Casele de chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • evisceratum
    Membru marcant
    • 29.aug.2006
    • 410

    #91
    ma refeream strict la impactul asupra mediului, ele fiind inerte odata puse in opera.
    Am citit si eu la viata mea tratate de genul respectiv, de asemenea am citit si tratate care tratau nelamuririle "expertilor" care nu intelegeau de ce nu se adeveresc tratatele lor din urma cu 10 ani care spuneau ca azi pamintul trebuia sa aiba un strat de ozon de cu gauri asemenea unui cascaval. Se dadeau cu capetele de pereti.
    Se pare ca natura nu si-a spus ultimul cuvint. Toti ne referim la natura si la viata planetei ca la ceva inert, care asteapta de la noi sa o protejam.
    Si sa nu uitam ca nu trebuie sa comparam mere cu pere. Aspectul economic nu pot accepta sa fie lasat la urma. Fara asta totul e un vis. Adica noi facem o caruta de bani pe poluarea planetei (sau oricare ar fi activitatea din care cistigam bani - aici sunt exceptie cei ce mostenesc de la bunica) si dam o caruta de bani ca sa ne facem o casa de paie cu durata de viata de 20 ani si cu pereti de 40 cm grosime cu un acoperis de stuf din care tre sa alungam in fiecare toamna soarecii de cimp si zicem ca facem economie si salvam planeta. Si comparam aceasta coliba cu o casa chiar si parter facuta din argila arsa si ceva beton unde daca vine lupu sa sufle nu minca purcelusii. Unde nu imi fac probleme de vijelie si nici de rozatoare.
    Am o noutate pentru acesti visatori - treaba nu prea functioneaza asa. Intii trebuie sa se secatuiasca resursele neregenerabile care aduc bani pentru anumite buzunare si apoi ni se va permite sa trecem la alte forme de obtinere si economisire a energiei, pe masura ce acestea vor fi facute accesibile de catre cei care trag sforile.
    Eu refuz sa investesc 2500 euro intr-o instalatie de panouri solare caci eu stiu sa numar si sa adun si matematica de clasa a 4-a imi spune ca de banii aia imi fac apa calda din gaz vreme de 20 de ani, cit nu mi se garanteaza de catre orice producator durata de viata a respectivelor echipamente. Asa ca ne putem hrani cu basme cit vrem noi.

    Comentariu

    • arx
      Incepator
      • 06.dec.2007
      • 12

      #92
      Welcome to 46260 Tournier Place, offering 5 bedrooms+den, 3 bathrooms & 2 kitchens, laid out over a generous 2500+sqft on two stories. You will fall in love with this layout, 13ft vaulted ceilings in the open-concept kitchen/living/dining room area, a front balcony to capture the view, and walk


      Cateva exemple de case construite la inceputul secolului in Nebraska, se pare ca multe sunt inca in picioare si astazi.Deci chestia cu 20 de ani a cazut.

      Acoperisurile de stuf,ca ai adus vorba despre ele au si ele o durata de viata de 30 si 50 de ani si asta in climat oceanic cu precipitatii puternice sivanturi asijderea deci cam tot cat tabla galvanizata poate mai putin, oricum orice ai pune pe casa in 30 de ani esti obligat sa intervi cat de cat.



      Case din din argila batuta, aste sunt si mai senzationale, purcelusii care stateau in ele cred ca sunt multi si sanatosi pentru ca uite exemple care au 200 de ani , sa nu mai vorbim de cetatile din desertul african

      Social Media Experte - Reputations-Management - Social Media Marketing! Mehr hier auf Inti.be erfahren!


      Si lista poate continua mult si bine, deci tot ceea ce sustineti mai sus nu are nici o legatura cu realitatea si m-ar mira sa aiba vre-o legatura cu cartile pe care spuneti ca le-ati citit. Toate aceste tehnici daca sunt corect aplicate si apoi constructiile intretinute rezista la fel de mult ca si o casa traditionala.

      O seara buna

      Comentariu

      • evisceratum
        Membru marcant
        • 29.aug.2006
        • 410

        #93
        tot comparam merele cu perele. Diferente de confort imense.
        Case de argila sunt si la noi. De sute de ani. Erau de fapt pina la inundatii in zonele respective.

        Comentariu

        • LucianDr.
          Membru Marcant
          • 06.feb.2006
          • 925

          #94
          Postat în original de arx
          Acoperisurile de stuf,ca ai adus vorba despre ele au si ele o durata de viata de 30 si 50 de ani si asta in climat oceanic cu precipitatii puternice sivanturi asijderea deci cam tot cat tabla galvanizata poate mai putin, oricum orice ai pune pe casa in 30 de ani esti obligat sa intervi cat de cat.
          Pe Bramac se spune ca nu intervii nici peste 100 de ani. Asa ca....
          I'm working for a better live!

