Casele de chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • duchris67
    Incepator
    • 19.apr.2006
    • 35

    #16
    casele de chirpici

    casa mea peste 200 ani...
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • aZu
      Membru Marcant
      • 22.mar.2006
      • 525

      #17
      Astept cu nerabdare momentu cand se vor baga chirpici la BricoStore, Practiker su BauMax.

      Sa-mi fac o fabrica de chirpici.... dau lovitura sigur!

      Comentariu

      • LucianDr.
        Living Legend
        • 06.feb.2006
        • 1147

        #18
        Niciodata nu o sa vezi chirpici in astfel de magazine. Oare de ce? Plasa de buzau tine numai tencuiala.
        I'm working for a better live!

        Comentariu

        • aZu
          Membru Marcant
          • 22.mar.2006
          • 525

          #19
          Serios?
          N-o sa vad chirpici la BauMax la Wiena?
          Sigur nu ma pacalesti Luciane? )

          Comentariu

          • duchris67
            Incepator
            • 19.apr.2006
            • 35

            #20
            casele de chirpici

            credeam ca sunteti mai constructivi...macar in comentarii...asemenea dialoguri puteti avea lejer la colt la o tuica...e clar...doar va dati mari...aveti bani si atat...sunteti niste mici columbeni...pacat...poate nu toata lumea e de teapa DUMNEAVOASTRA, iar aceasta lume din care evident nu fac parte, din FERICIRE nici eu, asteapta, poate, un sfat, o recomandare, o critica, o indrumare...nu mistouri...oricum, ma bucur ca prin sfidarea de care dati dovada fata de situatia mea va veti primi bumerangul in fata...garantat...pe viitor...MULT SUCCES IN CONTINUARE DVS SI CELOR CA DVS!!!

            Comentariu

            • taz21
              Membru
              • 20.feb.2006
              • 297

              #21
              @duchris67 - eu nici nu stiu de ce te agiti.
              Ai spus ca ai acte la casa, deci totul este in regula, asa ca topicul asta nu isi avea rostul aici, la buleli.
              Bafta

              Comentariu

              • LucianDr.
                Living Legend
                • 06.feb.2006
                • 1147

                #22
                Re: casele de chirpici

                Postat în original de duchris67
                credeam ca sunteti mai constructivi...macar in comentarii...asemenea dialoguri puteti avea lejer la colt la o tuica...e clar...doar va dati mari...aveti bani si atat...sunteti niste mici columbeni...pacat...poate nu toata lumea e de teapa DUMNEAVOASTRA, iar aceasta lume din care evident nu fac parte, din FERICIRE nici eu, asteapta, poate, un sfat, o recomandare, o critica, o indrumare...nu mistouri...oricum, ma bucur ca prin sfidarea de care dati dovada fata de situatia mea va veti primi bumerangul in fata...garantat...pe viitor...MULT SUCCES IN CONTINUARE DVS SI CELOR CA DVS!!!
                Stai linistit incercam sa explicam intr-un oarecare fel de ce pretul chirpiciului este unde este. Normal ca nu are cum sa fie in apropiere de caramida. In primul rand calitativ. In al doilea rand intervin consumabile pa langa materia prima. Si in al treilea rand cei care fac caramiziile castiga mai mult decat cei care fac chirpici, platesc impozite la stat, iar angajatorul plateste impozit pe profit la care se mai adauga TVA-ul si transportul. Plus daca il cumperi de la un depozit mai platesti si comisionul depozitarului. Iar calitatea dintre chirpici si caramida este mare ca si pretul deci in concluzie pretul chirpiciului este mic.
                P.S. Nu am nimic cu persoanele care construiesc case din chirpici, lemn sau lut. Bine ca au casa lor caci multi tineri (fosti colegi de-ai mei de facultate si de camin) stau astazi in chirii.
                I'm working for a better live!

                Comentariu

                • pitonul
                  Living Legend
                  • 28.nov.2006
                  • 1015

                  #23
                  Re: casele de chirpici

                  Postat în original de duchris67
                  credeam ca sunteti mai constructivi...macar in comentarii...
                  ..........
                  Cate grade aveti la interior pe canicula asta ( ziua si noasptea ) ?

