Greseli constructie casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • RaduCA
    Living Legend
    • 09.oct.2005
    • 6453

    #31
    Postat în original de LucianDr.
    Arhitectul cu care am facut lucrarea [...] este un arhitect destul de cunoscut aparand si de cateva ori pe sticla.
    Va rog, daca sinteti de acord si aveti posibilitatea, sa postati si niste imagini cu aspectul exterior al casei Dvs., luate din proiectul facut de arhitect. Pentru ca pina acum, din ceea ce am vazut, am tras concluzia ca ati mers pe varianta "sa ma coste totul cit mai putin posibil" si ca proiectul este facut de un arhitect care a mers pe varianta "la citi bani iau, atita fac", si nu de unul care "este cunoscut si a aparut pe sticla".
    Cu stima.
    De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
    În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

    Comentariu

    • LucianDr.
      Living Legend
      • 06.feb.2006
      • 1142

      #32
      Fiecare cu parerea lui. Ma abtin pt mai mult. Oricum daca va intereseaza pana in momentul de fata am bagat 150k euro chash fara banci numai in casa fara teren. Asa ca nu merg pe ieftin.
      I'm working for a better live!

      Comentariu

      • pitonul
        Living Legend
        • 28.nov.2006
        • 1014

        #33
        celtuieli si rezistenta

        Postat în original de LucianDr.
        Fiecare cu parerea lui. Ma abtin pt mai mult. Oricum daca va intereseaza pana in momentul de fata am bagat 150k euro chash fara banci numai in casa fara teren. Asa ca nu merg pe ieftin.
        Daca ziceti ca ati prins bine lemnul ala de placa si de ziduri , am incredere ca ati cheltuit cu chibzuiala ( imi place cum ati scris 150000 E ). Totusi de curiozitate as fi vrut sa vad structura de rezistenta la interior sau macar descrierea ei. In rest , spor la treaba si putere de munca !
        Pitonul Constructor
        :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

        Comentariu

        • LucianDr.
          Living Legend
          • 06.feb.2006
          • 1142

          #34
          Asa se scrie peste tot pe afara (k= 10 la a 3-a). A sa pun poze cu interiorul. E aproape gata. Sa vedeti rezistenta. Au intrat f. multi bani in interioare dar si la manopere. E aproape 50-50 materiale-manopera.
          I'm working for a better live!

          Comentariu

          • Mina
            Living Legend
            • 24.iun.2006
            • 1106

            #35
            Suma asta este pt. ceea ce vedem noi in poze, sau totul finisat?

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6453

              #36
              Postat în original de LucianDr.
              Fiecare cu parerea lui. Ma abtin pt mai mult. Oricum daca va intereseaza pana in momentul de fata am bagat 150k euro chash fara banci numai in casa fara teren. Asa ca nu merg pe ieftin.
              Daca ati fost atent, eu n-am folosit cuvintul "ieftin" ci expresia "cit mai putin posibil", care e cu totul altceva. Dar aveti si dreptate, ma intereseaza cit v-a costat pina acum, dar aceasta informatie, fara a sti stadiul la care ati ajuns cu acesti bani, e inutila. Cit credeti ca veti baga pina la stadiul final al casei? Cu aceste informatii vreau sa aflu cam cit ajunge un mp de constructie in regie proprie, pe bune, dintr-un exemplu practic actual, nu din amintirile cuiva.
              Si daca tot vorbim de bani, credeti ca daca cei 150.000 de euro nu erau cash, ci imprumutati de la banci, casa s-ar fi aflat la un nivel mai putin avansat de constructie sau mai putin rezistenta?
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • pitonul
                Living Legend
                • 28.nov.2006
                • 1014

                #37
                pretz

                Postat în original de Mina
                Suma asta este pt. ceea ce vedem noi in poze, sau totul finisat?
                La cat pare casa de mare in poze , se pare ca e si cu interioare finisate , ( fara mobila insa ) , dar mai bine asteptam pozele...oricum suma de 10 cifre "vechi" e de discutat , dar la ce pretzuri mai au materialele azi , s-ar putea sa nu fie prea mult...5100000000 lei (imi place cum arata pe vechi).
                Dar cat costa mobila , cat costa mobila la asa casa , mmmm , mmmm ?
                Da halatu' halatu' de la zugravi , halatu' cat costa mmmm ?

