Invata din greselile proprii sau ale altora

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • robimk
    Incepator
    • 31.mai.2006
    • 2

    #46
    Un alt exemplu "exemplar"

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dsc00049_213.jpg 
Afișări:	2305 
Mărime:	68,6 KB 
ID:	560414 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	dsc00048_757.jpg 
Afișări:	2247 
Mărime:	53,3 KB 
ID:	560415

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6873

      #47
      hmm... asa se face mai nou zidaria in asiza cu furca. Nu am stiut.
      Cu stima.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13032

        #48
        Nop.. e stilul: doi la stanga , trei la dreapta uite asa se crapa tata.

        Si mai e o zona de beton pe la mijlocul zidariei.. aiai cred ca e vreo grinda!
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Maestrul Max
          Living Legend
          • 28.iul.2006
          • 6873

          #49
          Probabil au comandat prea mult beton si nu aveau unde sa-l foloseasca, asa ca au tras si o grisina de grinda. Ghici cine ?
          Cu stima.

          Comentariu

          • dandutz
            Membru
            • 17.apr.2007
            • 192

            #50
            Gigel !

            Comentariu

            • ear1976
              Living Legend
              • 09.aug.2007
              • 1036

              #51
              Asadar, instrumentar obligatoriu cand te apuci de lucrat cu gigei:

              -Bata de baseball
              -Pusca de vanatoare
              -Pusca cu luneta (daca apuca sa fuga)

              ratzele se trag din camioane

              Comentariu

              • sebaseba
                Incepator
                • 18.nov.2007
                • 1

                #52
                Re: Invata din greselile proprii sau ale altora

                buna ziua, sunt un nou membru si vreau sa va intreb daca meseriasii au gresit sau nu in urmatoarea situatie. la o casa de lemn am pus geamuri termopan iar la sfirsit cind am fost sa vad lucrarea facuta de meseriasi m-am luat de cap. dupa cum se stie lemnul lucreaza destul de mult timp deci cind se monteaza geamurile trebuie sa ti cont de acest lucru nu? asadar meseriasii au masurat exact gaura si au montat geamaurile fara sa tina cont de un spatiu ce trebuie lasat liber in jurul geamului de cel putin 1 cm deoarece pina se aseaza bine lemnul m-ai coboara putin si fiind fixe pot crapa cred eu, in plus 2 geamuri fiind m-ai mari au cioplit din pervaz cu drujba cit sa intre geamurile. va intreb ? dat fiind ca i-am avertizat de gresala pe care cred ca au facuto , cind incepe sa se indoaie timplaria si sa crape vreun geam ce trebuie sa fac dupa parerea voastra ?[img][/img]

                Comentariu

                • termopane
                  Membru
                  • 24.nov.2007
                  • 138

                  #53
                  Postat în original de dan_saila
                  Cred ca este vorba de o eroare de masuratori,sau de executie, fereastra a fost executata mai mare decat trebuia, sau pur si simplu "baietii" erau la primul lor montaj .
                  Alta varianta ar fi ca la interior clientul sa fi cerut si glaf, sa mai puna si el o floare, sa mai sprijine un cot, etc, si "ceva" i-a obligat pe montatori sa il impinga pana la exterior.
                  NU se monteaza glaful de interior,daca nu exista suficient spatiu pentru montarea ferestrei in jumatatea calda a peretului.Indiferent de ce doreste clientul!!
                  Fereastra aceea o sa faca multe probleme pe viitor...
                  Din pacate,multi nu lucreaza cum este corect,ci "cum doreste clientul,ca sunt banii lui"!Dar daca pe client nu-l duce capul si vrea sa te arunci de la etaj,ce faci?

                  Postat în original de gigibrici
                  Sunt pe punctul de a inchide un balcon (3 laturi exterioare, panouri din beton de 10 cm si balustrada metalica sub forma de U). Am facut rost de BCA de 10 cm grosime pentru a zidi in interior, panourile de beton nefiind lipite unele de altele, ci la circa 15 cm distanta. BCA-ul va veni la interior exact la nivelul balustradei.
                  Am fost la mai multe firme pentru termopane, insa toti mi-au zis sa finalizez zidul si imi monteaza tamplaria fie direct pe balustrada, fie pe o centura de beton. Parerile meseriasilor sunt impartite:
                  1. Vecinul de langa mine a mai pus 10 cm de BCA deasupra balustradei, apoi un glaf de marmura iar tamplaria deasupra.
                  2. Vecinul de sub mine a montat direct pe balustrada si a etansat cu niste silicon pe margine. Intre balustrada si panouri a zidit BCA pana la nivelul tamplariei.
                  3. Vecinul de deasupra a taiat balustrada, a facut cofrag si a turnat o centura de beton peste care a montat tamplaria, iar in jos a dublat cu un zid de BCA.
                  Am tot citit despre condensul care poata sa apara in anumite situatii si nu as vrea sa astept pana la anul ca sa il inchid si eu (eventual sa le mai fac vizite vecinilor la iarna ca sa vad ce fac balcoanele lor).
                  Din experienta dvs, variantele 1 si 2 sunt acceptate (tehnic)? Dupa cate imi dau eu seama, ar fi de preferat varianta 3. Insa ma gandesc cu groaza la cofrag, fier-beton, ciment, etc.
                  Mai sunt si alte variante?
                  Exista si varianta de a se suda o rectangulara.Totul depinde de ce va decide masuratorul.Apelati la o firma de incredere,care are oameni instruiti.Succes!
                  Termopane,termopane...hai sa punem la balcoane!Ieftin ca braga,ca a venit frigul.

