Casele de chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

  • duchris67
    a răspuns
    casele de chirpici

    total gresit...eu mi-am facut o casa din chirpici in intravilan cu proiect, certificat de urbanism si autorizatie de constructie. inceputa in 2006 si finalizata in 2007.Deci se poate construi...are intr-adevar un confort termic deosebit, in Baragan fiind, dimineata la ora 5.00, acum 2 zile ne inveleam cu o patura ca ne apucase tremuratul. Iar dvs, dl. LucianDr, nu va mai puneti intrebari degeaba deoarece speriati lumea aiurea...iar constructia nu e deloc ieftina, ba dimpotriva...daca se face cum trebuie...autorizatia de constructie am obtinut-o in 2005, deci se pare ca intr-adevar nu prea cunoasteti legislatia...
    ps. nu vreau sa supar pe nimeni...

    Lasă un comentariu:


  • LucianDr.
    a răspuns
    Lucrul acesta il cunosc cu cadrele. Este ca si la casele din lemn. Problema este cum se pun si daca au autorizatii deoarece constructia unei case de chirpici este mult mai ieftina decat proiectul si utilitatiile. Ma intreb oare cei care azi isi construiesc case din chirpici au terenul in intravilan construibil, au proiect, autorizatie de construire,etc? Din legislatia pe care o cunosc doar pe fundatie de lemn nu iti trebuie autorizatie, etc deoarece s-ar considera constructie provizorie.

    Lasă un comentariu:


  • taz21
    a răspuns
    Daca faci casa pe cadre, poti umple golurile cu ce vrei. Asa ca nu mai vorbi aiurea, Lucian.

    Lasă un comentariu:


  • LucianDr.
    a răspuns
    Si ce vrei sa zici cu asta? Normal sunt case numai din lut si sunt si igluri si sunt rezistente. Nu stiu ce fel de constructor esti dar dupa normativele pe care le-am citit eu stiu ca nu se incadreaza in norme cele construite din chirpici. Sunt curios cine iti da autorizatie daca vrei sa faci o casa din chirpici. Sunt case din lemn care sunt locuite de sute de ani dar in fata unor dezastre naturale ele sunt primele avariate.

    Lasă un comentariu:


  • cristimar
    a creat un topic Casele de chirpici

    Casele de chirpici

    Stimati domni ,nu stiu daca toti v-ati nascut in vile sau apartamente,insa casele construite din chirpici daca sunt construite dupa anumite reguli ,de altfel elementare pentru orice constructie,au o rezistenta ce poate depasi 100 de ani ,secretul oricarei case este fundatia ,care trebuie sa fie de cel putin 80 cm in pamint si cam tot atit afara ,mai bine urci citeva trepte decit sa scoti apa afara din casa,apoi daca acei chirpici sunt ziditi cu mortar ,iar peretii incarcati peste plasa de sirma sau sirma batuta in cuie ,stilpii de rezistenta sunt elementari pentru orice constructie ,altfel cine ar mai sustine greutatea centurii superioare si acoperisului?
    Casele din chirpici sunt f calduroase iarna si racoroase vara sunt ieftine ,si usor de construit,secretul consta in compozitia chirpicului.
Procesare...