balastru cu sare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • mirabela30
    Incepator
    • 23.apr.2007
    • 10

    balastru cu sare

    Am si eu o intrebare.
    Saptamana trecuta echipa care lucreaza la casa a turnat stalpii si centura de beton. La decofrare s-a observat ca betonul are o suprafata albicioasa pe alocuri si e destul de faramicios ( tot la suprafata).
    Seful de santier zice ca in compozitia nisipului care s-a folosit la amestecul de ciment+nisip+pietris exista sare.
    Ar trebui sa ma ingrijoreze acest lucru?
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6878

    #2
    Nu ati luat monstre din beton ?
    Ati preparat betonul la fata locului ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • mirabela30
      Incepator
      • 23.apr.2007
      • 10

      #3
      din pacate, da.
      a fost preparat la fata locului.

      Comentariu

      • Dumitru popa
        Membru marcant
        • 28.aug.2006
        • 407

        #4
        Nu sunt sigur ca e sare, deoarece sarea ar fi trebuit sa se dizolve in timpul amestecarii sau sa se omogenizeze, nu sa apara la suprafata.

        Comentariu

        • mirabela30
          Incepator
          • 23.apr.2007
          • 10

          #5
          OK, poate ca n-o fi sare , dar ce e atunci?
          Betonul preparat cu acest balastru pare destul de friabil, nu este asa rezistent cum te-ai astepta de la un beton turnat acum 2 saptamani.
          Pe mine ma ingrijoreaza rezistenta lui, desi dirigintele ma asigura ca zeci de ani nu vom avea probleme cu el, dar.....
          Altii zic ca ar fi soda caustica!!! dar de unde pana unde?

          Comentariu

          • pitonul
            Living Legend
            • 28.nov.2006
            • 1014

            #6
            Postat în original de mirabela30
            OK, poate ca n-o fi sare , dar ce e atunci?
            Betonul preparat cu acest balastru pare destul de friabil, nu este asa rezistent cum te-ai astepta de la un beton turnat acum 2 saptamani.
            Pe mine ma ingrijoreaza rezistenta lui, desi dirigintele ma asigura ca zeci de ani nu vom avea probleme cu el, dar.....
            Altii zic ca ar fi soda caustica!!! dar de unde pana unde?
            Balastrul folosit prezenta incluziuni de huma , sau alte pamanturi ? S-a folosit apa curata la amestec ?
            Pitonul Constructor
            :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

            Comentariu

            • mirabela30
              Incepator
              • 23.apr.2007
              • 10

              #7
              Balastrul e foarte curat, nisipul e in proportie de 80$, iar pietrisul e foarte marunt.
              Im mod sigur s-a folosit apa curata.
              ciudat...

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6878

                #8
                Daca ati oprit monstre de beton (trebuia sa o faceti) puteti sa duceti monstra la o statie de betoane care are un laborator de testare.

                E cel mai sigur sa faceti acest lucru deoarece daca este vorba despre sare vor fi probleme pe viitor cu betonul.
                Cu stima.

                Comentariu

                • Bogdan_m
                  Incepator
                  • 22.iun.2007
                  • 7

                  #9
                  Re: balastru cu sare

                  In primul rand salut toti membrii forumului.
                  Legat de suprafetele acelea albicioase care apar pe pereti, acelasi lucru mi s-a intamplat si mie dar mesterul ala care mi-a facut lucrarea mi- a spus ca nu e nici o problema si ca de fapt ala este varul care se baga in compozitia betonului.
                  Facand o mica paranteza, sincer nu mi se pare normal sa apara astfel de zoaie albe,mai ales ca trec mereu pe langa zona aia de la Baneasa unde se toarna picioarele alea de pod si dupa parerea mea sunt turnate nene nu gluma, mai ai decat sa le dai cu vopsea.
                  R3sp3ct!

                  Comentariu

                  • Dumitru popa
                    Membru marcant
                    • 28.aug.2006
                    • 407

                    #10
                    In compozitia betonului nu se baga var si nici a cimentului pentru ca ii scad foarte mult proprietatile, ceea ce se vede la picioarele podului din Baneasa ar putea fi datorita aditivilor bagati in beton.

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6878

                      #11
                      Re: balastru cu sare

                      Postat în original de Bogdan_m
                      In primul rand salut toti membrii forumului.
                      Legat de suprafetele acelea albicioase care apar pe pereti, acelasi lucru mi s-a intamplat si mie dar mesterul ala care mi-a facut lucrarea mi- a spus ca nu e nici o problema si ca de fapt ala este varul care se baga in compozitia betonului. ...
                      Eflorescenta care apare pe o suprafata tencuita poate sa se datoreze unor saruri din apa care se evapora din tencuiala sau zidarie. Urgent trebuie sa luati masuri de combatere a eflorescentei deoarece se degradeaza tencuiala.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • Bogdan_m
                        Incepator
                        • 22.iun.2007
                        • 7

                        #12
                        Re: balastru cu sare

                        Eflorescenta care apare pe o suprafata tencuita poate sa se datoreze unor saruri din apa care se evapora din tencuiala sau zidarie. Urgent trebuie sa luati masuri de combatere a eflorescentei deoarece se degradeaza tencuiala.[/quote]

                        Nu cred ca am expus problema corect, mie mi s- turnat placa la etaj si pe peretii de la parter care nu au nici un fel de tencuiala au aparut zoaiele acelea albe.(mentionez ca betonul a fost adus cu betoniera)
                        Astept parerile dumneavoastra.
                        Multumesc
                        R3sp3ct!

                        Comentariu

                        Procesare...