Construcție hală

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristy17cam
    Incepator
    • 07.dec.2013
    • 1

    Construcție hală

    Salut, stiu ca este putin in afara subiectului dar pana la urma pot spune ca asta este casa unei afaceri.As dori sa aflu si parerea dumneavoastra referitor la acest subiect.Vreau sa construiesc o hala pe un teren intravilan undeva unde este curent.Am disponibil pentru o hala propriuzisa de aproximativ 250m2 sa zicem 20 mii de euro.Ma gandesc cum e mai ieftin sa o ridic. Si aici am cateva opțiuni
    1Sa cumpar una din germania sh si sa o instalez la mine pretul fiind undeva la 15 mii dar nu stiu ce acte imi trebuie pentru a fi in regula cu ea.Adica sa o pun pe o fundatie si gata.? Evident imi trebuie niste aprobari dar cred ca ar trebui si un plan arhitectural ceva?
    2 sa o cumpar doar ca schelet undeva la 7 mii si apoi sa o acopar eu.
    3 sa o fac la arhitect ca o casa normală cu toate aprobarile respective ca pentru o casa.
    Ma intereseaza varianta mai ieftina si mai rentabila..
    Multumesc
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Construcție hală

    1. Va trebuie o autorizatie de constructie ( indiferent ca e hala , casa , bloc etc ) in baza unui proiect , proiect care il obtineti de la un arhitect ( in caz ca ati achizitionat deja hala - proiectul se va face dupa hala respectiva ) .
    2.comparati pretul halei din germania ( tot ce contine + transport ) si materialele si manopera realizarii uneia identice la noi in tara ( mesteri sunt destui , chiar si firme care comercializeaza hale ) ; alegeti varianta cea mai ieftina si mai buna .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Scifficus
      Membru Marcant
      • 23.iun.2013
      • 857

      #3
      Răspuns la: Construcție hală

      Intra aici ( http://www.demetal.ro/estimator.php ) si joaca-te nitel sa vezi care ii treaba.

      Ca fapt divers, preturile date acolo sunt aproape de adevar, la ce se ofera.

      Comentariu

      • SutoAndras
        Incepator
        • 11.apr.2011
        • 74

        #4
        Răspuns la: Construcție hală

        Mi se pare super exagerat pretul pentru o hala.Pretul profilelor H este mic si panourile la fel.Este o firma pe fundeni care da cu 7 euro mp cu tva panouri senvis pentru peste 200 mp.
        Ce altceva intra in structura de face doar ea 28000 euro?
        A stiu ce intra ,nesimtirea romanului care vrea de 50 de ori pretul dat pe materiale.
        Cumpara din germania ca sa ramana banii acolo.Aici nu merita sa dai nici un scuipat.

        Comentariu

        Procesare...