Greseli constructie casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6886

    #16
    Lucian ce sunt acele "pete" de langa ferestre ? Caramizi de sticla ?
    Cu stima.

    Comentariu

    • LucianDr.
      Living Legend
      • 06.feb.2006
      • 1147

      #17
      Da ati ghicit bine. Sunt caramizi de sticla. Poate vi se par inchise cele rosii. Dar sunt super. O sa fac o poza din interior cand e soare afara sa vedeti ce frumos se vede(una e rosie, una e alba,...). Sau de afara cand e lumina aprinsa (noaptea).
      I'm working for a better live!

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6886

        #18
        Nu e rau, mai ales ca ai lumina naturala pe casa scari daca banuiesc bine.
        Cu stima.

        Comentariu

        • pitonul
          Living Legend
          • 28.nov.2006
          • 1015

          #19
          munca "bug-uri" si fun

          Postat în original de LucianDr.
          .............
          Caci eu stiu ce am facut. .........
          Am vazut. Felicitari pentru munca si spor in afaceri si la job ! Zidul pe lemn e un "bug" ( in limbajul dvs. ) dar sigur il scoateti la versiunea 2.0 de casa... La marimea suprafetei casei 1.0 din poze , eram curios ce structura de rezistenta aveti la interior...
          Inca odata , felicitari ! Si era sa uit , concediu placut !
          Pitonul Constructor
          :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6452

            #20
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • alexandru robert
              Incepator
              • 06.iun.2007
              • 2

              #21
              ma poate ajuta cineva intr_o problema de consolidare?

              Comentariu

              • alexandru robert
                Incepator
                • 06.iun.2007
                • 2

                #22
                as vrea sa stiu tehnica de consolidare a unei case cu fundatie di piatra dar care are trepidatii mari chiar dupa si ce am ultra finisat casa pe interior!izolatie,sape,tencuiala traditionala,etc.

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12202

                  #23
                  Postat în original de alexandru robert
                  as vrea sa stiu tehnica de consolidare a unei case cu fundatie di piatra dar care are trepidatii mari chiar dupa si ce am ultra finisat casa pe interior!izolatie,sape,tencuiala traditionala,etc.
                  Banuiesc ca aveti o casa la o strada intens circulata de masini cu tonaj mare . In acest caz trebuie sa stiti ca nu casa trepideaza ci terenul de fundare al casei . In cest caz singura solutie posilbila pt atenuarea trepidatiilor este urmatoarea : sapati un sant la marginea proprietatii pe latura cu strada si cele doua laturi adiacente. Santul trebuie sa fie de aprox 1 m latime si de o adincime care sa o depaseasca pe cea a fundatiei casei cu 1 m . Acest sant se umple cu nisip in intregime . Solutia aceasta e poate singura ,din cite stiu ! Solutia neortodoxa e sa aveti pe cineva la primarie sau politie sa opreasca traficul greu pe strada !
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • LucianDr.
                    Living Legend
                    • 06.feb.2006
                    • 1147

                    #24
                    Postat în original de raduca
                    De curiozitate d-le LucianDr., arhitectul v-a dat doar planul de arhitectura? nu si cel de rezistenta si pe cel de executie? pentru ca acolo ar fi trebuit sa apara toate elementele (materiale, dimensiuni etc.)... Sau sa inteleg ca toate caracteristicile pe care ni le-ati enumerat (fier-beton cu Ø atit si atit, grosimi grinzi, planseu etc.) sint cele din proiectul facut de inginerul constructor? Pun intrebarea pentru ca ati spus "Caci eu stiu ce am facut.", ca si cum le-ati calculat singur si nu cred ca un inginer constructor ar pune bca pe lemn (apropo de ce spunea dl. Mircea Maximg referitor la cutremure, cum ati fixat bca-ul de partea de lemn? ma refer la centura, dar si la popi si la capriori).
                    Cu respect.
                    Asa este intradevar de la arhitect mi-am obtinut doar planul de arhitecura. Pentru cel de rezistenta nu am mai apelat(el nu este obligatoriu) si mi-am angajat firma f. serioasa care a ridicat circa 5-6 hoteluri si multe case. Un inginer de-al lor a facut calculul si el mi-a facut si planul cu necesarul de materiale(ma refer la fier). El l-am vazut doar, ei au lucrat de pe el. La fiecare rand de BCA am pus PC de 10 cate 2 bare in stalpii de lemn. Sincer nu imi fac probleme de cutremure. Sus la inclinatia acolerisului la fel am facut facand legatura la un caprior.
                    I'm working for a better live!

