Casele de chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cristimar
    Incepator
    • 20.iul.2007
    • 49

    Casele de chirpici

    Stimati domni ,nu stiu daca toti v-ati nascut in vile sau apartamente,insa casele construite din chirpici daca sunt construite dupa anumite reguli ,de altfel elementare pentru orice constructie,au o rezistenta ce poate depasi 100 de ani ,secretul oricarei case este fundatia ,care trebuie sa fie de cel putin 80 cm in pamint si cam tot atit afara ,mai bine urci citeva trepte decit sa scoti apa afara din casa,apoi daca acei chirpici sunt ziditi cu mortar ,iar peretii incarcati peste plasa de sirma sau sirma batuta in cuie ,stilpii de rezistenta sunt elementari pentru orice constructie ,altfel cine ar mai sustine greutatea centurii superioare si acoperisului?
    Casele din chirpici sunt f calduroase iarna si racoroase vara sunt ieftine ,si usor de construit,secretul consta in compozitia chirpicului.
  • LucianDr.
    Membru Marcant
    • 06.feb.2006
    • 920

    #2
    Si ce vrei sa zici cu asta? Normal sunt case numai din lut si sunt si igluri si sunt rezistente. Nu stiu ce fel de constructor esti dar dupa normativele pe care le-am citit eu stiu ca nu se incadreaza in norme cele construite din chirpici. Sunt curios cine iti da autorizatie daca vrei sa faci o casa din chirpici. Sunt case din lemn care sunt locuite de sute de ani dar in fata unor dezastre naturale ele sunt primele avariate.
    I'm working for a better live!

    Comentariu

    • taz21
      Membru
      • 20.feb.2006
      • 297

      #3
      Daca faci casa pe cadre, poti umple golurile cu ce vrei. Asa ca nu mai vorbi aiurea, Lucian.

      Comentariu

      • LucianDr.
        Membru Marcant
        • 06.feb.2006
        • 920

        #4
        Lucrul acesta il cunosc cu cadrele. Este ca si la casele din lemn. Problema este cum se pun si daca au autorizatii deoarece constructia unei case de chirpici este mult mai ieftina decat proiectul si utilitatiile. Ma intreb oare cei care azi isi construiesc case din chirpici au terenul in intravilan construibil, au proiect, autorizatie de construire,etc? Din legislatia pe care o cunosc doar pe fundatie de lemn nu iti trebuie autorizatie, etc deoarece s-ar considera constructie provizorie.
        I'm working for a better live!

        Comentariu

        • duchris67
          Incepator
          • 19.apr.2006
          • 35

          #5
          casele de chirpici

          total gresit...eu mi-am facut o casa din chirpici in intravilan cu proiect, certificat de urbanism si autorizatie de constructie. inceputa in 2006 si finalizata in 2007.Deci se poate construi...are intr-adevar un confort termic deosebit, in Baragan fiind, dimineata la ora 5.00, acum 2 zile ne inveleam cu o patura ca ne apucase tremuratul. Iar dvs, dl. LucianDr, nu va mai puneti intrebari degeaba deoarece speriati lumea aiurea...iar constructia nu e deloc ieftina, ba dimpotriva...daca se face cum trebuie...autorizatia de constructie am obtinut-o in 2005, deci se pare ca intr-adevar nu prea cunoasteti legislatia...
          ps. nu vreau sa supar pe nimeni...

          Comentariu

          • taz21
            Membru
            • 20.feb.2006
            • 297

            #6
            Nimic nu mai este ieftin acum.
            Si pt. chirpici iti trebuie pamant galben, paie, apa, loc unde sa-i pui la uscat...asa ca depinde de posibilitatile fiecaruia.