                PS.
                Vezi ca la pretul mobilei sunt serios !
                Pitonul Constructor
                :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                Comentariu

                • LucianDr.
                  Living Legend
                  • 06.feb.2006
                  • 1142

                  #38
                  Postat în original de raduca
                  Postat în original de LucianDr.
                  Fiecare cu parerea lui. Ma abtin pt mai mult. Oricum daca va intereseaza pana in momentul de fata am bagat 150k euro chash fara banci numai in casa fara teren. Asa ca nu merg pe ieftin.
                  Daca ati fost atent, eu n-am folosit cuvintul "ieftin" ci expresia "cit mai putin posibil", care e cu totul altceva. Dar aveti si dreptate, ma intereseaza cit v-a costat pina acum, dar aceasta informatie, fara a sti stadiul la care ati ajuns cu acesti bani, e inutila. Cit credeti ca veti baga pina la stadiul final al casei? Cu aceste informatii vreau sa aflu cam cit ajunge un mp de constructie in regie proprie, pe bune, dintr-un exemplu practic actual, nu din amintirile cuiva.
                  Si daca tot vorbim de bani, credeti ca daca cei 150.000 de euro nu erau cash, ci imprumutati de la banci, casa s-ar fi aflat la un nivel mai putin avansat de constructie sau mai putin rezistenta?
                  Casa finisata toata o sa ajunga sper in 160k. Am finisat pe interior aproape tot. Am pus 2 centrale in cascada, 2 jacuzzi, parchet bambus, semineu etc. Am cumparat pavele, poarta acces, caramida,ciment pt ca vreau sa-mi construiesc gard din caramida, polistiren. In general cam tot. Am intabulat casa. Am terminat si cu toate utilitatiile. Mai trebuie sa pun polistirenul pe casa, sa vad de curte. Mai e un pic si sper ca pana in toamna sa ma mut. Calculul e simplu. Undeva in 400 de euro mp. Puteam sa o fac repede si gata. Dar e casa unde ma v-oi muta eu asa ca am preferat sa o tencuiesc, gletuiesc doar anul acesta. Sunt si foarte mult plecat din tara (poate 80-90 de zile pe an cu serviciul) si cand sunt acasa doresc sa vad ceea ce se face. Mesterii din zilele noastre fac totul cum li se pare mai usor nu cum doreste clientul asa ca trebuie sa fiu cu batul pe ei. Si acum partea cu banii dc chiar va intereseaza. Pai daca un cetatean isi ia din banca 100.000 de euro unde ii vine rata pe luna .....(pe 20 de ani i-ar veni cam 700 pe luna). Si acuma vine partea interesanta. Daca iti iei bani din banca iti faci tu calculele la care adaugi intotdeauna inca un 50 % sau te duci la o firma si ii intrebi ca cat iti poate face casa respectiva. Iti zice 150.000 . Aoleu nu ma incadrez. Ca sa facem is prea multe figuri. Sa mai scapam de ele. Sauna nu ne trebuie ca si asa nu o folosim toata ziua. In loc de placa peste parter putem sa punem grinzi de lemn, gresie merge si romaneasca ca e frumoasa si ea, semineul il folosim 10 zile in an asa ca mai scutim inca 3-4000, parchetul e bun si ala laminat, incalzire in pardoseala nu e obligatoriu, etc. Si sa stiti ca bugetul poate afecta pana si structura de rezistenta a casei.
                  Toate cele bune
                  I'm working for a better live!

                  Comentariu

                  • LucianDr.
                    Living Legend
                    • 06.feb.2006
                    • 1142

                    #39
                    Minim 15.000 intra in curte. Asa ca se mai scade daca doriti sa aflati pretul per mp.
                    I'm working for a better live!

                    Comentariu

                    • LucianDr.
                      Living Legend
                      • 06.feb.2006
                      • 1142

                      #40
                      Da pitonule pretul este cu mobila cu tot. Combina frigorifica m-a facut 900 de euro (ariston MBA 45D2 NFE inox), mobila bucatarie cu bar 1800 euro, corpuri de iluminat 1300 euro, dormitor matrimonial 1400 euro, coltar si canapea piele pt living 2300 euro, dormitor copil 900 euro, 3 dormitoare oaspeti 2400 euro toate 3, semineu placat 2700 euro, 1 jacuzzi de 1300 de euro si altul de 1100 euro aragazuri si multe altele de inca multi euro. Casa are 3 bai. Intr-una dintre ele am pus gresie portelanata (pretul cam de 10 ori mai mare decat la cea normala).
                      I'm working for a better live!

