Garaj din lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gabonne
    Incepator
    • 13.iun.2016
    • 13

    Garaj din lemn

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13410901_1172179776146957_1744234340_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	230,1 KB 
ID:	641131Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13410810_1172179766146958_543488819_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	240,5 KB 
ID:	641130Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13442026_1172179746146960_214678254_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	206,0 KB 
ID:	641132Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13396619_1169720516392883_132086202_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	112,5 KB 
ID:	641126Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13383425_1169720506392884_1231850270_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	96,0 KB 
ID:	641124Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13405449_1169720499726218_1057293308_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	85,3 KB 
ID:	641129Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13396878_1169720523059549_366459772_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	217,2 KB 
ID:	641127Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13383874_1169720503059551_864319954_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	57,8 KB 
ID:	641125Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	13405275_1169720509726217_918233567_o.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	128,6 KB 
ID:	641128
    Buna ziua !!!
    Am in plan sa-mi construiesc un garaj pe structura de lemn, imbracat in OSB, izolatie cu polistiren etc. Sunt pasionat si de internet si tehnologie si m-am jucat putin intr-un program (sketchup) facandu-mi un proiect pe baza caruia mi-am facut necesarul de materiale, costuri s.a.m.d.
    N-am experienta de #meserias# dar pot spune ca prind repede si am imaginatie asa ca sunt hotarat sa-mi fac singur @damblaua@ si sa ma apuc de treaba. Scule mi-am luat in timp, asa ca peste 1-2 luni ma apuc de treaba.
    As avea nevoie de cateva sfaturi de la voi, in principiu de grosimea grinzilor de planseu asa ca va intreb :

    1. Ce grosime trebuie sa aiba grinzile de planseu daca deschiderea (latimea) garajului este de 4m si distanta interax (daca zic bine) este de 60cm???? Eu am zis 15x10, dar cel de la care iau lemnaria zicea ca merge si 15x8........ In pod nu vor fi depozitate materiale grele, doar porcarii care ocupa loc prin casa

    2. Ce grosime trebuie sa aiba capriorii (de la acoperis) ????? merge 8x8 ??? o sa aiba cam 3m lungime si pusi tot la 60

    Daca nu m-am facut inteles va rog sa ma mai intrebati sau sa ma corectati voi
    postez si cateva poze facute in programul respectiv si astept sa ma corectati-criticati cu indulgenta

    Va multumesc !!!
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Garaj din lemn, sfaturi .....

    Salut Gabonne si bine ai venit pe forumul Misiunea Casa.

    Laudabila ideea ta de a construi singur garajul, insa cam greu de realizat.
    Tot o sa ai nevoie de cineva "care sa-ti dea vorba la mana".

    Un sfat de la unul care a supravegheat si participat la construirea unei case pe structura din lemn.
    O poti vedea aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...de-100.000-lei

    Foloseste dulapi din lemn cu sectiunea dreptunghiulara.
    Evita grinzile din lemn cu sectiunea patrata.
    Nu stiu care este explicatia dar dulapii din lemn cu sectiunea dreptunghiulara nu crapa si sunt mai stabili dimensionali, in timp ce grinzile patrate crapa pe fibra.

    Eu la casa am folosit dulapi din lemn cu sectiunea: 5x10, 5x15 si 5x20 cm.
    La pereti montantii au fost montati la 62,5 cm interax.

    Nu este rau ca vrei sa folosesti sectiuni mai mari ale dulapilor 10x15 sau 8x15, insa, din punctul meu de vedere, cresti costurile inutil.
    Sectiunile mentionate mai sus montate la 62,5 cm interax le consider suficiente.
    La deschiderea planseului de 4 m, dulapi 5x15cm montati la 50 cm interax asigura o rezistenta suficienta pentru depozitarea "porcariilor care ocupa loc prin casa".

    Inainte de a te apuca de lucru, mergi la Primarie si intreaba daca poti construi fara autorizatie de construire.
    Nu stiu cat de bine te intelegi cu vecinii, pentru ca legal ai nevoie de autorizatie de construire, deci de un proiect de executie.

    Si inca ceva.
    Foloseste "fara sa te zgarcesti" conectori pentru lemn de genul celor de aici http://www.conectorilemn.ro/despre-conectori.html pe care sa ii prinzi cu suruburi pentru lemn.
    Nu uita, la pereti, de contravantuiri (pot fi din lemn sau metalice - banda contravantuire).

    Comentariu

    • Gabonne
      Incepator
      • 13.iun.2016
      • 13

      #3
      Răspuns la: Garaj din lemn, sfaturi .....

