Teapa cu firma de constructii

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Bogdan_m
    Incepator
    • 22.iun.2007
    • 7

    #16
    Re: Teapa cu firma de constructii (Grup Maier)

    firma zicea el ca se numea DEDPROD.srl dar era o vrajeala ca nu avea sediu nu nimic.Avea o stampila pe care banuiesc ca oricine poate sa si-o faca.
    Cu numele asta a fost un prefect sau nu stiu ce, de asta toti care le spuneai de nume ziceau ca e firma lu' ala si trebuie sa faca treaba buna, dar de unde asta mi-a zis ca nici macar ruda nu e prefectul.
    Asa ca evitati acest constructor sau firma pe care nici in ziua de azi nu cred ca a avut-o vreodata.
    R3sp3ct!

    Comentariu

    • Seni
      Living Legend
      • 05.mar.2006
      • 3481

      #17
      Re: Teapa cu firma de constructii (Grup Maier)

      tocmai de aceea este bine ca inainte de a contracta o lucrare, sa iei referinte, sa vezi alte lucrari....
      de regula se practica .... recomandarile!!

      Comentariu

      • Bogdan_m
        Incepator
        • 22.iun.2007
        • 7

        #18
        Re: Teapa cu firma de constructii (Grup Maier)

        Problema este ca si daca ti-l recomanda sau nu cineva, fara sa ai un act oficial prin care sa scrie clar ce si cum, astfel incat sa fie obligat sa iti faca treaba in termenii si conditiile stabilite nu faci nimic.Eu am o plangere la politie in care am anexat toate hartiile alea de mana, dar daca nu e un act oficial....O hartie facuta acolo de mana sau la calculator mai nou dar care nu are nici o valoare e egal cu zero. Si daca vrei sa il dai in judecata pe ce te bazezi?
        Dar...romanul e multumit ca are el acolo "ceva la mana"
        Asa ca atrag atentia celor care fac astfel de prostii cu intelegeri din astea scrise aiurea si o stampila aruncata pe acolo sa se gandeasca de 2 ori inainte.
        R3sp3ct!

        Comentariu

        • adyshor2006
          Incepator
          • 24.oct.2007
          • 1

          #19
          Grup Maier

          Salut,

          Eu mi-am facut o casa in Brasov cu Grup Maier si chiar au fost niste oameni super.Chiar am mai avut niste lucrari mai mici care le-am facut tot cu Grup Maier. Ne-am inteles ca o sa cumpar eu materialele si s-a intamplat sa nu pot face asta si mi le-au adus ei, chiar la un pret mai mic decat gasisem eu. Asa ca sa nu mai vorbeasca toti daca nu stiu. Chiar cunosc destui care mi-au recomandat Grup Maier. E o firma de constructii nu...2 zugravi

          Comentariu

          • Mircea-
            Incepator
            • 27.aug.2006
            • 32

            #20
            Postat în original de cristhian
            Vreau sa-mi fac o casa la BRASOV si as avea nevoie de o firma DE CONSTRUCTII CAPABILA SI SEROIASA.AVEM ASA CEVA IN ROMANIA?
            NU !!!!!
            Dupa ce am cautat aproape un an o firma, am gasit in sfirsit una care sa construiasca mansarda de lemn peste casa, am cautat informatii, are pagina pe net, este ok am zis , am incheiat contractul, am dat avans 40 % si inca 40 % dupa aducerea materialelor, au inceput lucrarea cu intarziere de 30 zile, au tot lungito cu adusul diferentei de materiale, au reusit sa termine mansarda cu invelitoarea, acum a venit alta echipa cu termosistemul si a inceput experimentarea pe casa mea a termosistemului......lucru executat de mintuiala, mai au sa aduca vata si dusumeaua, tot amina de la o luna la alta, termenul de finalizare este depasit cu trei luni....ce sa fac ?
            Toti la inceput par seriosi dar dupa ce platesti avansul.......uita sa termine lucrarea, asteapta sa fi nemultumit sa nu mai lucreze deloc. Acestea sunt firmele de constructii din Romania.

            Comentariu

            • ssilvviu
              Membru
              • 09.aug.2006
              • 247

              #21
              Ajung la concluzia ca cel mai bine te documentezi tu ce si cum si apelezi la meseriasi care lucreaza pe cont propriu.
              Pe astia macar ii platesti cu ziua si daca te lasa balta macar nu iei teapa.
              Asa e in Romanica. Vrei sa faci o treaba ti-o faci singur, ca e mai sfant.

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                #22
                nu trebuie sa aruncam cu noroi in toate firmele...
                am vazut si firme care isi fac treaba.
                ar trebui putina atentie cand contactam o firma: referinte, vizionare lucrari......

