Casele de chirpici

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13005

    Este polemica pentru ca se discuta strict despre chirpic, neglijand restul structurii si avand fiecare in cap vechile constructii de la sate.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12199

      [quote="LucianDr."]
      .................Si iata ce zic unii mai meseriasi despre LUT ! Interesant.
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6451

        Oare cum se fixeaza tocurile de usa intr-o astfel de casa? dar corpurile suspendate din bucatarie?
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12199

          Postat în original de raduca
          Oare cum se fixeaza tocurile de usa intr-o astfel de casa? dar corpurile suspendate din bucatarie?
          .................Circotas ?
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • RaduCA
            Living Legend
            • 09.oct.2005
            • 6451

            Postat în original de MIRCEA MAXIMG
            Circotas?
            Nu.
            De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
            În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12199

              Postat în original de raduca
              Postat în original de MIRCEA MAXIMG
              Circotas?
              Nu.
              Ei nu ! Solutii se gasesc . se poate gindii structura de lemn in asa fel incit sa fixam in ea cam tot ce ar fi nevoie ...sau renuntam la anumite < suspendate > . Ideea este materialele ecologice , lemn , pamint , nu sint excluse din constructii , se incearca reintroducerea lor dar este greu de trecut peste moda si prejudecati .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • adrian pacurici
                Incepator
                • 21.feb.2008
                • 23

                mobila se prinde prin acelasi sistem ca la peretii falsi din rigips
                iar ferestrele si usile prin acelasi mod cum s-au prins de sute de ai incoace..la fel ca la o casa din BCU sau chiar BCA

                Comentariu

                • RaduCA
                  Living Legend
                  • 09.oct.2005
                  • 6451

                  Postat în original de adrian pacurici
                  mobila se prinde prin acelasi sistem ca la peretii falsi din rigips [...]
                  Imi pare rau, dar chiar daca as vrea, nu as putea crede asa ceva.

                  Postat în original de adrian pacurici
                  [...] iar ferestrele si usile prin acelasi mod cum s-au prins de sute de ani incoace... la fel ca la o casa din BCU sau chiar BCA
                  Ei, acum pot rasufla linistit, pentru ca daca ma va intreba cineva cum se face, o sa stiu sa-i dau sfaturi practice competente.
                  De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                  În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                  Comentariu

                  • Negulescu Corneliu
                    Membru Marcant
                    • 27.iun.2004
                    • 846

                    Postat în original de raduca
                    Oare cum se fixeaza tocurile de usa intr-o astfel de casa? dar corpurile suspendate din bucatarie?
                    Daca imi dati o ciorba de burta si o burta de mici fabricati cu utilajul conceput de dvs., va spun eu cum!
                    Haideti domnule Raduca, nu mai mimati naivitatea! La cate si ce am vazut ca scrieti pe aici, chiar nu va prinde!
                    Si ca sa va arat cat de multa bunavointa am, va divulg un prim secret referitor la " chestiune" :cu grija!
                    Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12199

                      [quote="Negulescu Corneliu"]
                      Postat în original de raduca
                      !
                      FOARTE TARE ! Sa nu uitam ca se construiesc case de lut si lemn din strabuni , fara sa existe problema cum suspendam ceva sau cum fixam ceva ...! Va raspund eu , daca tot doriti raspunsuri foarte tehnice ! Cu dibluri chimice !
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • RaduCA
                        Living Legend
                        • 09.oct.2005
                        • 6451

                        Postat în original de Negulescu Corneliu
                        [...] Haideti domnule Raduca, nu mai mimati naivitatea! La cate si ce am vazut ca scrieti pe aici, chiar nu va prinde! [...]
                        Uitati ca nu sint supra-om sa le stiu pe toate! Desi am locuit si eu citiva ani (dar temporar, pe durata vacantei de vara) in casa bunicilor mei care era facuta din chirpici (si inca este, chiar dupa atitia ani), pe vremea aceea eram prea mic pentru a ma pasiona subiectul. Asa ca... intreb si eu, poate mai devreme sau mai tirziu ma va crede cineva ca pun aceasta intrebare cu sinceritate (tocmai pentru ca stiu ce este un chirpic, dar imi vine greu sa cred ca este destul de rezistent pentru a suporta dibluri).



                        P.S.
                        Postat în original de Negulescu Corneliu
                        Daca imi dati o ciorba de burta si o burta de mici fabricati cu utilajul conceput de dvs., va spun eu cum! [...]
                        De acord! ce nu face omul ca sa mai invete ceva...
                        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6451

                          Postat în original de MIRCEA MAXIMG
                          [...] Cu dibluri chimice!
                          Astea sint tot de pe vremea strabunilor?
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • Negulescu Corneliu
                            Membru Marcant
                            • 27.iun.2004
                            • 846

                            PE BUNE

                            Daca de regula mesajele mele au o tenta mai sugubeata, va rog de data asta sa priviti foarte serios ce voi scrie. Este adevarul pur!
                            La tara, unde stau parintii mei, s-a montat o parabolica de tip DTH (ati vazut asa ceva "digi", "BOOM", "dolce"), care are o greutate considerabila.Nota bene: nu se admit deplasari ale acestei antene, consecinta fiind "pierderea" satelitului. Jucaria a fost fixata intr-un perete de chirpici prin intermediul unei placi metalice prinsa in perete cu 4(patru) dibluri clasice, nechimice.Sta de doi ani acolo si nu are de gand sa plece.Deci se poate ,tovarasi !
                            Daca nu va edificati pe site-ul ANPC, un PM si, daca stiu si pot, va informez cu draga inima !

                            Comentariu

                            • RaduCA
                              Living Legend
                              • 09.oct.2005
                              • 6451

                              Postat în original de Negulescu Corneliu
                              [...] Sta de doi ani acolo si nu are de gand sa plece. [...]
                              Nu as fi adoptat o astfel de solutie, pentru ca nu as fi crezut ca va rezista atit de mult.
                              Dar se pare ca "viata bate filmul"!
                              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                              Comentariu

                              • adrian pacurici
                                Incepator
                                • 21.feb.2008
                                • 23

                                vb de doua cazuri complet diferite..una..cum prinzi mobila la casa bunicii tale?...si a doua cum prinzi mobila la o casa din chirpici facuta cu structura de rezistenta..in primul caz(al bunicii) nu am idee ..in cazul la o casa ca cea din poza..se montaza la nivelul dorit o platbanda prinsa in stalpii de rezistenta si pe ea poti monta corpurile din bucatarie..cum spuneam..la fel ca in cazul peretilor falsi de rigips....
                                iar cum spunea careva de o antena de TV prin satelit..are dreptate..pe un perete tencuit sta f bine..pot sa va trimit zeci de poze cu asemenea maonaje...cam toata lumea la tara.in zona dobrogei este in situatia asta
                                deci..carcoteli fara rost...

                                Comentariu

                                Procesare...