          Comentariu

          • zxm_patrick
            Membru marcant
            • 27.iul.2006
            • 665

            #95
            Chestiile alea cu paie imi amintesc de desenul animat cu lupul si cei 3 purcelusi
            "Am patit-o si pe asta" - Stan Patitu'

            Comentariu

            • adrian pacurici
              Incepator
              • 21.feb.2008
              • 23

              #96
              casa de chirpici

              vad ca nu sunt multi care stiu ce inseamna o casa de chirpici facuta dupa regulile actuale...sunt de acord ca un zid de chirpici nu rezista la inundatii..dar daca vb de o casa facuta pe un deal la peste 100m de nivelul apei, atunci aceasta problema nu mai exista... rezistenta...daca faci o casa pe cadre..fundatie 80cm adancime si 80cm elevatie, stalpi de sustinere beton armat si tot ce trebuie..poti umple golurile cu ce vrei,,(am vazut si cu pereti falsi de rigips) ceea ce vreau sa spun e ca un zid de chirpic dpv termic e comparabil cu unu (caramida, BCA, BCU) izolat cu polistiren de 5, iar de costuri.....va dau un exemplu concret.:.casa P+mansarda, amprenta la sol de 100mp(aprox 200mp locuibili), tamplarie lemn, invelita cu "ondulina" de fibra de sticla, facuta de "meseriasi" locali dupa proiect , fara finisaje si netencuita l-a ajuns cu totul pe proprietar 350mil ROL..deci cam 10mii euro.. PS structura de rezistenta e cea descrisa mai sus
              poate e cineva amabil sa-mi explice si mie neajunsurile acestei case...ca eu am de gand sa fac aceiasi tip de casa

              Comentariu

              • Mircea G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12085

                #97
                Re: casa de chirpici

                [quote="adrian pacurici"]...............neajunsuri ? care neajunsuri ? Nu exista !
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • LucianDr.
                  Membru Marcant
                  • 06.feb.2006
                  • 925

                  #98
                  Riscul de aprindere e mai mare si izolatia fonica f.f. slaba, riscul unei inundatii cand risti sa ti se strambe casa. Cred ca e suficient. Sunt frumoase si acestea dar neaparat asigur-o si nu iti construi garajul sub casa sau langa casa. Multe masini se aprind singure azi de la cabluri(si vorbesc de masini de ultima generatie). Spor la treaba.
                  I'm working for a better live!

                  Comentariu

                  • adrian pacurici
                    Incepator
                    • 21.feb.2008
                    • 23

                    #99
                    aceasta e casa de care vb...si daca vb de foc..dupa un asemenea incident..nu prea mai faci mare lucru din nici o altfel de casa..iar de apa..la o casa pe varful unui deal...ma indoiesc f f tare
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6920

                      Zidaria este cea prevazuta in proiectul de constructie ?
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • VYS
                        Living Legend
                        • 19.aug.2005
                        • 12977

                        Ce mai conteaza zidartia atat timp cat are structura de beton corect dimensionata.

                        Eu as adauga o fatada ventilata, izolata cu vata bazaltica.

                        Imi place isna nu mai spuen ca asta e casa de cirpici, ca este diferenta mare de la ceea ce se vede in foto si o casa de chirpici asa cum o stim noi. Sa zicem ca este un facelift.
                        VYS Blog DIY

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6920

                          Postat în original de VYS
                          Ce mai conteaza zidartia atat timp cat are structura de beton corect dimensionata.

                          Eu as adauga o fatada ventilata, izolata cu vata bazaltica.

                          Imi place isna nu mai spuen ca asta e casa de cirpici, ca este diferenta mare de la ceea ce se vede in foto si o casa de chirpici asa cum o stim noi. Sa zicem ca este un facelift.
                          Conteaza Vio, ca structura de beton se calculeaza in functie de zidaria portanta.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            La ce se vede in foto eu zic ca are stalpi si grinde seriosi pentru P+1+M.
                            Le compar cu stalpii de la bloc unde sunt de 50cm la P+4. In poza cred ca are 30 cm.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6920

                              Postat în original de VYS
                              La ce se vede in foto eu zic ca are stalpi si grinde seriosi pentru P+1+M.
                              Le compar cu stalpii de la bloc unde sunt de 50cm la P+4. In poza cred ca are 30 cm.
                              Nu neg Vio ca are o structura de zici ca e buncar, insa as dori sa stiu daca proiectantul a prevazut solutia utilizarii unei zidarii din caramida nearsa.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              • adrian pacurici
                                Incepator
                                • 21.feb.2008
                                • 23

                                proiectul era pentru o casa fara mansarda cu ziduri NEportante..BCA,BCU.boltari....la latitudinea fiecaruia..nu chirpici..dar..stalpii de sutinere au fost supra dimensionati iar etajul este pe plafon de lemn..deci f usor..deoarece un proiect cu mansarda costa dublu..aici se taxeaza la MP construiti..deci 100m parter+100m mansarda...
                                am vazut o adevarata polemica impotriva chirpiciului si am vrut sa arat ce se poate face cu el...a fost interzis in constructii pt ca e singurul material la care statul roman nu ne taxeaza
                                in zona sunt multe asemenea case..dar dupa finisaje...bagi mana in foc , ca nu e de chirpici

                                Comentariu

                                Procesare...