Curatare tencuiala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • comanM
    Incepator
    • 23.mai.2010
    • 8

    Curatare tencuiala

    salut!
    am o mare problema in urma tencuirii,anumite portiuni de tamplarie [PVC alb]au fost murdarite cu ciment si var,iar acum nu reusesc sa le curat deloc!
    are cineva o solutie?sau sunt singuru care am patit-o,exista o solutie ce dizolva componentele temcuielii?va multumesc!!!!
  • gambrela
    Incepator
    • 22.mai.2010
    • 9

    #2
    curatirea tencuielii

    Nu-i mare lucru, pentru tencuiala ai o singura solutie, sa umezesti tot timpul tencuiala pana se curata, iar pentru var pui in vasul in care ai apa cam 50g de otet alimentar de preferabil cel de Mizil si apoi speli.

    Comentariu

    • bigpot
      Incepator
      • 24.mai.2010
      • 1

      #3
      salut

      am si eu aceeasi problema.

      muncitorii nu au protejat geamurile si acum am pete de tencuiala (bucati) pe sticla termopanelor. Am incercat sa le dau jos cu apa si otet (5l apa + 0.25l otet - mi-a spus vanzatorul de geamuri), dar nu a functionat. Singura varianta a fost cu o lama de cuter(cu geamul udat mereu si sters in urma lui), dar se pare ca se zgarie sticla.
      Partea cu o umezesti mereu nu tine, eu l-am umezit de dimineata pana seara si nu se duce, e lipit bine.
      @ administrator - da-ne o solutie viabila (in afara de a impusca muncitorii )

      Ms

      Comentariu

      • doublez
        Incepator
        • 04.ian.2012
        • 13

        #4
        Răspuns la: Curatare tencuiala

        Au aparut niste scule profesionale pentru decopertarea stratului de tencuiala. Sunt pneumatice si functioneaza cu compresor.
        Indepartarea vechii tencuieli cu sculele pneumatice VOGT (Vogt Hammers). Echipamente profesionale pentru curatarea stratului vechi de tencuiala. Dalta pneumatica cu vibratii.

        Probabil cel mai simplu este sa chemi o echipa specializata in decopertari dar nu stiu cine le foloseste la noi.

        Comentariu

        • insolventul
          Membru
          • 26.iul.2012
          • 236

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Curatare tencuiala

          Postat în original de doublez
          Au aparut niste scule profesionale pentru decopertarea stratului de tencuiala. Sunt pneumatice si functioneaza cu compresor.
          Indepartarea vechii tencuieli cu sculele pneumatice VOGT (Vogt Hammers). Echipamente profesionale pentru curatarea stratului vechi de tencuiala. Dalta pneumatica cu vibratii.

          Probabil cel mai simplu este sa chemi o echipa specializata in decopertari dar nu stiu cine le foloseste la noi.
          Ce sa decoperteze?
          Tencuiala de pe geam?

          Comentariu

          • insolventul
            Membru
            • 26.iul.2012
            • 236

            #6
            Răspuns la: Curatare tencuiala

            Postat în original de bigpot
            salut

            am si eu aceeasi problema.

            muncitorii nu au protejat geamurile si acum am pete de tencuiala (bucati) pe sticla termopanelor. Am incercat sa le dau jos cu apa si otet (5l apa + 0.25l otet - mi-a spus vanzatorul de geamuri), dar nu a functionat. Singura varianta a fost cu o lama de cuter(cu geamul udat mereu si sters in urma lui), dar se pare ca se zgarie sticla.
            Partea cu o umezesti mereu nu tine, eu l-am umezit de dimineata pana seara si nu se duce, e lipit bine.
            @ administrator - da-ne o solutie viabila (in afara de a impusca muncitorii )

            Ms
            Incercati cu acid clorhidic, umeziti doar zona care trebuie curatata.
            Atentie clatiti foarte bine mainile, uneltele si materialele care au luat contact cu acidul.

            Comentariu

            • FilipT
              Membru marcant
              • 15.feb.2009
              • 673

              #7
              Răspuns la: Curatare tencuiala

              Postat în original de insolventul
              Incercati cu acid clorhidic, umeziti doar zona care trebuie curatata.
              Atentie clatiti foarte bine mainile, uneltele si materialele care au luat contact cu acidul.
              Din 2010 pana acum cred ca a curatat geamul respectiv.

              Comentariu

              • insolventul
                Membru
                • 26.iul.2012
                • 236

                #8
                Răspuns la: Curatare tencuiala

                Postat în original de FilipT
                Din 2010 pana acum cred ca a curatat geamul respectiv.
                Mai mult ca sigur.

                Comentariu

                Procesare...