Vas WC

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2271

    Vas WC

    Buna seara !
    Cer si eu ajutorul dumneavoastra. Iata situatia: Acum 6-7 ani, cand am renovat casa, am facut o baie in care dupa sfaturi gresite am pozitionat scurgerea (in pardoseala) de la WC gresit. Solutia a fost un racord flexibil (un fel de burduf) care imi permitea sa pozitionez vasul mai departe de perete cu cativa cm, ca sa aiba loc de rezervor. Problema este ca vasul ( marca mondial) are acel tub ceramic, de scurgere, prea jos si acel burduf se cam obtureaza, astfel ca mi s-a luat sa-l tot desfund
    Se poate taia (3 cm) si cu ce din lungimea tubului ceramic, asa incat sa maresc distanta fata de sol, iar acel burduf sa nu se mai turteasca ?.
    Ar mai fi o solutie ca sa inalt vasul de WC, dar este total nepractic .Nu vreau nici sa mut rezervorul mai sus, astfel putand pozitiona vasul exact pe teava de evacuare.
    Multumesc anticipat !
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1044

    #2
    Răspuns la: Vas wc

    Intrebare, ai incercat sa pui in cot de 90gr, din teava pvc cu diametru de 110 ?

    Comentariu

    • spik1
      Living Legend
      • 20.apr.2012
      • 2271

      #3
      Răspuns la: Vas wc

      Nu vad unde/cum m-ar ajuta un cot la 90 de grade. Repet, teava de 110 ce iese din pardoseala este cu 4-5 cm mai aproape de perete decat imi permite vasul de wc. Daca pun vasul pe gaura de evacuare nu mai pot sa ridic colacul din cauza rezervorului de apa.

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Vas wc

        Vasul se poate taia , daca este nevoie . Mai bine puneti o poza cu pozitia , poate se potriveste un cot reglabil .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: Vas wc

          Postat în original de spik1
          Nu vad unde/cum m-ar ajuta un cot la 90 de grade. Repet, teava de 110 ce iese din pardoseala este cu 4-5 cm mai aproape de perete decat imi permite vasul de wc. Daca pun vasul pe gaura de evacuare nu mai pot sa ridic colacul din cauza rezervorului de apa.
          Gaura de scurgere din podea nu se poate mari de la 110 ( incalzita ) la 112 sau cat trebuie sa intre scurgerea wc ului cum trebuie ?
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • spik1
            Living Legend
            • 20.apr.2012
            • 2271

            #6
            Răspuns la: Vas wc

            Se pare ca singura solutie este taierea blestematului de trunchi de con din vasul de wc...sau cumpararea altui vas cu scurgerea mai scurta, astfel incat acel racord burduf sa nu mai fie presat de faptul ca distanta intre vas si gaura de scurgere este prea mica si nu sunt concentrice. Acel racord are forma ce o da mufarea a doua coturi de 45 de grade, cam asa ceva : https://www.google.ro/search?q=racor...WC%3B150%3B150

            Comentariu

            • felichir
              Incepator
              • 11.iul.2006
              • 22

              #7
              Răspuns la: Vas wc

              Exista o denumire romaneasca pentru wasul de wc "flachspueler" cu gaura de evacuare foarte in fata. Imi puteti spune de unde pot cumpara un astfel de vas wc.

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Vas wc

                Postat în original de felichir
                Exista o denumire romaneasca pentru wasul de wc "flachspueler" cu gaura de evacuare foarte in fata. Imi puteti spune de unde pot cumpara un astfel de vas wc.
                Vas wc cu " oglinda " . Se foloseste mai rar , dar se gaseste . Este util daca cineva are probleme medicale , pt o analiza mai usoara a " produsului " ....
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • georgel
                  Membru
                  • 12.sep.2009
                  • 234

                  #9
                  Răspuns la: Vas wc

                  Comentariu

                  Procesare...