                Comentariu

                • ANGELLO
                  Incepator
                  • 29.oct.2007
                  • 2

                  #23
                  Re: Teapa cu firma de constructii (Grup Maier)

                  Postat în original de eu respect
                  Postat în original de calinetz
                  Salut,

                  Am facut un contract cu o firma de contructii din Brasov (Grup Maier) pentru constructia unei case in Bucuresti... aparent s-au prezentat foarte bine, i-am verificat si pareau ok.
                  Conform obiceiului, au primit si avansul de 30% din valoarea lucrarii sa se apuce de treaba... iar de aici au inceput problemele... dupa doua saptamani de discutii singurul lucru pe care au reusit sa-l faca e parte din sapatura... dupa care au parasit complet santierul... am urmat procedura de conciliere sa ne intalnim sa reziliem contractul... nu a venit la nici una din datele respective... firma inca exista in Brasov...
                  Pe langa scopul de a atentiona in privinta acestei firme (chiar, cum pot face ca asemenea mesaje pe forumuri sa urce cat mai sus la cautari pe google?) vroiam sa va intreb daca v-ati mai lovit de asemenea probleme si cum le-ati rezolvat...
                  )
                  Am ras cu tristete citind asa ceva.
                  Il cunosc pe escroc personal, am vazut ce face si stiu foarte bine metodele lui. Te pot ajuta daca doresti sa iti scoti parleala. Iii cunosc bine puncteloe slabe si stiu ce pramatie e.
                  Nu voi face acum public de unde stiu, dar daca imi lasi un PM sau un e-mail, te voi contacta eu si iti voi arata ca si maier are nas... :P
                  Eu l-am ars odata.... de si-a mancat de sub unghii multa vreme dupa....
                  Pentru cine intreba daca mai exista firme cinstite de constructii, lasa-mi un PM cu datele tale, te voi contacta si titi voi arata respect!
                  Succese nebanuite domnilor! (salutare a la Maier)

                  Comentariu

                  • ANGELLO
                    Incepator
                    • 29.oct.2007
                    • 2

                    #24
                    Re: Teapa cu firma de constructii (Grup Maier)

                    Postat în original de eu respect
                    Postat în original de calinetz
                    Salut,

                    Am facut un contract cu o firma de contructii din Brasov (Grup Maier) pentru constructia unei case in Bucuresti... aparent s-au prezentat foarte bine, i-am verificat si pareau ok.
                    Conform obiceiului, au primit si avansul de 30% din valoarea lucrarii sa se apuce de treaba... iar de aici au inceput problemele... dupa doua saptamani de discutii singurul lucru pe care au reusit sa-l faca e parte din sapatura... dupa care au parasit complet santierul... am urmat procedura de conciliere sa ne intalnim sa reziliem contractul... nu a venit la nici una din datele respective... firma inca exista in Brasov...
                    Pe langa scopul de a atentiona in privinta acestei firme (chiar, cum pot face ca asemenea mesaje pe forumuri sa urce cat mai sus la cautari pe google?) vroiam sa va intreb daca v-ati mai lovit de asemenea probleme si cum le-ati rezolvat...
                    )
                    GRUP MAIER BRASOV?II CUNOSC AM LUCRAT PENTRU EI .LA IEI ORI DAI TEPA ORI TI_O IEI.NICIODATA NU VEI PUTEA LUCRA DUPA O REGULA STABILITA.IN FATA ITI PROMITE CEVA APROAPE CA SE JURA DUPA CARE ORI TE AMANA DE_TI VINE RAU SI TE LASI ORI NU_TI RASPUNDE LA TELEFON (NU E IN TARA SAU E INTR_O SEDINTA)
                    AM VAZUT CA SCRIA CINE VA CA IA FACUT O CASA :VRAJELAAAA.SI ARE OAMENI(NU DOI ZIDARI)NICI PAIA NU_I ARE.DIN CATE IMI ADUC AMINTE LA FIRMA ERA UNUL ADI _SOFER.ASA CA NO COMENT
                    Am ras cu tristete citind asa ceva.
                    Il cunosc pe escroc personal, am vazut ce face si stiu foarte bine metodele lui. Te pot ajuta daca doresti sa iti scoti parleala. Iii cunosc bine puncteloe slabe si stiu ce pramatie e.
                    Nu voi face acum public de unde stiu, dar daca imi lasi un PM sau un e-mail, te voi contacta eu si iti voi arata ca si maier are nas... :P
                    Eu l-am ars odata.... de si-a mancat de sub unghii multa vreme dupa....
                    Pentru cine intreba daca mai exista firme cinstite de constructii, lasa-mi un PM cu datele tale, te voi contacta si titi voi arata respect!
                    Succese nebanuite domnilor! (salutare a la Maier)

                    Comentariu

                    • iuliutz
                      Membru Marcant
                      • 11.nov.2007
                      • 453