                      Comentariu

                      • LucianDr.
                        Living Legend
                        • 06.feb.2006
                        • 1142

                        #41
                        Pozele o sa le vedeti prin toamna cand v-oi duce totul acolo. Mai am de pus si gresia si mai e de lucru si la pereti, si ceva izolare parter cu polistiren extrudat.
                        I'm working for a better live!

                        Comentariu

                        • LucianDr.
                          Living Legend
                          • 06.feb.2006
                          • 1142

                          #42
                          Re: celtuieli si rezistenta

                          Postat în original de pitonul
                          Daca ziceti ca ati prins bine lemnul ala de placa si de ziduri , am incredere ca ati cheltuit cu chibzuiala ( imi place cum ati scris 150000 E ). Totusi de curiozitate as fi vrut sa vad structura de rezistenta la interior sau macar descrierea ei. In rest , spor la treaba si putere de munca !
                          Sa nu uitam titlul acestui topic. La urmotoarea casa o sa fac cu centuri de beton in loc de capriori pentru capete acolo unde va veni caramida. Ceea ce ma surprinde e ca eu fiind la prima constructie nu am avut de unde sa stiu multe chestii dar constructorii sunt tare dezinteresati. Sper sa ma apuc din primavara viitoare.
                          I'm working for a better live!

                          Comentariu

                          • pitonul
                            Living Legend
                            • 28.nov.2006
                            • 1014

                            #43
                            lucru

                            Postat în original de LucianDr.
                            ...............
                            Sa nu uitam titlul acestui topic. La urmotoarea casa o sa fac cu centuri de beton in loc de capriori pentru capete acolo unde va veni caramida. Ceea ce ma surprinde e ca eu fiind la prima constructie nu am avut de unde sa stiu multe chestii dar constructorii sunt tare dezinteresati. Sper sa ma apuc din primavara viitoare.
                            [
                            >If the work is in use
                            >Then get on well progress !
                            >Else go to the holiday ; Return And reload building work
                            ......
                            >Check up periodically the framework
                            >Be tough with the work supervisor
                            >Don't forget to show us the progress
                            >Else I will be disappointed And will not be able to write any sketch
                            ]
                            Pitonul Constructor
                            :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                            Comentariu

                            • lGp
                              Incepator
                              • 14.apr.2005
                              • 80

                              #44
                              "Asa este intradevar de la arhitect mi-am obtinut doar planul de arhitecura. Pentru cel de rezistenta nu am mai apelat(el nu este obligatoriu) si mi-am angajat firma f. serioasa care a ridicat circa 5-6 hoteluri si multe case. Un inginer de-al lor a facut calculul si el mi-a facut si planul cu necesarul de materiale(ma refer la fier). El l-am vazut doar, ei au lucrat de pe el" - la obtinerea autorizatiei nu este necesar TOT proiectul de rezistenta - este absolut obligatoriu planul de fundatii si detalii de fundatii. atat. in acasta faza, teoretic, dpdv al rezitentei, casa poate fi si din cacao

                              "Nu am zis ca nu este nevoie de plan de rezistenta, am zis ca nu este obligatoriu atat timp cat primaria iti elibereaza autorizatia de construire." - primaria nu elibereaza autorizatia fara urmatoarele elemente de baza ale documentatiei: arhitectura - faza PAC, rezistenta - faza PAC (plan fundatii, detalii fundatii), instalatii - faza PAC,ridicate topo, studiu geo, acte de proprietate

                              "Acte necesare pentru obtinerea autorizatiei de constructie:

                              - Cerere tip + anexa completata intregal si semnata;
                              - Certificat de urbanism - copie;
                              - Act de proprietate - ?n cazul constructiei de balcoane se solicita si titlul de proprietate pentru terenul ?n indiviziune;
                              - Avize - ?ndosariate ?n ordinea din certificatul de Urbanism;
                              - Proiect;
                              - Foaie de capat;
                              - Lista semnarii;
                              - Memoriu Arhitectura + referat verificator pentru constructii mai mari de P + 1;
                              - Memoriu Rezistenta + referat verificare si faze determinante;
                              - Memoriu Instalatii - electrice, termice, apa - canal;,
                              - Evaluare cost constructie;
                              - Planse desenate;
                              - Arhitectura
                              - PL. Situatie 1:200 (POT, CUT, COTE);
                              - PL. nivele curente 1:50;
                              - Sectiune 1:50;
                              - PL. Acoperis 1:50;
                              - Toate fatadele 1:50;(cu stampila verificator daca este cazul)
                              - Rezistenta: PL. Fundatii 1:50;
                              Toate detaliile de fundatii (vizate de verificator si expert cand este cazul)" - verificarea pe planurile de rezistenta - fundatii, nu este optionala, este obligatorie