                  Comentariu

                  • sriw
                    Membru Marcant
                    • 05.dec.2007
                    • 532

                    #54
                    Explicati-mi si mie va rog ce inseamna jumatatea calda a peretelui si de ce este asa de importanta.In cazul unei izolari exterioare mai are importanta unde montam geamul?
                    If you can't pay cash for something, you probably don't need it.

                    Comentariu

                    • danut831
                      Incepator
                      • 03.ian.2008
                      • 1

                      #55
                      dar balconul respectiv nu e bine deloc.
                      1 se evita pe cat posibil izolarea cu polestiren pe interior.2placile nu se pun in picioare si pun culcate si se face modelul...tipic zidarie. si plasa asa cum arata in poza nu are nici o rost. ia scazut rezistenta cu 50%.

                      Comentariu

                      • mistrie
                        Membru
                        • 31.ian.2008
                        • 195

                        #56
                        IZOLATIA ESTE POSIBILA SITRBUIE FACUTA PE EXTERIOR NU??????

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6873

                          #57
                          Pe cat posibil DA.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 13032

                            #58
                            De preferat.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • maryus315
                              Incepator
                              • 28.ian.2006
                              • 31

                              #59
                              Sa o luam cu inceputul.
                              - greseala 1
                              Am turnat fundatia cu cifa. Ultima cifa vine a doua zi la prima ora pentru elevatie. Peste noapte ploua de rupe pamantu'. Vine cifa si pana sa strigam la el sa se opreasca (omul stia ce si unde trebuie golit) a intrat pana la osii cu 5 mc de beton in bena. Gaseste ajutoare, scoate cifa, goleste materialul. 5 ore de nebunie.
                              * concluzie: asigurati intai o cale de acces sigura pe timp nefavorabil si dup'aia la treaba...
                              - greseala 2
                              BCU in loc de BCA. Diferente dimensionale si de 1,5 cm la intre o livare si alta. am observat doar dupa descarcare cand au ajuns baietii la transa respectiva. Nu am avut posibilitatea sa acoper lucrarea si a stat 2 ani in ploaie. Nasol de tot. Au fost zone in care s-a exfoliat si 2-3 cm din material. Noroc ca zidisem pe 30 cm in loc de 25
                              * concluzie: iarna nu-i ca vara si nimic ca si caramida ****** de 37 cm
                              - greseala 3
                              perete despartitor de BCU 15 cm. In proiect era planseu de lemn dar am turnat placa de beton. Zidul a fost camasuit de nevoie cu plasa sudata de 6 cu ochiuri de 10x10 pe ambele parti legate intre ele pentru ca au aparut fisuri semnificative.
                              * concluzie: facem singuri de capul nostru-> costa mai mult sa repari decat sa faci bine de la inceput. BCU NU E ELEMENT PORTANT. Cu un cui treci prin el daca ai rabdare sa-l zgarii
                              -greseala 4
                              Usile sunt facute dupa indicatiile mele la 1.90 m. Problema e ca e 1.90 de pe fundatie la buiandrug. Dupa sape si alte de-alea...trebuie sa-mi aleg cu grija freza sau sa inalt buiandrugul. Inca meditez la asta
                              * concluzie: Usile mai au si tocuri..mai trebuie si puse la boloboc....
                              - greseala 5
                              Placa de beton de 10 cm. A fost turnata din B200 facut la fata locului de prieteni peste o armatura dintr-un rand de plasa sudata de 8 cu ochiuri de 10x10 cu suprapunere de 5 ochiuri in zonele de legatura. Nu am pus calareti. Deaspura zidului camasuit a aparut o fisura (asta e si motivul principal pentru care am camasuit zidul interior altfel puneam plasa de rabitz si tencuiam). Placa e un pic prea flexibila pentru gustul meu.
                              *concluzie: Nu va zgarciti la fier. Ala-i baza.
                              - greseala 6 gaura in fundatie pentru apa si canalizare.
                              Am estimat eu pe unde ar trebui sa vina si am pus in fundatie 3 sticle de plastic de 2 litrii pline cu apa. Gresit. Nu era acolo.... Am spart de la 8 la 15.00 cu rotopercutorul.
                              *concluzie. Piatra e muuult mai tare ca betonul. Mai ales cea de rau

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	perete_camasuit2_209.jpg 
Afișări:	3592 
Mărime:	25,9 KB 
ID:	561907 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	peretele_camasuit_900.jpg 
Afișări:	3091 
Mărime:	40,6 KB 
ID:	561908 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	fisura_placa_193.jpg 
Afișări:	2668 
Mărime:	14,7 KB 
ID:	561909 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	perete_deteriorat_apa_210.jpg 
Afișări:	2680 
Mărime:	21,6 KB 
ID:	561910

                              - va urma...
                              Sa speram ca va fi mai bine. Oricum speranta moare ultima...

                              Comentariu

                              • Maestrul Max
                                Living Legend
                                • 28.iul.2006
                                • 6873

                                #60
                                NO COMMENT
                                Nu va suparati dar dumneavoasta faceti o casa pentru familia dumneavoastra ? V-ati gandit la siguranta familiei ?
                                Cu stima.

                                Comentariu

                                Procesare...