                      #25
                      Am luat si eu teapa cu o firma. Am facut un contract cu ei si am dat avans 500 ron pentru izolarea fatadei blocului. Au luat banii, au stans sculele si dusi au fost. Am luat legatura cu "patronul" si mi-a zis ca o sa imi dea banii inapoi sau o sa imi faca lucrarea. Am aflat ca a plecat in Anglia tipul. Am facut reclamatie la protectia consumatorului, politie si o sa ii inaintez un dosar si la instanta, nu de alta dar nevasta care a fost asociat in firma, dupa ce am sunat sa ma inteleg pe cale amiabila cu ei m-a luat peste picior "Pai cine te-a pus sa dai banii? Daca te crezi destept sa te vad cum ii mai recuperezi." Acum, chiar daca nu ii mai recuperez macar sa ii produc stresul pe care mi l-a produs si ea mie, si sa isi cumpere medicamente de toti banii aia.
                      "Relaxeaza-te! si vei da cel mai bun lapte" - Milka
                      Nu sunt expert, dar imi dau si eu cu parerea!

                      Comentariu

                      • nusu_81
                        Incepator
                        • 16.iul.2010
                        • 1

                        #26
                        eu am o firma de constructii si din ce am citit imi dau seama ca multi au fost pacaliti. noi nu cerem niciodata avans si nici beneficiarul ar fi indicat sa nu il plateasca. avansul se plateste numai atunci cand exista un contract si au fost demarate lucrarile. o firma de constructii care lucreza doar partea de manopera nu necesita avans. daca dumneavoastra contractati lucrarea si stabiliti ca materialele sa fie aduse de firma de constructii atunci se va plati avansul dar si asta numai dupa ce comanda de materiale a fost facuta si sunteti siguri ca materialele ajung in curtea dumneavoastra. in rest nu stiu ce sa mai zic bafta si cautati firma potrivita pt lucrarea dumneavoastra. daca doriti sfaturi si o parere puteti sa apelati la nr 0740237292. bafta si nu va mai lasati pacaliti

                        Comentariu

                        • skoompik
                          Incepator
                          • 26.iun.2011
                          • 29

                          #27
                          mr-cluj
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • skoompik
                            Incepator
                            • 26.iun.2011
                            • 29

                            #28
                            degeaba

                            Postat în original de Seni
                            nu trebuie sa aruncam cu noroi in toate firmele...
                            am vazut si firme care isi fac treaba.
                            ar trebui putina atentie cand contactam o firma: referinte, vizionare lucrari......
                            Da, adevarul e ca firmele care cer 1000euro/mp nu prea fac ))
                            Eu zic ca trb sa aruncam cu noroi in toate firmele...degeaba ai referinte, degeaba ai vizionare lucrari...iti zic eu din experienta...asa am patit cu aceasta firma din cluj pe care toata lumea o lauda, ca sunt seriosi si ieftini si am fost tocmai la cluj sa le vad lucrarile...si uite ca degeaba...Romanu cand e vorba de bani da teapa cat cuprinde...
                            Iar noi prostii de rand care muncim, fie unii la stat altii angajati la patron, toata viata ca sa ne facem o casuta...ajungem bataia lor de joc.
                            Dar orice nash isi are nashul...asa ca ramanem cu speranta ca exista un Dumnezeu sus si ca ii va pedepsi...sau daca nu macar sa fim ultimii tepuiti sa numai existe altii dupa noi.
                            Cu stima.

                            Comentariu

                            • komp2006
                              Incepator
                              • 01.nov.2011
                              • 4

                              #29
                              Daniel Gaujaneanu - un constructor tepar

                              vreau sa va aduc in atentie un constructor tepar care ofera vouchere pe site-urile de reduceri la constructia caselor, aveti mare grija cu Daniel Gaujaneanu, si-a batut joc de casa mea, intrati pe teren-corbu.go.ro/ sa vedeti cum lucreaza, pereti strambi, stalpi fisurati, cele mai proaste materiale ..... trebuie sa daram tot acoperisul si sa-l refac pentru ca nu se mai poate repara....o sa pun mai multe poze pe site in curand[/url]

                              Comentariu

                              • georgeflorin
                                Membru marcant
                                • 15.sep.2009
                                • 306

                                #30
                                Re: Daniel Gaujaneanu - un constructor tepar

                                Postat în original de komp2006
                                vreau sa va aduc in atentie un constructor tepar care ofera vouchere pe site-urile de reduceri la constructia caselor, aveti mare grija cu Daniel Gaujaneanu, si-a batut joc de casa mea, intrati pe teren-corbu.go.ro/ sa vedeti cum lucreaza, pereti strambi, stalpi fisurati, cele mai proaste materiale ..... trebuie sa daram tot acoperisul si sa-l refac pentru ca nu se mai poate repara....o sa pun mai multe poze pe site in curand[/url]
                                Stai linistit pina la urma o sa arate bine, asa se fac 95 % din lucrari , la unele apuca propietaru sa vada la unele nu . Asta nu intra in categoria TEAPA. auzi ofera vouchere

                                Comentariu

                                Procesare...