Case prost construite???

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • LucianDr.
    Living Legend
    • 06.feb.2006
    • 1147

    Case prost construite???

    Buna in urma cu ceva timp MaestrulMAX s-a "legat" de mine cum ca nu am pus o centura de beton la inclinatia de la acoperis( ca nu am facut prindere corecta la intre BCA si capriorii de la casa pentru mansarda), in rest tin sa va informez ca am centuri si grinzi suficiente. Am fost in concediu si la rugamintea voastra am facut si ceva poze de prin Franta. M-am speriat de ce am vazut. Pai ei nu numai ca nu au centuri acolo sus la sarpanta acoperisului ci nu au nici stalpi chiar dc casa e facuta din caramida arsa, BCU sau BCA. Am vazut poate 70-80 de case in rosu si numai la una am vazut stalpi pe colturi si numai pe colturi erau stalpi. Pe la mijlocul casei doar zidarie. Oare Francezii sunt chiar asa de prosti sau noi.....de bagam atatea betoane si fier
    I'm working for a better live!
  • aless
    Membru
    • 20.iun.2005
    • 270

    #2
    Raspunsul e simplu: activitatea seismica. Sau mai bine zis lipsa acesteia.

    Comentariu

    • robi69
      Membru
      • 12.ian.2007
      • 143

      #3
      Buna ziua,
      Nu vreau sa intru in lolemica cu nimeni dar :
      Din cate stiu eu conditiile seismice din Franta nu se compara cu cele de la noi si de aceea la ei nu prea se fac stalpi in pereti.
      Cat de "prosti" sunt poti sa-ti dai mai bine seama cand ai de-a face cu ei,dar spre deosebire de noi la ei nu construieste fiecare cum se pricepe.

      Comentariu

      • LucianDr.
        Living Legend
        • 06.feb.2006
        • 1147

        #4
        Si in spania contitiile climatice sunt cam la fel. Un lucru iti spun eu sincer Francezii nu sunt prosti si nici nemtii sau americanii. Cand o sa ajungem la nivelul lor atunci sa ii vorbim de rau pana atunci sa ne abtimem. Numai noi le stim pe toate si nici una cum trebuie. Asa este dintr-un anumit pct de vedere ai dreptate ca ei parca au ochelari de cal si vad doar in fata. Dar se pare caci pe sistemul asta au ajuns departe. Ce sa iti mai spun ca in Italia au terasat muntii si am facut sere imense, iar noi in romania le-am inchis ca nu sunt profitabile. Si acolo un angajat e platit in bani multi, iar zarzavaturile sunt mai ieftine ca la noi. Cine sunt prostii pana la urma? Sincer refuz sa aud ca cetatenii unor state dezvoltate ii putem numi prosti cand noi suntem cu 100 de ani in urma. Sunt si acolo tot feluri de oameni si familii rau famate, oameni plini de tatuaje, oameni fara casa (multi in chirii) dar care si-au dat interesul si au ajuns in clasa de mijloc au si case si traiesc intr-o tara de vis.
        I'm working for a better live!

        Comentariu

        • robi69
          Membru
          • 12.ian.2007
          • 143

          #5
          Eu ziceam de conditiile SEISMICE mai precis activitatea seismica care lipseste si in Franta si in Spania(cel putin asa stiu eu).
          Noi nu din cauza prostiei suntem unde suntem ci din cauza conducerii politice si a sistemului ticalos in care am trait si traim inca.(suntem si noi vinovati ca nu stimsa ne alegem conducatorii dar asta-i alta discutie).Noi stim de toate si nimic deoarece asa am fost obligati de sistem sa fim.
          Si inca ceva dupa mine nu exista nici o legatura intre a trai bine si inteligenta.

          Comentariu

          • LucianDr.
            Living Legend
            • 06.feb.2006
            • 1147

            #6
            Intradevar dar nivelul de trai cine l-a adus ? Somitatiile? Sistemul nostru este dea dreptul scarbos cu tot felul de taxe. Pai am un amic in Constanta care si-a luat un micutz iacht. La cumparat anul trecut ca sa se mai relaxexe si el cateodata si de anul asta are de platit impozit 50 de milioane pe an. Asa ca s-a lasat de sportul asta.
            I'm working for a better live!