                              " Eu iti arat 30 de proiecte autorizate care nu au plan de rezistenta.(vecini de-ai mei) - acest lucru nu exista-daca imi poti arata un dosar de Autorizare, cu autorizatia emisa, si cu stampila "stampilat spre neschimbare", si fara planurile de fundatii (rezistenta) - eu mananc acel dosar si inca 2 de doua ori mai groase. este caz penal sa se emita autorizatii de construire in baza unor dosare incomplete - PUR SI SIMPLU NU SE POATE FACE ACEST LUCRU



                              . Una e teoria si alta e practica. Exista in proiect un memoriu cu rezistenta dar plan mai greu. Intereseaza-te la un arhitect daca merge si fara. Multi mai iau inca 5-10 euro/mp doar pt rezistenta. - multi justifica acesti bani


                              Eu dau bani la cine muncesc cu sodori si nu arunc banii pe fereastra. Calculul ce mi l-a facut cel de la firma respectiva e super bun. - pacat ca nu e valabil. el trebuia facut de persoana care a proiectat casa. o casa nu se construieste pe baza unui proiect in faza PAC. daca acest lucru nu l-ati inteles, nu ma mir de ce acuzati inginerul de rezistenta ca nu v-a facut de la inceput planurile, si nu ma mir ca ati platit pe altcineva sa va faca acest calcul. vi l-a facut, dar din pacate nu si l-a insusit, nu a fost dus la verificator, etc.


                              Si sa-ti mai spun ceva. Sa zicem ca iti faci casa in regie propie. Cati fierari-betonisti stiu sa citeasca de pe un plan de rezistenta? - pe un santier, exista muncitori, fierar-betonisti, dulgheri, etc. dar mai exista SEFI DE ECHIPA, DIRIGINTE DE SANTIER, pe scurt, persoana care sunt obligate sa stie sa citeasca aceste planuri, si care trebuie sa ii explice celui care nu stie citi, ce sa faca, si sa il supravegheze


                              Si n-ai nici garantie. Ei vezi eu nu am plan si am si garantie deoarece pt structura de rezistenta am contactat o firma. - pe scurt, nu aveti documentatia de rezistenta completa. casa a fost construita intr-un mod neunitar, fara a fi gandita structura d ela bun inceput. fundatiile au fost concepute intr-un fel, fara a se tine seama de incarcarile si implicatiil e ulterioare


                              Si apropo eu am avut doar un verificator al proiectului(nu stiu dc a verificat si rezistenta). - ati avut verificator atestat MLPAT pentru partea de arhitectura, saupentru cea de rezistenta? verificarea pentru arhitectura nu este obligatorie, este optionala, in schimb pentru rezistenta, este obligatorie. iar daca cineva si-a pus stampila de verificare , si-a asumat niste responsabilitati


                              Nici nu ma intereseaza deloc. Arhitectul cu care am facut lucrarea este prieten de familie si este un arhitect destul de cunoscut aparant si de cateva ori pe sticla. - nu este un criteriu aparitia "pe sticla"


                              El mi-a zis ca nu e obligatoriu plan de rezistenta. "aca vrei sa dai 5 euro pe mp adica 5*400=2000 de euro sau iti recomand eu o firma care se ocupa de tot cand ajungi la momentul respectiv." - poti sa dai numele si adresa? nu de alta, dar sa stie lumea ca este TOTAL NEPROFESIONIST. daca vrea, ii dau si in scris asta, iar daca imi da o hartie semnata si stampilata de el, cu aceasta afirmatie, promit sa ma duc la OAR personal, si sa il scap de chinuri. asa ceva, pur si simplu , este bataie de joc atat l adresa profesiei sale, cat si la adresa eventualilor clienti.