                  Felicitari pentru puterea de munca si increderea in traditional si util. Scopul si garantia unui lucru este sa fie bine facut , sigur in timp , si sa-l multumeasca pe proprietar. Daca dvs. sunteti multumit, inseamna ca ati reusit. Punctele de vedere ale altora nu trebuie sa va tulbure deoarece fiecare are in minte casa in care ar vrea sa locuiasca sau chiar locuieste. Nu stiu cati tin cont de traditii , felul in care omul se inradacineaza cu habitatul sau , viata lui sociala si dorinta de a trai intr-un loc cu un anume mod de trai.
                  Parerea mea e ca din aceste motive de integrare in habitat a omului s-a dezvoltat arhitectura si au aparut mesterii si constructorii din ziua de azi. Daca nu exista cineva ca dvs. sa-si puna amprenta de mester , nici cladirile moderne nu aveau sursa de inspiratie.
                  Pitonul Constructor
                  :\ An idea can change our World into Heaven or Hell , depend if it is used properly or not ! But ,without ideas we are already in house of the Death / P

                  Comentariu

                  • LucianDr.
                    Living Legend
                    • 06.feb.2006
                    • 1147

                    #24
                    Apropo ati vazut careva dintre membrii case de chirpici in afara tarii noastre? Nici in ardeal nu am vazut vreo casa de chirpici. Sper sa nu se supere nimeni pe mine. Vorbesc f. serios. Am vazut case in grote de piatra si de caramida afara. Oare de unde cultura aceasta cu casele de chirpici, iar cele din Dobrogea acoperite cu stuf?
                    I'm working for a better live!

                    Comentariu

                    • alina11
                      Membru
                      • 10.mai.2006
                      • 103

                      #25
                      duchris67 felicitari pt. casa. Arata super. In Romania daca iti construiesti cu eforturi proprii o casa esti un adevarat erou. E vorba de autorizatii si de muncitori. Si daca nu ai asa de multi bani ajungi sa stii cat un sef de santier ca sa-ti iasa munca bine.
                      Lucian nu stie ce vorbeste. Incep sa cred ca are impresia ca aici e un concurs de conversatie si nu conteaza calitatea ci doar cantitatea.
                      In exterior, in vest se finanteaza constructii ecologice pt. ca sunt mai sanatoase. Pana la urma char daca se distrug nu rezulta deseuri => un pamant mai curat ca pamantul e prima casa a noastra....
                      Cine a avut bunici la tara, sunt care au mai avut si case de chirpici.Sunt prin toata tara, chiar si in satele modeste.

                      Pe cine intereseaza cititi aici:

                      The best of the BBC, with the latest news and sport headlines, weather, TV & radio highlights and much more from across the whole of BBC Online
                      tomorow will be better

                      Comentariu

                      • dan_saila
                        Incepator
                        • 25.mar.2007
                        • 74

                        #26
                        Postat în original de LucianDr.
                        Apropo ati vazut careva dintre membrii case de chirpici in afara tarii noastre?
                        DA ! Si nu numai case, ci si sali de sport, un grajd dotat cu aparatura super moderna, care nici nu putea fi luata daca se construia cu altceva.....
                        Locatii : Irlanda de Nord, Germania- landul Schleswig Holstein, to in Germania, mai sus un pic de Rostock, Polonia si sa nu mai vorbim de Ungaria,
                        Daca vorbim de chirpici, atunci vorbim si de lutul "pe furci" si de compozitia de chirpici turnata, vibrata si tasata in cofraje pierdute sau structurale, etc.
                        E un subiect delicat pentru unii ptr ca atunci cand se vorbeste de chirpici se vorbeste de "o anumita categorie" :P , care ar fi inferioara, vezi Doamne, ptr ca nu au avut bani de porotherm; bine ca sunt altii cu bani care stau toata viata in chirie
                        Stau intr-o casa care are peretii din chirpici, la cutremurele pe care le-am prins in ea s-a comportat exemplar ptr ca are o structura de rezistenta foarte buna, finisajele exterioare nu se deosebesc cu nimic fata de o casa din caramida, iar pe canicula care a fost in vara asta am stat bine mersi, fara aer conditionat sau ventilatoare, cu o diferenta destul de mare intre temperatura exterioara si cea interioara.
                        O casa este o casa, nu exista grad de comparatie intre cea mai modesta si un apartament de bloc, iar materialele din care e facuta pot fi, in functie de obiceiurile locului si puterea financiara a celui care o face, mai moderne sau mai arhaice.
                        Ca idee, in Moldova si acum se construieste (Moldova de la noi , nu de peste Prut) cu chirpici , si chiar destul de mult. Este mai mult o imbinare intre structurile de beton armat moderne si modul traditional de construit.
                        Costul in schimb e cel care primeaza, si o casa fara etaj, cu 3-4 camere, cu toate conditiile de la bloc la interior, la gata, ajunge la un miliard de lei vechi, cu o marja plus/minus de 100-150 de milioane.
                        Keep on running !