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6886

                      #25
                      Postat în original de LucianDr.
                      Asa este intradevar de la arhitect mi-am obtinut doar planul de arhitecura. Pentru cel de rezistenta nu am mai apelat(el nu este obligatoriu) si mi-am angajat firma f. serioasa care a ridicat circa 5-6 hoteluri si multe case. Un inginer de-al lor a facut calculul si el mi-a facut si planul cu necesarul de materiale(ma refer la fier). El l-am vazut doar, ei au lucrat de pe el. La fiecare rand de BCA am pus PC de 10 cate 2 bare in stalpii de lemn. Sincer nu imi fac probleme de cutremure. Sus la inclinatia acolerisului la fel am facut facand legatura la un caprior.
                      Lucian iara dai cu batul in balta, cum sa nu ai nevoie de plan de resistenta. Este planul de baza in construirea unei case.

                      Apropo: nu te lauda cu inginerul tau, daca era meserias nu punea zidarie pe lemn si nici nu accepta sa-ti faca casa fara planul de rezistenta.
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • LucianDr.
                        Living Legend
                        • 06.feb.2006
                        • 1147

                        #26
                        Postat în original de MaistrulMax
                        Postat în original de LucianDr.
                        Asa este intradevar de la arhitect mi-am obtinut doar planul de arhitecura. Pentru cel de rezistenta nu am mai apelat(el nu este obligatoriu) si mi-am angajat firma f. serioasa care a ridicat circa 5-6 hoteluri si multe case. Un inginer de-al lor a facut calculul si el mi-a facut si planul cu necesarul de materiale(ma refer la fier). El l-am vazut doar, ei au lucrat de pe el. La fiecare rand de BCA am pus PC de 10 cate 2 bare in stalpii de lemn. Sincer nu imi fac probleme de cutremure. Sus la inclinatia acolerisului la fel am facut facand legatura la un caprior.
                        Lucian iara dai cu batul in balta, cum sa nu ai nevoie de plan de resistenta. Este planul de baza in construirea unei case.

                        Apropo: nu te lauda cu inginerul tau, daca era meserias nu punea zidarie pe lemn si nici nu accepta sa-ti faca casa fara planul de rezistenta.
                        Cu firma respectiva am realizat doar placa peste parter. Iar acolo sus la mansarda nu se lasa acoperisul pe BCA ci pe capriori. Nu am zis ca nu este nevoie de plan de rezistenta, am zis ca nu este obligatoriu atat timp cat primaria iti elibereaza autorizatia de construire.
                        I'm working for a better live!

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6886

                          #27
                          Las-o balta Lucian, este obligatoriu sa ai planul de rezistenta cand inaintezi actele pentu obtinerea autorizatiei de constructie.

                          Uite aici :

                          Acte necesare pentru obtinerea autorizatiei de constructie:

                          - Cerere tip + anexa completata intregal si semnata;
                          - Certificat de urbanism - copie;
                          - Act de proprietate - ?n cazul constructiei de balcoane se solicita si titlul de proprietate pentru terenul ?n indiviziune;
                          - Avize - ?ndosariate ?n ordinea din certificatul de Urbanism;
                          - Proiect;
                          - Foaie de capat;
                          - Lista semnarii;
                          - Memoriu Arhitectura + referat verificator pentru constructii mai mari de P + 1;
                          - Memoriu Rezistenta + referat verificare si faze determinante;
                          - Memoriu Instalatii - electrice, termice, apa - canal;,
                          - Evaluare cost constructie;
                          - Planse desenate;
                          - Arhitectura
                          - PL. Situatie 1:200 (POT, CUT, COTE);
                          - PL. nivele curente 1:50;
                          - Sectiune 1:50;
                          - PL. Acoperis 1:50;
                          - Toate fatadele 1:50;(cu stampila verificator daca este cazul)
                          - Rezistenta: PL. Fundatii 1:50;
                          Toate detaliile de fundatii (vizate de verificator si expert cand este cazul)
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • LucianDr.
                            Living Legend
                            • 06.feb.2006
                            • 1147

