Placa lasata

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vasilica
    Incepator
    • 22.mar.2008
    • 34

    Placa lasata

    Buna ziua,
    Avem casa construita din 2012 P/M,suntem acum la partea de sus in ceea ce priveste tencuit,sapa.Problema ar fi urmatoarea/peste livingul de jos care este de 5.2/5,2 sus am facut un dormitor cu dimensiunea de 3.25/4.30.Practic sus nu suntem zid pe zid ,intre cele doua ziduri turnand si un stalp care jos,ma repet,nu are sustinere.zidurile sunt facute din bca.Zidul de 4.3 este crapat in partea de jos,un alt mester spunandu ne ca l a tras acoperisul.Acum dupa ce am dat nivelul pentru sapa avem o diferenta de 3 cm adica s a plecat cu 5 la 8cm,care ,,apasa,, la randul ei pe placa.Explicatia mesterilor a fost ca nu i nici o problema,s a lasat placa si mai mut de atat nu se mai lasa.....Noi am vrea sa facem zidul acela de 4,3 din rigips dar sa pastram in dreata si stanga usii o parte din vechiul zid.Dvs.ce spuneti
  • Dosarele x
    Membru Marcant
    • 22.iul.2012
    • 522

    #2
    Răspuns la: placa lasata

    Postat în original de vasilica
    Buna ziua,
    Avem casa construita din 2012 P/M,suntem acum la partea de sus in ceea ce priveste tencuit,sapa.Problema ar fi urmatoarea/peste livingul de jos care este de 5.2/5,2 sus am facut un dormitor cu dimensiunea de 3.25/4.30.Practic sus nu suntem zid pe zid ,intre cele doua ziduri turnand si un stalp care jos,ma repet,nu are sustinere.zidurile sunt facute din bca.Zidul de 4.3 este crapat in partea de jos,un alt mester spunandu ne ca l a tras acoperisul.Acum dupa ce am dat nivelul pentru sapa avem o diferenta de 3 cm adica s a plecat cu 5 la 8cm,care ,,apasa,, la randul ei pe placa.Explicatia mesterilor a fost ca nu i nici o problema,s a lasat placa si mai mut de atat nu se mai lasa.....Noi am vrea sa facem zidul acela de 4,3 din rigips dar sa pastram in dreata si stanga usii o parte din vechiul zid.Dvs.ce spuneti
    Ce grosime are placa, ce armatura,ce marca de beton?
    Va sfatuiesc sa renuntati la tot peretele de BCA, renuntati la acel stalp care sta doar pe placa.
    In locul sapei de egalizare obisnuite cautati un inlocuitor mult mai usor.
    In privinta meseriasilor - " mai mult de atat nu se lasa" = halal raspuns.
    Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      #3
      Răspuns la: placa lasata

      Proiectul ce precizeaza ?
      In mod normal sub zidul de la etaj , imediat sub placa si legata de aceasta trebuia sa existe o grinda de beton , care sa poata sustine zidul de deasupra .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • Dosarele x
        Membru Marcant
        • 22.iul.2012
        • 522

        #4
        Răspuns la: placa lasata

        Postat în original de coby
        Proiectul ce precizeaza ?
        In mod normal sub zidul de la etaj , imediat sub placa si legata de aceasta trebuia sa existe o grinda de beton , care sa poata sustine zidul de deasupra .
        Cred ca zidul de deasupra nu exista in proiect.
        Inclin sa cred ca proiectul nu a fost respectat.
        Sunt cel putin doua variante:
        Placa nu s-a executat intocmai ca in proiect;
        sau zidul a fost mutat.
        In orice caz proiectul nu a fost respectat in totalitate.
        Este posibil ca nici armarea si marca betonului sa nu fi fost respectata.
        Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: placa lasata

          Postat în original de Dosarele x
          Cred ca ....
          Inclin sa cred ca ...
          Haideti sa lasam totusi , initiatorul discutiei sa ne lamureasca !
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • Dosarele x
            Membru Marcant
            • 22.iul.2012
            • 522

            #6
            Răspuns la: placa lasata

            Postat în original de coby
            Haideti ....
            De acord.
            Asteptam.
            Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

            Comentariu

            • rex
              Membru
              • 21.apr.2015
              • 221

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: placa lasata

              Eu vreau sa va intreb altceva : vreau sa demolez doi pereti facuti din caramida plina si in locul lor sa torn doi stalpi de beton cu armatura . Ce dimensiuni ,armatura ar trebui sa aiba ca sa fiu in siguranta?