      Multumesc pentru raspuns,

      Nu am.vrut sa imtru prea mult in amanunte, bineintelea ca nu voi lucra singur si voi avea 2 tovarasi care sa ma tina de vorba, nu asta era problema.
      Cu siguranta voi folosi conectori si coltare, iar la capriori cu toate ca in poze nu se vad, o sa-i intaresc cu ,,clesti" si cateva contravantuiri (asa cred ca le zice) la fiecare pop ce sustine coama.
      Popii peretilor(stalpii de sustinere) sunt de 10*10 pusi la 1.25 (o placa osb) si intre ei pun de 10*5 (se vede in poza)
      Am si proiectul+autorizatia de construire cu toate avizele, deci nu-mi fac probleme, totul este legal
      Marea problema asta era, daca grinzile planseului de 12*8 fac fara unei deschideri de 4 m ???

      Multumesc si astept in continuare sfaturi, poate mi-a scapat ceva sau poate chiar nu stiu anumite ,,secrete" de care trebuie tinut cont

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        #4
        Răspuns la: Garaj din lemn, sfaturi .....

        Postat în original de Gabonne
        Ce grosime trebuie sa aiba grinzile de planseu daca deschiderea (latimea) garajului este de 4m si distanta interax (daca zic bine) este de 60cm???? Eu am zis 15x10, dar cel de la care iau lemnaria zicea ca merge si 15x8........
        Postat în original de Gabonne
        Marea problema asta era, daca grinzile planseului de 12*8 fac fara unei deschideri de 4 m ???
        Care este dimensiunea grinzilor din proiect?

        Comentariu

        • Gabonne
          Incepator
          • 13.iun.2016
          • 13

          #5
          Răspuns la: Garaj din lemn, sfaturi .....

          Proiectul este facut doar ......cum sa zic......nu contine detalii tehnice, cum ar fi grosimea grinzilor, are in componenta amplasamentul celor doua constructii (dupa ce fac garajul, la anu fac si o cabanuta) dimensiuni exterioare, etc. Aceste doua constructii sunt prevazute ca anexe gispodaresti pe structura din lemn imbracate in placi Osb, izolate cu polistiren. Nu scrie nimic de grosime grimzi si alte detalii. Este destul de stufos, chestii de la cadastru, schite, amplasamentul un zona, singurul detaliu tehnic se refera la fundatie, care este descrisa mai cu amanuntul.
          L-am depus la primarie, mi- au dat certificatul de urbanism dupa care am luat avizele si l- am depus pt autorizatie.
          La momentul actual am si autorizatia

          Imi cer scuze daca am mai " mancat" vreo litera dar scriu de pe telefon si e tare greu)))

          Comentariu

          • Gabonne
            Incepator
            • 13.iun.2016
            • 13

            #6
            Răspuns la: Garaj din lemn, sfaturi .....

            .......este adevarat ca proiectantul mi- a sugerat sa consult un ,,structurist" dar m- am gandit ca e un simplu garaj, nu fac mansarde, vila sau mai stiu eu ce sofisticarie si acum pe bune bunicii nostrii nu mai aveau structuristi si cabanutele alea ale lor rezista si in ziua de azi. Sa nu ma intelegeti gresit, n- am nimic impotriva acelora care se ocupa de structuri de rezistenta, ingineri s.a.m.d. toata stima si respectul pt ei, dar nu avea rost pentru ce aveam eu de facut

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2107

              #7
              Răspuns la: Garaj din lemn

              Ai dreptate. Nu merita sa platesti pentru un proiect la detalii de executie.
              Oricum supradimensionezi grinzile.
              Dupa mine, care nu sunt de specialitate, la 4 m deschidere, 12x8 cm montat la 60 cm este mai mult decat suficient.
              Spor la lucru si sa vedem poze cu ce faci.

              Comentariu

              • coby
                Living Legend
                • 21.feb.2012
                • 6701

                #8
                Răspuns la: Garaj din lemn

                Postat în original de Gabonne
                :

                1. Ce grosime trebuie sa aiba grinzile de planseu daca deschiderea (latimea) garajului este de 4m si distanta interax (daca zic bine) este de 60cm???? Eu am zis 15x10, dar cel de la care iau lemnaria zicea ca merge si 15x8........ In pod nu vor fi depozitate materiale grele, doar porcarii care ocupa loc prin casa

                2. Ce grosime trebuie sa aiba capriorii (de la acoperis) ????? merge 8x8 ??? o sa aiba cam 3m lungime si pusi tot la 60

                Daca nu m-am facut inteles va rog sa ma mai intrebati sau sa ma corectati voi
                postez si cateva poze facute in programul respectiv si astept sa ma corectati-criticati cu indulgenta

                Va multumesc !!!
                1. 15x8
                2. 12x8
                Contravantuiri se pun, chiar daca folosesti osb .
                Din ce va fi invelitoarea ?
                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                Comentariu

                • Gabonne
                  Incepator
                  • 13.iun.2016
                  • 13

                  #9
                  Răspuns la: Garaj din lemn

                  Tabla (tigla metalica) .....