            Comentariu

            • LucianDr.
              Membru Marcant
              • 06.feb.2006
              • 920

              #7
              Nu ma suparati atata timp cat aveti dreptate. Cred ca constructia v-a costat destul de mult in caz in care ati facut finisaje de calitate, bai in case etc. Eu ma refeream la cele obisnuite de la tara. Si raportul intre ieftin si scump intre o caramida arsa si una de chirpici este de 1/10. Eu stiu pretul deoarece anul trecut am vazut un reportaj de prin moldova si spuneau localnicii cat e bucata de chirpici. Lucrau saracii moldoveni pentru bani f. putini si vindeau foarte ieftin. Ziceau ca lasa asa de ieftin deoarece e concurenta in zona. Atunci am calculat cam cat ar fi la mc si m-am speriat cand am vazut pretul. Da intradevar casa mea se va izola cu polistiren de 10 cm si nu cred ca va ajunge la racoarea de la dumneavoastra din casa. Problema e alta. Nu casele de caramida le vedem duse de apa in cazul inundatiilor ............. . Se intampla ca uneori sa vina apa f. mare de 1-1,5 m si cine are elevatii atat de mari?
              I'm working for a better live!

              Comentariu

              • duchris67
                Incepator
                • 19.apr.2006
                • 35

                #8
                Casele de chirpici

                spuneati ca o casa din chirpici este mai ieftina decat proiectul...total gresit...ne-am invatat cu hotii care cer pe niste calcule facute de PC dintr-un program o palarie de bani...nu toti suntem invatati cu banii...exemplu de diferenta intre Bucuresti si Lehliu Gara : pe mine m-a costat obtinerea tuturor avizelor si autorizatiilor la Lehliu Gara plus proiect 3 milioane lei vechi in 2005. Cum vi se pare fata de Bucuresti? Suntem tot in Romania...atunci ce face diferenta??? In 3 mil a intrat ABSOLUT TOT!!!Doar la 60 KM de Buc? O sa spuneti ca in final a iesit o casa PRAF! Dar nu e deloc asa... Pot dovedi cu foto toate etapele constructiei de la prima lopata pana la montarea sildurilor la usi...Chirpiciul nu e chiar foarte ieftin...si e foarte greu de pus in opera...Valoarea unei case nu se rezuma la pretul paletilor cu BCA sau caramizi doar aduse in curte...corect?? fata de o casa construita din materialele conventionale, pretul unei case din chirpici cu amprenta de 70 mp la sol ca a mea este mai jos doar cu 100 milioane lei vechi...scriptic vorbind...nu pe vorbe...si fara finisaje deosebite...chiar fara baie... cu WC si dus in curte...rustic...nu credeti ca ne mai trebuie si asa ceva pentru o casa de vacanta??...dar armat temeinic cu rabitz si Buzau interior si exterior, tencuit cu raspundere, fundatie corespunzatoare, parchet, usi si ferestre de calitate...plus de asta, cate case din chirpici ati vazut cazute la cutremure, sincer?? vorbiti doar de inundatii care termina casele de chirpici, dar mergeti, va rog, de ex in Popesti Leordeni sa vedeti case din BCA sau caramida cu sapele inca umede care se vand la preturi exorbitante...observati cu usurinta defectele vizibile si pentru neaveniti...nu vreau sa spun ca a mea casuta din chirpici de la tara este o capodopera arhitectonica, dar am mai multa incredere in localnicii care mi-au facut-o care toata viata numai asta au facut, chiar daca nu sunt platiti in euro, decat fosti cizmari si mecanici auto, care pe linga reparat televizoare si devirusat calculatoare sunt capabili sa alcatuiasca si o echipa de vajnici mesteri mari care-ti fac in Bucuresti o casa de se invarte dupa soare...va rog, contraziceti-ma!!

                Comentariu

                • Mircea_G
                  Living Legend
                  • 14.ian.2007
                  • 12085

                  #9
                  Re: Casele de chirpici

                  [quote="duchris67"]spuneati ca o casa din chirpici este mai ieftina decat proiectul...total gresit...ne-am invatat cu hotii Mare dreptate aveti ! O casa de chirpici la care se aduce un minim de imbunatatiri este mult superioara uneia din beton sau bca. Indeplineste toate conditiile pentru un trai normal , firesc, fara agresivitatea materialelor moderne . Ar fi bine sa puneti si ceva poze .
                  Instalatii verificari-revizii gaze

