Antievaporant pentru prevenirea fisurilor la turnarea plăcii peste parter

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Nick_28
    Incepator
    • 10.nov.2008
    • 20

    Antievaporant pentru prevenirea fisurilor la turnarea plăcii peste parter

    Buna ziua,

    Cum la turnarea plăcii de egalizare m-am trezit cu aproape toată placa fisurata (fisuri de contracție), incerc acum, la turnarea plăcii peste parter sa preîntâmpina aceasta problema folosind un antievaporant de la o firma din Germania. Ce părere aveți?
    Betonul folosit -B300 de la un producător de renume olandez, compactat chiar de mine cu vibratorul, udat chiar de mine la 20-30 min la început până seara târziu (8 h) apoi continuata udarea zilele următoare. Am înțeles că nu a fost compactata bine umplutura -ok. Dar, pe porțiunea mica (2-3 mp) unde nu am compactat betonul, nu s-a fisurat, culmea. Vibratorul in poziție verticală, 10-15 sec, până nu au mai ieșit bule de aer. Degeaba.
    Meșterii "mă încurajează" că toate plăcile pe care le-au turnat ei au avut fisuri de contracție și nu am ce face.
    Am întrebat producătorul cimentului și m-am îndrumat să iau acest antievaporant nb1.
    Vor folosi folie de plastic pe cofragul plăcii la turnare.
    A mai folosit cineva acest antievaporant la turnarea unei placi peste parter? E o idee buna?

    Mulțumesc frumos pentru sfaturi!
  • lmacsen
    Membru
    • 26.sep.2015
    • 298

    #2
    Răspuns la: Antievaporant pentru prevenirea fisurilor la turnarea plăcii peste parter

    Daca ai temperaturi mari sau bate soarele direct, degeaba ai antievaporant.
    Apoi cred ca te complici rau de tot, cum crezi ca se aplica antievaporantul asta si cand? Am vazut ca prin pulverizare, banuiesc dupa ce se intareste suprafata sa poti calca

    Comentariu

    • Nick_28
      Incepator
      • 10.nov.2008
      • 20

      #3
      Răspuns la: Antievaporant pentru prevenirea fisurilor la turnarea plăcii peste parter

      Nu, se stropește cu vermorelul in spatele celui care netezește betonul , imediat după netezire. Nu m-aș complica daca nu m-ar asigura că apar fisuri la turnare. A mai folosit cineva de pe forum Sika NB1?

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Antievaporant pentru prevenirea fisurilor la turnarea plăcii peste parter

        Si nu ti-a spus nimeni ca impotriva uscarii rapide se folosesc materiale de protectie care sa tina umiditatea , fara " aditivi " speciali ???
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Nick_28
          Incepator
          • 10.nov.2008
          • 20

          #5
          Răspuns la: Antievaporant pentru prevenirea fisurilor la turnarea plăcii peste parter

          Postat în original de Mircea G
          Si nu ti-a spus nimeni ca impotriva uscarii rapide se folosesc materiale de protectie care sa tina umiditatea , fara " aditivi " speciali ???
          Imi puteti da un exemplu de astfel de materiale, va rog?

          Comentariu

          Procesare...