            Comentariu

            • aless
              Membru
              • 20.iun.2005
              • 270

              #7
              Dl. Lucian, vad ca ati plecat de la case prost construite si ati ajuns la iacht-uri si nivel de trai.
              Pe alt topic ati ajuns de la Transfagarasan in Franta.
              Nu credeti ca sunteti un pic off-topic?
              De ce nu deschideti un post la Relaxare in care sa va expuneti parerile?

              Comentariu

              • LucianDr.
                Living Legend
                • 06.feb.2006
                • 1147

                #8
                Postat în original de aless
                Dl. Lucian, vad ca ati plecat de la case prost construite si ati ajuns la iacht-uri si nivel de trai.
                Pe alt topic ati ajuns de la Transfagarasan in Franta.
                Nu credeti ca sunteti un pic off-topic?
                De ce nu deschideti un post la Relaxare in care sa va expuneti parerile?
                Pai de case prost construite e vorba dar cand aud de politicenii nostrii asa as fugi pe o insula nepopulata undeva in Pacific. Daca doriti o sa pun si fotografii cu respectivele case ca sa va dati cu parerea.
                I'm working for a better live!

                Comentariu

                • LucianDr.
                  Living Legend
                  • 06.feb.2006
                  • 1147

                  #9
                  Da inca visez la iachturile din concediu............
                  I'm working for a better live!

                  Comentariu

                  • LucianDr.
                    Living Legend
                    • 06.feb.2006
                    • 1147

                    #10
                    Maine o sa pun poze cu respectivele case. Oricum chiar si fara cutremure case numai din BCA si fara stapli ......... si sa discutam impreuna de acest aspect. Cred ca stim cu totii ca BAC-ul nu este prea portant.
                    I'm working for a better live!

                    Comentariu

                    • aless
                      Membru
                      • 20.iun.2005
                      • 270

                      #11
                      quote]
                      Pai de case prost construite e vorba... [/quote]

                      Noi incercam sa va sugeram contrariul dar se pare ca nu v-ati prins. Sunteti cu gandul la vacanta.

                      Casele acelea de care vorbiti nu au stalpi pentru ca nu au nevoie. Ele sunt construite in conformitate cu conditiile geo-seismice locale.
                      Si cum in Franta si Germania seismele sunt inexistente, de ce credeti ca au nevoie de stalpi la colturile casei? Ca sa dea bine? Sau ca sa piarda o parte din caldura prin acele grinzi?

                      La noi in tara e altceva iar observatiile dlui. Max au fost pe deplin justificate.

                      Comentariu

                      • taz21
                        Membru
                        • 20.feb.2006
                        • 297

                        #12
                        @luciandr - erau case pe pamant sau cu etaj?
                        Si te rog numai scrie 5 posturi unul dupa altul. Poti scrie tot intr-unul singur.
                        Asa o sa facem toti cate 2000 de posturi.
                        Bafta si pune poze.

                        Comentariu

                        • LucianDr.
                          Living Legend
                          • 06.feb.2006
                          • 1147

                          #13
                          Poze case din vestul Frantei. Cele cu catedrala este din orasul Albi. Este ea mai inalta biserica din caramida din europa (80 m). Catedrala si casele vechi din caramida sunt din 1500. Uitati-va un pic si la "buiandrugi" si la casa din BCA cu garajul. De obicei casele pe mediteraniana nu sunt foarte inalte si predomina pe acoperis tigla in forma de elane.
                          I'm working for a better live!

                          Comentariu

                          • LucianDr.
                            Living Legend
                            • 06.feb.2006
                            • 1147

                            #14
                            Alte fotografii. Case din anul 1500. Avem si noi dar francezii au si cu 5 nivele din anul 1500.
                            I'm working for a better live!

                            Comentariu

                            • LucianDr.
                              Living Legend
                              • 06.feb.2006
                              • 1147

                              #15
                              Alte case in rosu. Nu cred ca se poate construi corect nicaieri in lume asa ceva(ma refel la casa din BCA). In loc de buiandrug de beton la garaj unde e deschidere mare au pus BCA si gata. Am intrat si in casa ca erau niste muncitori sa vad daca e armat cumva deoarece cunosc buiandrugii de la Porotherm si credeam ca e ceva in genul. E acum astept comentarii. Sunt case mult mai inalte din BCA fara stalpi si buiandrugi. Si curios caci din zecile de case pe care le-am vazut in rosu, una era facuta ca pe la noi.
                              I'm working for a better live!

                              Comentariu

                              Procesare...