                        Comentariu

                        • robi69
                          Membru
                          • 12.ian.2007
                          • 143

                          #27
                          Postat în original de alina11
                          duchris67 felicitari pt. casa. Arata super. In Romania daca iti construiesti cu eforturi proprii o casa esti un adevarat erou. E vorba de autorizatii si de muncitori. Si daca nu ai asa de multi bani ajungi sa stii cat un sef de santier ca sa-ti iasa munca bine.
                          Lucian nu stie ce vorbeste. Incep sa cred ca are impresia ca aici e un concurs de conversatie si nu conteaza calitatea ci doar cantitatea.
                          In exterior, in vest se finanteaza constructii ecologice pt. ca sunt mai sanatoase. Pana la urma char daca se distrug nu rezulta deseuri => un pamant mai curat ca pamantul e prima casa a noastra....
                          Cine a avut bunici la tara, sunt care au mai avut si case de chirpici.Sunt prin toata tara, chiar si in satele modeste.

                          Pe cine intereseaza cititi aici:

                          http://www.bbc.co.uk/dna/h2g2/A1165448
                          Bravo,
                          Sunt total de acord cu tine in ceea cel priveste pe LucianDr dar si in ceea ce priveste casele de chirpici(cred ca multora banii le ia mintile si uita de unde se trag)
                          duchris67 felicitari pentru casa si nu lua in seama rautatile unora.
                          Mult succes

                          Comentariu

                          • LucianDr.
                            Living Legend
                            • 06.feb.2006
                            • 1147

                            #28
                            La mine in zona nu am vazut nici o casa din chirpici. As fi fost de rasul ardelenilor daca as fi facut casa din chirpici. Nu exista asa ceva. Nu am nimic cu cei care au case din chirpici doar ca ardelenii vorbesc ca doar saracii din sud si din moldova construiesc asa ceva. Nu va simtiti ofensati dar asa gandeste lumea despre voi, nu eu. Noi avem traditie pentru casele din caramida. Si cum sa imi construiesc casa pe 3 nivele+demisol din chirpici? Urmatoarea casa va avea 4 nivele +demisol. Acuma terenul in orase este f. scump si trebuie sa ne intindem pe verticala nu pe orizontala.
                            I'm working for a better live!

                            Comentariu

                            • LucianDr.
                              Living Legend
                              • 06.feb.2006
                              • 1147

                              #29
                              Cand la televizor arata inundatii din mai multe zone colegii de servici comenteaza. "Ba au fost si la noi inundatii. A fost apa pana la gat in casa. Apa a plecat, casa s-a curatat si gata , dar la astia cu chirpici plang acuma ca le-a luat apa casele. De ce nu si-au facut case rezistente. Si de americani la fel cu casele lor de lemn." Is curios cum s-ar descurca cele peste 9 tone de tigla de beton de pe casa mea in cazul unei vijelii puternice. Deci eu mi-am facut casa in asa fel incat sa ma simt cat mai in siguranta. Daca nu aveam bani stateam in apartament. Dar daca imi fac casa atunci imi fac una hotarata.
                              I'm working for a better live!

                              Comentariu

                              • taz21
                                Membru
                                • 20.feb.2006
                                • 297

                                #30
                                Lucian- tu chiar esti la vanatoare de posturi?
                                Nu poti posta intr-un singur post, tot ce ai de zis?

                                Comentariu

                                Procesare...