                  Comentariu

                  • LucianDr.
                    Membru Marcant
                    • 06.feb.2006
                    • 920

                    #10
                    Haideti sa vedem ce am scris:
                    Postat în original de LucianDr.
                    Problema este cum se pun si daca au autorizatii deoarece constructia unei case de chirpici este mult mai ieftina decat proiectul si utilitatiile.
                    Deci mai ieftina decat proiectul si utilitatiile. Daca gazul nu trece pe la poarte platesti 100 de milioane pt extindere pt 10 m + inca peste 40 bransamentul. La curentul electric sunt iarasi preturi mari. Mai este apa si canalizarea. In cazul in care va trebuie o fosa septica iarasi o gramada de bani. PAC este undeva in 10 euro mp. Si pe o casa de 70 de mp meseriasi care sa va ia 100 de milioane doar manopera nu gasiti in marile orase si orasele. Ma gandesc caci dumneavoastra vi se pare mult 100 de milioane dar eu pe o casa de 400 mp am bagat peste 5 miliarde (numai tigla e 100 de milioane). Deci am avut dreptate ca este mult mai ieftin din chirpici fata de caramida. A mea la rosu a trecut de 2 miliarde restul fiind finisaje de calitate si utilitatiile. Daca faceti un calcul 2miliarde/400mp=500 ron/mp
                    500ron/mp*70mp=35000lei pt rosu(350 de milioane). Dar acesta nu este un pret corect deoarece este suprafata mica. Pretul real la rosu ar fi in 500 de milioane. Daca nu aveti baie in casa fiind doar de vacanta casuta ati scutit bani. Oricum felicitari pt pretul la care ati scos casuta. Va dati seama ca daca nu ati fi renuntat la anumite chestii nu ati fi ajuns la acest pret. Nu vreau sa fiu rau intentionat dar eu am dat mai mult decat casa dumneavoastra numai pe o cada cu jacuzzi dar sunt cazi de jacuzzi si de peste 1 miliard, toaleta de 150 de milioane, dush de 250 de milioane numai bani sa ai.
                    I'm working for a better live!

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6359

                      #11
                      Re: Casele de chirpici

                      Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                      Ar fi bine sa puneti si ceva poze.
                      Sustin si eu propunerea Dlui MIRCEA MAXIMG. Curiozitatea e mare si ma impinge de la spate...
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • LucianDr.
                        Membru Marcant
                        • 06.feb.2006
                        • 920

                        #12
                        Am postat poze si interiarele inca nu sunt finisate si am zis ca o sa pun poze cand o sa fie casa izolata si zugravita.
                        I'm working for a better live!

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6359

                          #13
                          Postat în original de LucianDr.
                          Am postat poze si interiarele inca nu sunt finisate si am zis ca o sa pun poze cand o sa fie casa izolata si zugravita.
                          Dl. MIRCEA MAXIMG si eu ne refeream la pozele Dlui duchris67. Dar cred ca nici pozele Dvs. nu strica sa fie vazute...
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Bill
                            Membru marcant
                            • 05.dec.2006
                            • 419

                            #14
                            De curand am citit un document referitor la notiunea de "case ecologice".
                            Am ramas uluit de notiuni gen "perturbari naturale ale campului magnetic terestru", "stres teluric", notiuni de amplasare, materiale de constructie "sanatoase", radioactivitatea materialelor de constructie.
                            Nu lucrez in domeniu, dar cred ca se poate face o analogie intre vechile case batranesti, cele de la tara si constructiile noi, si legumicultura moderna cu ingrasamintele si "otravurile" de rigoare si legumicultura ecologica, cea traditionala.
                            Cine are bani si ii e draga viata, cred ca tine cont de unele aspecte care tin uneori de parapsihogic (vezi aici radiestezie, feng-shui, etc.)

                            Comentariu

                            • duchris67
                              Incepator
                              • 19.apr.2006
                              • 35

                              #15
                              casele de chirpici

                              glet
                              Fișiere Atașate

                              Comentariu

                              Procesare...