                            #28
                            Scuza-ma Maestrule dar tu ai construit casa acuma recent? Eu iti arat 30 de proiecte autorizate care nu au plan de rezistenta.(vecini de-ai mei). Una e teoria si alta e practica. Exista in proiect un memoriu cu rezistenta dar plan mai greu. Intereseaza-te la un arhitect daca merge si fara. Multi mai iau inca 5-10 euro/mp doar pt rezistenta. Eu dau bani la cine muncesc cu sodori si nu arunc banii pe fereastra. Calculul ce mi l-a facut cel de la firma respectiva e super bun. Si sa-ti mai spun ceva. Sa zicem ca iti faci casa in regie propie. Cati fierari-betonisti stiu sa citeasca de pe un plan de rezistenta? Si n-ai nici garantie. Ei vezi eu nu am plan si am si garantie deoarece pt structura de rezistenta am contactat o firma. Si apropo eu am avut doar un verificator al proiectului(nu stiu dc a verificat si rezistenta). Nici nu ma intereseaza deloc. Arhitectul cu care am facut lucrarea este prieten de familie si este un arhitect destul de cunoscut aparant si de cateva ori pe sticla. El mi-a zis ca nu e obligatoriu plan de rezistenta. "aca vrei sa dai 5 euro pe mp adica 5*400=2000 de euro sau iti recomand eu o firma care se ocupa de tot cand ajungi la momentul respectiv."
                            Asa ca fara sa intru in polemici cu dumneavoastra va rog sa o lasati dumneavoastra mai moale si circulati un pic pe santiere si vedeti daca casele care se construiesc au sau nu proiect de rezistenta. Ceea e cere primaria nu e proiectul de rezistenta si nici nu au oameni capabili de asa ceva.
                            Bafta!
                            I'm working for a better live!

                            Comentariu

                            • LucianDr.
                              Living Legend
                              • 06.feb.2006
                              • 1147

                              #29
                              Postat în original de MaistrulMax
                              Las-o balta Lucian, este obligatoriu sa ai planul de rezistenta cand inaintezi actele pentu obtinerea autorizatiei de constructie.

                              Uite aici :

                              Acte necesare pentru obtinerea autorizatiei de constructie:

                              - Cerere tip + anexa completata intregal si semnata;
                              - Certificat de urbanism - copie;
                              - Act de proprietate - ?n cazul constructiei de balcoane se solicita si titlul de proprietate pentru terenul ?n indiviziune;
                              - Avize - ?ndosariate ?n ordinea din certificatul de Urbanism;
                              - Proiect;
                              - Foaie de capat;
                              - Lista semnarii;
                              - Memoriu Arhitectura + referat verificator pentru constructii mai mari de P + 1;
                              - Memoriu Rezistenta + referat verificare si faze determinante;
                              - Memoriu Instalatii - electrice, termice, apa - canal;,
                              - Evaluare cost constructie;
                              - Planse desenate;
                              - Arhitectura
                              - PL. Situatie 1:200 (POT, CUT, COTE);
                              - PL. nivele curente 1:50;
                              - Sectiune 1:50;
                              - PL. Acoperis 1:50;
                              - Toate fatadele 1:50;(cu stampila verificator daca este cazul)
                              - Rezistenta: PL. Fundatii 1:50;
                              Toate detaliile de fundatii (vizate de verificator si expert cand este cazul)
                              Toate aceste lucruri apar in proiectul meu. Una e sa fie memorile si alta e un proiect de rezistenta. Daca doriti va arat cum arata un proiect de rezistenta si mergeti cu el la primarie si intrebati acolo dc e obligatoriu unul. Apropo verificatorul a facut doar 250 de lei acum 1,5 ani si arhitectul s-a ocupat de tot.
                              I'm working for a better live!

                              Comentariu

                              • LucianDr.
                                Living Legend
                                • 06.feb.2006
                                • 1147

                                #30
                                Cand aveti timp trageti o fuga pana in Dumbravita, Ghiroda sau Giroc (zone unde se construieste puternic si intrebati un pic). Exista intradevar si multe exceptii la case de la 300.000 de euro in sus gasiti precis tot caci oamenii inghit cam tot ceea ce le spune arhitectul si nu am timp de alte chestii ca sa iasa mai ieftin.
                                I'm working for a better live!

                                Comentariu

                                Procesare...