                              Asa ca fara sa intru in polemici cu dumneavoastra va rog sa o lasati dumneavoastra mai moale si circulati un pic pe santiere si vedeti daca casele care se construiesc au sau nu proiect de rezistenta. Ceea e cere primaria nu e proiectul de rezistenta si nici nu au oameni capabili de asa ceva." - ca sa inchei, ma duc pe santiere, stiu ce vorbesc, si pe deasupra, sunt in totala cunostinta de cauza. sunt arhitect. stiu ca nu va impresioneaza deloc, dar sincer, fiecare suntem buni intr-un domeniu. asa cum dvs. aveti o pregatire specializata intr-o anumita directie, credeti-ma ca si noi restul suntem specializati in ceva. in cazul meu, constructiile. si tot in cazul meu, am urmarit pe 3 pagini discutiile si argumentele lansate de dvs. in legatura cu constructia casei dvs. sincer, nu as fi postat nici o poza, sau daca as fis postat-o, doar la rubrica "ASA NU", si nici nu as fi dat raspunsurile care le-ati dat. arhitectul care v-a facut proiectul este total neprofesionist, argumentele dvs nu sunt solide deloc, conceptia care a stat la baza construirii acestei case, mi se pare a fi: "am bani, ce pana mea ..."


                              "Fiecare cu parerea lui. Ma abtin pt mai mult. Oricum daca va intereseaza pana in momentul de fata am bagat 150k euro chash fara banci numai in casa fara teren. Asa ca nu merg pe ieftin." - no comment

                              "Sa nu uitam titlul acestui topic. La urmotoarea casa o sa fac cu centuri de beton in loc de capriori pentru capete acolo unde va veni caramida. Ceea ce ma surprinde e ca eu fiind la prima constructie nu am avut de unde sa stiu multe chestii dar constructorii sunt tare dezinteresati. Sper sa ma apuc din primavara viitoare." - sincer, va urez bafta. pe de alta parte, v-as sugera sa cautati un arhitect, si un inginer de rezistenta. si sa nu-i mai acuzati daca va cer bani. ei muncesc pentru banii aia, si in cazul in care nu stiati, noua lege a constructiilor prevede sanctiuni cu inchisoarea pentru URMASII proiectantului, in cazul in care constructia se prabuseste si omoara pe cineva, iar proiectantul nu mai e in viata. asa ca , d-le LucianDr. , lasat-i sa isi faca meseria, platiti-i pentru ce fac, si luati-va notite. daca aveti norocul, poate chiar veti invata ceva dintr-o asemenea experienta de constructia a unei case.


                              daca vi s-au parut acide comentariile , sa stiti ca aveti dreptate.
                              chiar sunt.
                              este doar parerea unei persoane care a observat un comportament.
                              asa cum eu nu-mi dau cu parerea de ce intr-un cod binar nu exista 2, v-as ruga sa nu acuzati pe nimeni de neprofesionalism daca nu aveti intr-adevar habar despre ce e vorba


                              rezumat:
                              1.AVETI NEVOIE DE PLAN DE FUNDATII IN DOSARUL DE AUTORIZARE
                              2.O CASA ARE 3 ETAPE DE PROIECTARE: STUDIU, PROIECTARE, EXECUTIE
                              3. O CASA (CONSTRUCTIE) NU SE EXECUTA NICIODATA DUPA FAZA PAC. TOTDEAUNA EXISTA PT - proiect tehnic
                              ...nu incercati sa mutati muntii din loc, invatati sa-i ocoliti ...

                              Comentariu

                              • VYS
                                Living Legend
                                • 19.aug.2005
                                • 13008

                                #45
                                Toata stima doctore!

                                rezumat:
                                Stau in loc si ma gandesc
                                Uni oameni chiar traiesc!
                                Si daca nu au ce face,
                                Vin aici sa ...toreasca

                                Au facut si ei ceva
                                Si au ridicat asa
                                O constructie personala
                                Insa fara sa ceara

                                Ajutor se cuvenea,
                                Pentru ca nu toti mesterii se pricepea
                                La facut proiecte mari sau mici
                                Ca doar nu faci o casa pentru arici!

                                Dar ma duc pe internet
                                Sa confirm un bonulet
                                Va fi soare, vor fi valuri
                                Si ma intorc cu multe daruri

                                Voi veni mai cultivat
                                Exprimarea s-o arat
                                La o noua Primarie
                                Unde depun alta hartogarie.
                                VYS Blog DIY

                                Comentariu

                                Procesare...