Se mai poate construi in regie proprie ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • gerix
    Incepator
    • 13.oct.2014
    • 7

    Se mai poate construi in regie proprie ?

    Pun aceasta intrebare intrucat Codul Muncii nu face deosebire dacă cineva e angajat fără forme legale de o firmă sau de o persoană fizică deoarece articolul 276 din noul Cod prevede fără nicio nuanţă că "primirea la muncă a până la 5 persoane fără încheierea unui contract individual de muncă se sancţionează cu amendă de la 10.000 la 20.000 lei pentru fiecare persoană identificată", iar dacă sunt găsite mai mult de 5 persoane pedeapsa e închisoarea între 1 şi 2 ani !

    Deci daca eu incerc sa-mi construiesc o casa cu tata, fratele, cumnatul si un prieten imi iau amenda ?
    Si daca depasim 5 persoane e caz de parnaie ?
    Poate ar fi bine sa facem parnaie preventiv, inainte de ridicarea casei, sa nu ne mai sperie nimic...
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6701

    #2
    Răspuns la: se mai poate construi in regie proprie ?

    A lucra in regie proprie inseamna cu totul altceva !
    In cazul dvs , in care nu faceti angajari ci lucrati in familie este o alta situatie care nu se supune legilor de mai sus ( decat in cazul in care unul sau mai multi membrii ai familiei vor fi platiti cu salar fara a se plati taxele aferente din aceste venituri ) .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • gerix
      Incepator
      • 13.oct.2014
      • 7

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: se mai poate construi in regie proprie ?

      Cum credeti ca procedeaza inspectorii de la ITM ?
      Le cere rudelor certificatele de botez sa vada gradul de rudenie ?
      Sa fim seriosi, orice lucrator de pe santier poate afirma ca e ruda cu proprietarul in felul asta.
      Vin inopinat si daca nu poti prezenta contracte de munca...suporti rigorile legii.
      Cine a construit recent poate ne va lamuri...

      Comentariu

      • gerix
        Incepator
        • 13.oct.2014
        • 7

        #4
        Răspuns la: se mai poate construi in regie proprie ?

        Uite un cetatean care a patit-o din cauza asta : http://www.ebihoreanul.ro/stiri/ulti...ude-95611.html

        Comentariu

        • spik1
          Living Legend
          • 20.apr.2012
          • 2271

          #5
          Răspuns la: Se mai poate construi in regie proprie ?

          Pai, cum a facut ITM-ul control pe o propritate privata fara ca acolo sa fie inregistrata vre-o firma?
          Este un abuz, nu stiu cum sa cotrolezi/sanctionezi o astfel de munca benevola. Mi se pare o rautate a patronului firmei de constructii cu implicarea abuziva in complicitate a autoritatilor!

          Comentariu

          Procesare...