunoscute dimensiunile in plan ale placii si incarcarile ce actioneaza asupra ei.
                            In baza calcului static se determina eforturile iar apoi cantitatile de armatura necesare in camp si reazem.
                            Diametrul si distanta dintre armaturi se adopta tinand cont de normative.

                            Comentariu

                            • hidroplasto
                              Membru
                              • 27.iun.2008
                              • 227

                              #15
                              Postat în original de buha_buha
                              Diametrul si distanta dintre armaturi se adopta tinand cont de normative.
                              Care sunt alea si ce spun? Diametrul si distanta, din ce stiu eu, se adopta in functie de suprafata de armatura ce trebuie inserata(cm patrati). Este o regula care spune ca nu se pune mai mult de fi12 si trebuie avut in vedere ca betonul sa treaca printre armaturi. Pe langa asta, trebuie ca asezarea barelor sa fie astfel realizata ca ele sa nu se suprapuna (nu se pune 4fi8 in camp iar pe reazeme 3fi8, asta in cazul in care se folosesc barele inclinate). Cantitatea de armatura depinde si de grosimea placii de beton, pe langa toate celelalte enumerate mai sus.

                              Comentariu

                              Procesare...