Casele de chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi

  • daniel1976
    a răspuns
    aceasta era mansarda
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • daniel1976
    a răspuns
    Mihaela poti face ce am facut eu.
    Am pastrat peretii care erau din chirpic tencuiti cu plasa sudata, am facut stalpi si centura de beton , temelia este din piatra , si a iesit ceea ce se vede .
    Poate reusesc sa atasez poze cu casa ,asa cum arata ea in acest moment .
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • mihaela320
    a răspuns
    eu sunt noua pe acest forum si daca gresesc,va rog sa ma scuzati.interesant subiectul cu casele de chirpici.eu am o casa la tara si vreau sa o renovez si sa o extind.casa este din chirpici si arata foarte bine dar nu stiu cum sa construiesc restul.cu atatea materiale noi si vechi m-am zapacit de tot.nu vreau sa fie nici prea scumpa dar vreau sa fie si rezistenta si nu vreau sa daram ceea ce este acum.daca aveti ceva sugestii...

    Lasă un comentariu:


  • Baboo
    a răspuns
    Toate acestea sunt case in care s-au folosit balotzii de paie. E oarecum o diferenta intre acestea si casa de chirpici. Asemenea stil de costructzie am intilnit pentru adapostul oilor sau vitelor pe timpul iernii. Saivanele aveau un acoperis pe timpul veriii iar pentru iarna se ridicau peretzi din balotzi de paie pentru saivan, fara usa deintrere. Asa cum arata construirea casei de la gradina. Desigur e o tehnica deosebita de cea a caramizii de chirpici sau a casei de gard.

    Cu stima,
    Sal'tare!

    Lasă un comentariu:


  • dmugurel
    a răspuns
    Am dat cautare si am gasit o gramada de resurse despre casele de paie, binenteles nu in RO
    compaillons.fr/
    lamaisonenpaille.com/Galeries/Tom/Tom_construction01.htm
    lamaisonenpaille.com/Galeries/Tom/Tom_elec_water01.htm
    lamaisonenpaille.com/Galeries/Autre/Catherine_Wanek.htm
    lamaisonenpaille.com/Galeries/Europe/Nederland.htm
    ideesmaison.com/Construction-et-si-vous-faisiez-le.html
    kolotec.free.fr/formation.htm
    boisetpaille.com/Photos/Isolation_Paille/arles_gallery/imagepages/image2.html
    lamaisonenpaille.com/Galeries/Autre/Lambon.html
    youtube.com/watch?v=c_5IuvLD8dY
    youtube.com/watch?v=yKXbDuLuogY
    baubiologie.at/europe/europa/de_strohpolis/6strohpolis_72dpi.pdf
    ms.radio-canada.ca/CBFT/Decouverte200309211830_5.wmv
    ideesmaison.com/Isolation-Paille-conseils.html
    fasba.de/index.php?option=com_content&task=blogsection&id=5 &Itemid=117&variation=3
    compaillons.fr/a_telecharger/info_paille_001.pdf

    Lasă un comentariu:


  • Baboo
    a răspuns

    Aici era...
    Sal'tare!

    Lasă un comentariu:


  • Baboo
    a răspuns
    Daca vorbim de chirpici, atunci vorbim si de lutul "pe furci" si de compozitia de chirpici turnata, vibrata si tasata in cofraje pierdute sau structurale, etc.
    Banuiesc ca va referitzi la ceea ce prin alte partzi ale tzarii se numeste ,,casa de gard". Am postat acum vreo doi ani fotografii despre asemenea ziduri, cum arata in ruptura.
    Sal'tare!

    Lasă un comentariu:


  • Baboo
    a răspuns
    Re: casele de chirpici

    Postat în original de duchris67
    Oare s-o merita, domnilor jmekeri de pe forum in vanatoare de posturi ?
    Nu m-am prins de ce posturi e vorba... Poate pina termin toate postarile... ma voi prinde eu!

    Sal'tare!

    Lasă un comentariu:


  • Baboo
    a răspuns
    Postat în original de LucianDr.
    Apropo ati vazut careva dintre membrii case de chirpici in afara tarii noastre? Nici in ardeal nu am vazut vreo casa de chirpici. Sper sa nu se supere nimeni pe mine. Vorbesc f. serios. Am vazut case in grote de piatra si de caramida afara. Oare de unde cultura aceasta cu casele de chirpici, iar cele din Dobrogea acoperite cu stuf?
    De chirpici nu am vazut, ca daca e tencuita....nu se mai vede. Dar am vazut casa din caramida care in loc de mortar de var si de nisip, ea zidit cu pamint galben. Cu sau fara cadre de rezistentza!
    Sal'tare!

    Lasă un comentariu:


  • s.m.ovidiu
    a răspuns
    Iata si un exemplu care poate pune capac carcotasilor caselor de pamant ( va rog sa ma scuzati daca a aparut pe undeva chiar si in acest topic ce nu am reusit sa-l citesc in intregime)
    Un exemplu ce daca m-ar fi prins cu destui bani ma facea sa daram casa si sa-ncerc asa ceva
    Fișiere Atașate

    Lasă un comentariu:


  • nickey1234
    a răspuns

    Lasă un comentariu:


  • Mircea_G
    a răspuns
    La pagina 8 gasiti un link pus de mine !

    Lasă un comentariu:


  • mihaitcl
    a răspuns
    asta am vrut si eu sa spun,de ce sa reinventam roata?sunt milioane de solutii in contructii doar sa alegem ce ne convine

    Lasă un comentariu:


  • dmugurel
    a răspuns
    Tocmai am intrat in posesia revistei "Science Et Vie- Hors-Serie Nr 241 : La Maison Du XXI Siecle"
    Sa vedeti acolo tendinte in domeniul consumurilor energetice in domeniul rezidential, in tot lantul: proiectare, productie materiale de constructie, constructie, folosire)
    Era prezentata in fotografieo constructie, pe structura metalica izolata cu...paie (in Anglia), precum si o cladire noua de lemn care se izola cu paie si lut. Deci la iei se poate..

    Lasă un comentariu:


  • mihaitcl
    a răspuns
    nu vreau sa-mi impun vre-un punct de vedere,apreciez foarte mult oamenii care se straduiesc sa faca ceva in viata chiar daca nu au bani asa multi ca altii,bravo lor.....sa nu uitam ca sunt si oameni pe drumuri in tara asta ca si in america

    Lasă un comentariu:

Procesare...