EXTINDERE CU PROBLEME?!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • MariusJ
    Incepator
    • 01.iul.2007
    • 7

    EXTINDERE CU PROBLEME?!

    SALUTARE!
    Imi pare bine ca am descoperit acest forum, si sper sa gasesc o rezolvare la problema pe care o am.
    M-am hotarat sa fac o extindere la o constructie(un magazin), am rezolvat problema proiectului, autorizatiei, etc...O mare uimire am avut in momentul cand am inceput saparea fundatiei noi pe langa cea veche...Aceasta avea 18 cm deasupra solului si am MAI DESCOPERIT IN PAMANT 8CM?!? Ma gandesc la faptul ca amplasarea constructiei este la 6 m de un DN foarte circulat si are o vechime de aproximativ 12 ani...si nu a aparut nici o schimbare....Problema mare este ca nu exista nici un fel de armatura in constructia veche si nu stiu cum sa ma leg cu cea noua (voi darma si 1 perete si jumatate...).incerc sa postez si ceva poze...
    Fișiere Atașate
  • christon
    Membru
    • 18.iun.2007
    • 191

    #2
    Din cate stiu eu la orice extindere e nevoie de o expertiza tehnica a constructiei existente. Nu inteleg de ce doar la momentul executarii ai aflat ce fundatie "de jucarie" are constructia respectiva.

    Comentariu

    • MariusJ
      Incepator
      • 01.iul.2007
      • 7

      #3
      nu stiu cine trebuia sa faca expertiza, cert este ca eu am proiectul cu extinderea si urmeaza sa o fac cu " forte proprii" ; si abia cand am sapat fundatia noua am descoperit problema.Ai putea sa ma ajuti cu raspunsul la intrebare?...

      Comentariu

      • LucianDr.
        Living Legend
        • 06.feb.2006
        • 1147

        #4
        Fundatie de 8 cm. E o problema mare. In casa pe pareti nu au aparut fisuri? Ce e deasupra pamantului se numeste elevatie si nu conteaza atat de mult. Ar trebui o fundatie de minim 80 de cm. Fa si studiu Geo si consulta un constructor in ceea ce reprezinta solutia cea mai buna pentru intarirea fundatiei. Asa e cateodata mai trebuie sa ingropam si banii. Nu o lasa asa.
        I'm working for a better live!

        Comentariu

        • taz21
          Membru
          • 20.feb.2006
          • 297

          #5
          Nu i-au aparut fisuri la peretii din casa, pt. ca fundatia de 8cm o are la magazin. La casa sper ca o are mai mare.
          Citeste mai bine.

          Comentariu

          • sergos
            Incepator
            • 27.oct.2007
            • 2

            #6
            Postat în original de MariusJ
            nu stiu cine trebuia sa faca expertiza, cert este ca eu am proiectul cu extinderea si urmeaza sa o fac cu " forte proprii" ; si abia cand am sapat fundatia noua am descoperit problema.Ai putea sa ma ajuti cu raspunsul la intrebare?...

            Comentariu

            Procesare...