              Comentariu

              • Dosarele x
                Membru Marcant
                • 22.iul.2012
                • 522

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: placa lasata

                Postat în original de rex
                Eu vreau sa va intreb altceva : vreau sa demolez doi pereti facuti din caramida plina si in locul lor sa torn doi stalpi de beton cu armatura . Ce dimensiuni ,armatura ar trebui sa aiba ca sa fiu in siguranta?
                Dati detalii.
                Pe ce structura se vor amplasa stalpii, ce grosimi, ce vor sprijini acesti talpi,etc?
                Tot ce spuneti si faceti se trece la DOSAR

                Comentariu

                • rex
                  Membru
                  • 21.apr.2015
                  • 221

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: placa lasata

                  Vor sprijini placa de beton armat , tavanul camerei si vor fi asezati pe podea , placa de beton fara armatura . Vreau sa maresc bucataria . Stau la curte si nu am subsol sau etaj . Un perete este din caramida zidita dublu , aprox. 30 cm grosime , si unul caramida simpla , aproz. 15 cm .

                  Comentariu

                  • intransingentul
                    Living Legend
                    • 26.iul.2012
                    • 1008

                    #10
                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: placa lasata

                    Postat în original de rex
                    Vor sprijini placa de beton armat , asezati pe podea , placa de beton fara armatura .
                    In primul rand, stalpul trebuie sa se sprijine pe o grinda de fundare.
                    Al doilea rand, stalpul trebuie sa fie sub o grinda de rezistenta pt a putea prelua greutatea.
                    In cazul dvs nu va recomand sa intreprindeti vreo modificare pana nu luati legatura cu un structurist care sa evalueze casa, si posibilitatile de modificare.
                    De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                    Comentariu

                    • vasilica
                      Incepator
                      • 22.mar.2008
                      • 34

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: placa lasata

                      Buna seara,
                      placa are un singur rand de plasa din acea mai groasa iar pe mijloc sunt puse in forma de cruce 4 si 4 bare fier beton striat de 14,referitor la sapa avem ,,granule,, de polistiren,care ar face sapa mai usoara

                      Comentariu

                      • vasilica
                        Incepator
                        • 22.mar.2008
                        • 34

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: placa lasata

                        este proiectul pentru partea de sus iar in cealalta cu linia punctata este peretele mutat cu un metru si cel cu probleme cu 1.5m
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          #13
                          Răspuns la: Placa lasata

                          Bravo , v ati abatut " bine " de la proiect !
                          Eu zic sa refaceti conform proiectului , pentru ca , modificarea asta de proiect implica niste costuri ulterioare enorme ( trebuie proiectata o grinda dedesupt- sub placa - sprininita pe 2 stalpi la capete , fundatie la stalpi etc etc ) asta pe langa autorizatie ...
                          Care a fost totusi motivul ? Ca din plan rezulta 2 dormitoare de aproape aceleasi dimenisuni nu un dormitor mic si unul mare .
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • vasilica
                            Incepator
                            • 22.mar.2008
                            • 34

                            #14
                            Răspuns la: Placa lasata

                            Buna dimineata,in ce a de a doua poza cu line continua este partea de jos iar linia punctata este pentru partea de sus practic am ,,mutat ,,zidul de jos cu un metru pe toata lungimea casei facand din living un dormitor si un hol.Acum ce credeti ca ar trebui sa facem,daca am renunta la zidul cu probleme (deasupra exista o grinda care face legatura intre centura casei si stalpul despre care v am spus ca nu are sustinere jos)si l am face din rigips?Iar pentru sapa cea cu granule de polistiren ar fi bine?

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6701

                              #15
                              Răspuns la: Placa lasata

                              Daca tot ati mutat zidul de jos , ati facut deasupra lui si sub placa o grinda armata de beton legata de placa , care sa sustina in continuarea ei zidul de sus ? Daca nu ati facut asta vorbim degeaba .
                              Oricum va trebui sa duceti un structurist la fata locului pt solutia adecvata , nu pe un forum ...
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...