                  Comentariu

                  • Gabonne
                    Incepator
                    • 13.iun.2016
                    • 13

                    #10
                    Răspuns la: Garaj din lemn

                    Va salut,
                    Revin dupa cateva zile de munca, cu poze.
                    Pot sa spun ca merge conform planului ( mai putin cu bugetul care scade drastic), in rest totul a mers ok. Am lucrat cam 4-5 zile pana in stadiul in care se vede, fiind ajutat de un prieten si cu hidratare maxima
                    Sper sa pun si acoperisul pana marti- miercuri.
                    M- as bucura sa aud parerea voastra si cateva sfaturi
                    O seara buna !!!
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • fanero
                      Living Legend
                      • 02.aug.2008
                      • 2107

                      #11
                      Răspuns la: Garaj din lemn

                      Ar fi fost bine sa dai o mana de amorsa bituminoasa pe talpa pe care s-a facut montajul montantilor.
                      Nu strica daca faceai si contravantuiri.
                      Ar fi mers si un tratament pentru lemn inainte de montajul OSB-ului.
                      Exeptand cele trei observatii si tinand cont ca a fost executat de doi "nepriceputi" bine hidratati, felicitari.
                      Lucrat bine si ingrijit.

                      Sa vedem ce urmeaza.

                      Comentariu

                      • Gabonne
                        Incepator
                        • 13.iun.2016
                        • 13

                        #12
                        Răspuns la: Garaj din lemn

                        Sub tapa am pus carton bituminos, iar contravantuirile am hotarat sa le pun dupa ce am montat osb- ul deoarece mi-a fost mai usor, structura fiind usor maleabila tocmai pentru a putea potrivi placile la fix, apoi pun si contravantuirile.
                        Totusi am constatat ca dupa ce am prins placile de osb, structura a devenit foarte stabila si solida iar din ce am citit pe net, daca se foloseste osb, acesta are si rol de contravantuire, oricum o sa pun si ceva suplimentar .
                        Am dat cu un strat de grund de lemn inainte de a monta placile doar pe exterior, urmand sa dau si pe interior dupa montarea placilor pt a evita pierderile de material

                        Multumesc petru sugestii si va voi tine la curent cu evolutia lucrarii asteptand in continuare pareri si sugestii

                        Comentariu

                        • Gabonne
                          Incepator
                          • 13.iun.2016
                          • 13

                          #13
                          Răspuns la: Garaj din lemn

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160716_180736.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	262,2 KB 
ID:	626002Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160729_160329.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	247,3 KB 
ID:	626011Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160726_203505.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	345,5 KB 
ID:	626010Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160723_205731.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	208,4 KB 
ID:	626009Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160723_204732.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	288,8 KB 
ID:	626008Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160718_211826.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	239,6 KB 
ID:	626007Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160718_123424.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	355,3 KB 
ID:	626006Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160718_102827.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	301,6 KB 
ID:	626005Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160716_180847.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	215,8 KB 
ID:	626004Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160716_180826.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	223,1 KB 
ID:	626003Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_20160729_160341.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	215,5 KB 
ID:	626012

                          Va salut,
                          Revin cu stadiul lucrarii si cu o intrebare:
                          Am in plan sa izolez constructia pe exterior cu polistiren si sa - i dau cu tinci sau cu glet ( inca nu m- am documentat) si vreau sa stiu daca este cazul sa-i mai dau cu ceva pe placile de osb??? Ma gandeam sa- i aplic un strat de lac, ulei sau ceva pt protectie, dar nu stiu daca mai este necesar dat fiind faptul ca o sa izolez cu polistiren.
                          Ce ma sfatuiti????
                          Multumesc !!!

                          Comentariu

                          • fanero
                            Living Legend
                            • 02.aug.2008
                            • 2107

                            #14
                            Răspuns la: Garaj din lemn

                            Eu am dat doua straturi de amorsa bituminoasa peste OSB si am lipit polistirenul cu adeziv pentru polistiren spuma.
                            Poti sa vezi aici cum am facut http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...000-lei/page28

                            "Meseriasii" o sa-ti spuna ca nu mai este nevoie sa dai cu nimic peste OSB daca plachezi cu polistiren.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6701

                              #15
                              Răspuns la: Garaj din lemn

                              Ala este garaj ? Sau atelier de lucru , ca pe usa aia nu vad cum bagi o masina .. doar moto !
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              Procesare...